Young adult sorozatok. Mit ne nézz anyuval és apuval!

Vasárnap

​​A kora felnőttkor... Érzelmileg talán az egyik legintenzívebb korszak, ezek az évek tele vannak kérdésekkel, bizonytalansággal, drámákkal, felhőtlen és örökké emlékezetes pillanatokkal, jellemformáló barátságokkal és persze reménytelen szerelmekkel. Ezt a kissé zűrzavaros időszakot megérteni aligha könnyű, szerencsére azonban van pár olyan sorozat, amely segíthet. Ha másban nem is, a figyelemelterelésben biztosan.

A meleg nyári esték már önmagukban is csodálatosak, hát még akkor, ha egy kis ügyességgel a technikát is bevonjuk a játékba. Egy hordozható LED projektor például gyökeresen megváltoztatja a kempingezésről alkotott képet. Pár finom, pihe-puha párna és kényelmes takaró társaságában akár a szabadban is élvezhetjük a kedvenc tartalmainkat. Ha már látod is magad előtt, ahogyan popcornnal a kezedben pihensz a barátaid társaságában távol a szülők figyelő tekintetétől, de bizonytalan vagy abban, hogy milyen tartalomra is essen a választás, akkor segítségedre lehet ez a cikk, melyben összeszedtük a legjobb, legőrültebb, csupa flitterbe és glitterbe mártott kultuszsorozatot.

Könnyű kezdet: Én még sosem

A Netflix műsortárában számos játékfilm, dokumentumfilm, sorozat és több díjnyertes saját gyártású tartalom is megtalálható. Ráadásul szeret nagyot villantani – szó szerint és átvitt értelemben is –, egyáltalán nem szégyenlős, ha merész produkciókról van szó. A Never Have I Ever, azaz Én még sosem című darab első blikkre egy csapat tinilányról szól, akik miközben próbálnak megbirkózni a felnőtteknek is olykor kéretlen órákat okozó szexualitás mibenlétével, egy viszonylag konzervatív (a főszereplő esetében indiai) családi drámába is bepillantás engednek. A vígjáték és dráma műfajába tartozó sorozatot Mindy Kaling és Lang Fisher készítették. A vígjáték részben Kaling valódi gyermekkorát dolgozza fel, így pedig a sorozat nemcsak szórakoztató, hanem mindjárt tanulságos is lehet. Hogy miért? Általános tévhit, hogy aki testileg megérett a szexre, az készen is áll rá. A legrosszabb pedig, hogy ez a tévhit leginkább a fiatalokban él, az iskolai felvilágosítás pedig korántsem segít a helyzeten. Ez a helyzet a sorozatban szereplő Devivel is, akinek életcélja lett, hogy közelebbi kapcsolatot kössön valamelyik kamasz fiúval, függetlenül attól, hogy érzelmileg még mindig mennyire sebezhető, ingatag. A tízrészes széria meglepően sok témát érint. Szó esik benne az indiai és az amerikai kultúra ellentmondásairól, a túlzott szülői szigorról, de a fogyatékkal élők elfogadása mellett jut ideje a szexualitás felvállalásáról is szót ejteni. Mi imádjuk!

Kedves Istenek, szeretném, hogy meghívjanak egy buliba, ahol van alkohol és drog. Nem azért, hogy kipróbáljam, hanem hogy azt mondhassam, kösz, nem kérek!”

 

Rázós utakon: a Te

Amellett, hogy a Netflix nem fél tabu témákat színre vinni, jó érzéke van ahhoz, hogy kiválassza azokat a regényeket, amelyeket érdemes a képernyőn is megjeleníteni. Caroline Kepnes You című 2014-ben megjelent regénye remekül illik a sorba, mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy az azonos című sorozat két évadot is megélt, és messze még a vége. A némiképp szerethető gyilkos témát már láthattuk párszor, egyszerre akár több megközelítésből is, a Te című sorozatban azonban egy meglehetősen megszállott zaklatót használnak alapanyagul a jól bevált recepthez. Az eredmény pedig ettől lesz olyan érdekes... A történet főhőse, Joe egy mindenki által kedvelt fiú, akinek bájos személyiségét még vonzóbbá teszi intellektusa. Joe – akinek narrátorként minden gondolatát halljuk – tipikus romkom hős, aki a megérdemelt, nagybetűs szerelemre vágyik. Ennek érdekében azonban bármit megtehet és meg is tesz. Miközben a történet lépésről lépésre halad előre, hamar kiderül, hogy Joe közel sem az, akinek látszik, és tulajdonképpen szereplőink egyike sem. Az emberi kapcsolatok mindegyike rendhagyó. A szereplők közt fellelhető barátságok a népszerűség és a gazdagság hajhászásának eszközei, a múltbéli traumák miatt az összetartás nyomait sem találjuk. Joe voltaképpen egy szociopata, aki szép lassan leköveti, feltöri és megnyirbálja barátnője kapcsolatait. Tetteinek létjogosultságát pedig folyamatos narrációval próbálja meg a nézővel elfogadtatni, észre sem véve, hogy döntései olykor mennyire legitimek. Ha nem tudod eldönteni, hogy pszichothrillert, romkomot vagy csak valami vígjátékot nézz a barátokkal, kezdjétek el a You-t, ami mindez egyben. Csak közben ne feledd, minden megosztott tartalom és információ fegyver!

Némelyik ember mintha jobban törődne az állapotfrissítéseivel, mint a valódi életével.”

 

Neonfényben úszó őrültség: Eufória

Az HBO számos meghatározó szériát tudhat magáénak. Kiemelve néhányat: True Detective, Éles tárgyak, Terápia, Elit alakulat, Trónok harca, de a nagy közönségsikert arató alkotás, a Csernobil sem maradhat le a listáról. Van azonban egy sorozat, ahol olyan kendőzetlenül és már-már a teljes mértéktelenség jegyében nyúlnak a jelenkor amerikai tinédzsereinek sötétebb oldalához, hogy az már zavarba ejtően jó. Ennyi. Tökéletes. Az Eufória úgy ugrik fejest a kétezres évek után születettek világába, hogy miközben előássa a mai fiatalságot nyomasztó problémákat, egyszer sem ítélkezik. Sam Levinson író-rendező önéletrajzi ihletésű, csupa szín flitterbe csomagolt alkotása így válik egy végletekig kifordított szerelmeslevéllé az amerikai Z generációhoz. A főszereplő, a 17 éves Rue egyszerre cinikus és érzékeny belső monológja kíséri végig a részeket. És van is mit mesélni: bizalom- és identitásvesztés, szorongás és depresszió, elvaduló gimnáziumi és egyetemi bulik, testi fenyítés, ezerféle függőség… Minél több részlet rajzolódik ki a sorozatból, annál nyomasztóbb az egész, és mégsem tudod elfordítani a fejed! A történet egyetlen negatívuma, hogy az első évad mindössze nyolc epizódból áll, amely kevés ennyi szereplőre. Rengeteg történetszál épphogy csak elkezd kibontakozni és érdekessé válni, amikor legördül az utolsó stáblista, és bennünk ottmarad a hiányérzet. Nyári estékre azonban kötelező darab, szigorúan barátokkal!

Az igaz szerelem az, amikor létezni sem bírsz valaki nélkül. Inkább meghalnál, minthogy ne légy vele, és minden elsötétül, mert nem számít senki, csak Ő.

 

Kép Netflix, HBO GO

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/30. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?