Ma ünnepeljük az egyik legismertebb és legmeghatározóbb médiaforma, a rádiózás világnapját!
Január 13-án ünnepeljük a rádió, azon belül is a közszolgálati rádiócsatornák világnapját. Bár napjainkban a legtöbben inkább vezetés közben fordulunk ehhez a médiafajtához, nem szabad megfeledkeznünk arról, mekkora hatással volt a rádiótechnológia a médiára és a modern kultúrára egyaránt. Az első rádióüzenetet még 1895-ben küldte Guglielmo Marconi olasz feltaláló és villamosmérnök, ezzel bizonyítva, hogy a rádió koncepciója valósággá válhat. Nem sokkal később több európai országban, köztük Magyarországban is megjelent a rádiózás egy igencsak kezdetleges formája; az emberek közönséges telefonvonalakat használtak arra, hogy híreket, zenét, hangjátékokat, felolvasásokat és egyéb szöveges műfajokat közvetítsenek.
Az első, konkrétan rádióban hallgatható zenei adás 1906. decemberében látott napvilágot a kanadai Reginald Fessenden szárnyai alatt, aki egy nagyjából egyórás adást sugárzott mindenkinek, aki rá tudott kapcsolódni. A 20. század közepére már minden országnak volt legalább egy saját rádióadása, melyet gyakran a kormány kezelt; ezek voltak a közszolgálati rádiócsatornák. A televízió megjelenésével ugyan a rádiózás kultúrája fokozatosan megváltozott, napjainkra pedig leginkább vezetés közbeni zenehallgatásra használják. Feltehető azonban, hogy a Spotifyhoz hasonló zenei streaming-szolgáltatók, valamint az internetes podcastek műfaja a rádió szellemi örökösei az internet világában.
(nationaltoday)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.