Napról napra a Vasárnappal
- Január 11.
1922, a kanadai Torontóban először használnak inzulint a cukorbetegség kezelésére.
1968, öngyilkosságot követ el Seress Rezső magyar zeneszerző, zongorista, aki a Szomorú vasárnap című slágerével lett világszerte ismert. Észak-Komáromban is élt, a városban utca van elnevezve róla.
2008, nyolcvannyolc évesen meghal Sir Edmund Hillary új-zélandi hegymászó, aki 1953-ban Tenzing Norgay nepáli serpával együtt elsőként mászta meg a Föld legmagasabb hegycsúcsát, a 8848 méteres Mount Everestet.
- Január 12.
1878, megszületik Molnár Ferenc író. Legismertebb művei: Liliom, A Pál utcai fiúk. A nácizmus elől az Egyesült Államokba menekült, a Broadway ünnepelt szerzője volt. New Yorkban hunyt el, 1952-ben.
1976, meghal Agatha Christie angol írónő, „a krimi koronázatlan királynője”. A Guiness Rekordok Könyve szerint Shakespeare művei és a Biblia után az ő könyveit adták ki a legnagyobb példányszámban a világon. Krimijeinek két legendás nyomozója Miss Marple és Hercule Poirot. Legismertebb művei: Gyilkosság az Orient expresszen, Halál a Níluson, Tíz kicsi néger.
2010, földrengés pusztít Haitiben, az áldozatok száma meghaladja a 150 ezret.
- Január 13.
1921, megszületik Csákányi László magyar színész, az ő hangján szólalt meg Frédi (a Frédi és Béni című rajzfilmben), Karak (a Vukban) és Döbrögi (a Lúdas Matyiban). 1992-ben hunyt el. Lánya Csákányi Eszter színésznő.
1941, meghal James Joyce ír író. Fő műve az Ulysses című regény, a 20. századi prózairodalom egyik legjelentősebb alkotása, amely Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is éveken át be volt tiltva.
1945, egy budapesti óvóhelyen meghal Szabó Dezső, a két világháború közötti időszak egyik legismertebb írója. Holttestét – amíg a bombázások tartottak – egy szekrényben helyezték el. Fő műve: Az elsodort falu.
- Január 14.
1875, megszületik Albert Schweitzer német orvos, aki Afrikában kórházat alapított. 1952-ben, a Nobel-békedíj átvételekor Rotterdami Erasmust idézte: „A háború mindannyiunkat elembertelenít.”
1898, meghal Lewis Carroll angol író, matematikus. Legismertebb írásai a gyermekirodalom klasszikusai: Alice Csodaországban, Alice Tükörországban.
1941, megszületik Faye Dunaway Oscar-díjas amerikai színésznő. Főbb filmjei: Bonnie és Clyde, Kínai negyed, A Keselyű három napja, Arizonai álmodozók.
- Január 15.
1908, megszületik Budapesten Teller Ede atomfizikus, a „hidrogénbomba atyja”. Kaliforniában hunyt el, 95 évesen.
1929, megszületik Martin Luther King amerikai baptista lelkész, Nobel-békedíjas polgárjogi harcos. „Van egy álmom, hogy négy kicsi gyermekem egy napon olyan nemzet tagja lesz, ahol nem a bőrszínük, hanem a jellemük alapján ítélik meg őket.” Harminckilenc évesen merénylet áldozata lett.
- Január 16.
1847, a Nagykürtös melletti Szklabonyán megszületik Mikszáth Kálmán magyar író, országgyűlési képviselő. Főbb művei: A jó palócok, Szent Péter esernyője, Beszterce ostroma, Különös házasság, A Noszty fiú esete Tóth Marival, A fekete város.
1920, az Egyesült Államokban bevezetik a szesztilalmat.
1969, Jan Palach cseh egyetemista a prágai Vencel téren felgyújtja magát, így tiltakozva a prágai tavasz eltiprása ellen. Temetésén több százezer ember vett részt.
- Január 17.
1942, megszületik Muhammad Ali (eredeti nevén Cassius Clay) olimpiai és világbajnok amerikai nehézsúlyú ökölvívó, a sportág egyik legnagyobb alakja.
1955, megszületik Karikó Katalin kutatóbiológus, az mRNS alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója. 1985-ben az Egyesült Államokba emigrált. 2021-ben az Év Hősének választotta a Time magazin.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.