Ehető dísznövények?

virág

Egy átlagos kertben is vannak ehető virágú dísznövények vagy olyan haszonnövények, melyeket a termésükért nevelünk, de a virágaik is fogyaszthatóak.

Ilyenek például a jázmin, a körömvirág, a kamilla, a szegfű, a levendula, a búzavirág, de ehető a margaréta- vagy a rózsaszirom is, és alkalmas a fogyasztásra az édeskömény, az oregánó, a citromfű, a menta, az ánizs, a kakukkfű vagy a torma virága is. A hagymafélék virágai kifejezetten érdekes ízűek, a citrusfélékéi édesek, s néhány fa virága is fogyasztható – ilyen a hárs, az akác és a bodza, melyekből tea, szörp is készülhet.

Mire kell odafigyelni?

Attól, hogy egy virág ehető, nem biztos, hogy finom is. A margaréta szirma pl. nem igazán ízletes, a hibiszkuszé savanykás, a krizantémé pedig keserű ízű. Mindegyik használható viszont ételek dekorálására, különösen a desszertek, sütemények, torták tehetők színesebbé, vonzóbbá velük.

Mire használhatók?

Az ehető virágok felhasználási módja – a dekoráláson túl – jóval szélesebb: szinte bármelyikből készülhet szirup, szörp, lekvár vagy zselé, ráadásul a szirmok kandírozhatók is (vagyis átitathatók cukoroldattal), ami által sokáig fogyaszthatók maradnak, s még varázslatosabb tányérdísz válik belőlük.

Mit tartalmaznak?

Az ehető virágok általában teljes egészükben fogyaszthatók, de nem minden részük egyformán ízletes. A virágporok vitaminban gazdagok (B1, B2, C), és tartalmaznak ásványi anyagokat, cukrot, zsiradékot és illóolajokat is. Kitűnő fehérjeforrások – egy teáskanálnyi virágpor 3-4 tojásnak megfelelő fehérjét tartalmaz.

A legtöbb virág – körömvirág, kamilla, hárs, akác – gyógyhatással is rendelkezik, bizonyos virágporok viszont allergiát okoznak, tehát nem mindenki számára ajánlatos a fogyasztásuk, illetve ezeknek inkább csak a szirmát használjuk.

Fontos!

A vízzel való lemosás nagyban rontja a virágok állagát és aromáját, ezért a tökéletes ízélmény csak mosást nem igénylő, tiszta, szennyeződésmentes helyről származó növényi részekkel érhető el.

A legismertebb ehető virágok listája

Angelika – a virágok színe a világos levendulakéktől a mély rózsaszínig terjed, és édesgyökérszerű az ízük.

Ánizs – mind a virágok, mind a levelek finom ánizsos vagy édesgyökérízűek.

Bazsalikom – fehér, rózsaszín vagy levendulakék virágai hasonló, bár valamivel enyhébb ízűek, mint a levelei.

Borágó – mutatós kék virágának íze hasonlít az uborkáéra.

Búzavirág – csak a szirmokat együk, a virág többi része kesernyés.

Citromfű – fehér virágai citromos ízűek, teákhoz, desszertekhez használjuk.

Citrusfélék – virágaik édesek és nagyon illatosak.

Édeskömény – a sárga édeskömény virágainak íze hasonlít az édesgyökér ízéhez; gyógynövény is.

Fukszia – virágaival gyönyörűen díszíthetjük köreteinket.

Gyermekláncfű – virágaiból szirup vagy méz is készíthető; gazdag vitaminforrás (lecitin!).

Hagymafélék – az alliumcsalád minden virága (póré-, vörös- és fokhagyma) ehető és ízletes.

Hibiszkusz – karakteresen savanyú íze miatt óvatosan használjuk a főzéshez.

Jázmin – teája igazi csemege, de a virág édes ételekhez is jól illeszthető.

Kakukkfű – karakteres ízvilága miatt csak óvatosan használjuk, apró virágaival viszont kedvesen, diszkréten díszíthetünk.

Kamilla – a virágok édes ízűek, és gyakran használjuk teaként. Egyeseknél allergiás tüneteket okozhat.

Kapor – sárga virágai olyan ízűek, mint a levelei; cukorbetegeknek kifejezetten ajánlott a fogyasztása.

Koriander – sokan nem kedvelik az íze, illata miatt, pedig gyógyhatású (pl. méregtelenít); frissen, főzés nélkül, salátákba használjuk.

Körömvirág – közismerten antibakteriális hatású, szirmai enyhén csípősek, fűszeresek.

Krizantém – csak a szirmokat használjuk; kesernyés, egyes fajták csípős ízűek.

Levendula – édes, fűszeres íze a sós és édes ételekhez is kiválóan használható.

Margaréta – a szirmok íze nem igazán élvezhető, viszont remekül mutatnak a tányéron.

Mályvarózsa – ízletes, vegetáriánus köretek nagyszerű kiegészítője.

Menta – több fajtája is elterjedt (bors-, fodormenta, de van alma-, csoki-, narancsízű menta is), a virágok illata, íze is ennek függvénye.

Méhbalzsam – a piros virágok mentaízűek.

Napraforgó – sokoldalú növény; szirmai ehetők, íze az articsókáéhoz hasonlít.

Nebáncsvirág – ennek a kedves, színes kis virágnak nincs jellegzetes íze, viszont díszítéshez remekül használható.

Oregánó – magyarul szurokfű; virágainak íze leveleiéhez hasonló, kicsit enyhébb változatban. Antibakteriális hatása közismert.

Rozmaring – íze a növény leveleiének enyhe változata.

Rózsa – minden rózsaszirom ehető, a sötétebb színűek intenzívebb ízűek. Tökéletesek italokhoz, desszertekhez és különböző dzsemekhez.

Rukkola – a virágok kicsik, és olyan ízűek, mint a levelek; színük fehér, sötétlila csíkokkal, vagy sárga.

Sarkantyúka – az egyik legkedveltebb ehető virág, a szirmok ragyogóan színezettek, édes, fűszeres ízűek; jól illik salátákhoz, körethez.

Sütőtök – virágának nincs jellegzetes íze, de különleges dekorációja lehet egy-egy kompozíciónak.

Szegfű – a szirmok édesek, illatosak.

Torma – virágai borsos ízűek.

Vadárvácska – különlegesen finom, mentához hasonló ízű; kiváló salátákhoz, tésztákhoz, gyümölcsös ételekhez.

Zamatos turbolya – virágai zamatosak.

Zsálya – a leveleihez hasonló ízűek a virágai is.


Hozzunk létre zsákkertet!

Sokan azért nem kezdenek bele a zöldségtermesztésbe, mert nincs rá helyük: vagy csak balkonnal rendelkeznek, vagy olyan kicsi a kertjük, hogy ott inkább dísznövényekkel körülvett pihenőt rendeznek be.

Pedig az emberi találékonyság végtelen, és hihetetlenül sok alternatív lehetőség érhető el azok számára, akik helyproblémákkal küszködnek. Az alábbiakban a számos kreatív megoldás egyikével, a zsákos módszerrel ismertetjük meg olvasóinkat.

Zsákkert, zsákágyás, vászonkert

Ez a növénytermesztési technika igen gazdaságos eljárás, hiszen a zsákágyások nemcsak azokon segíthetnek, akik helyszűke miatt kénytelenek alternatív módszerekhez folyamodni – a szegény, fejlődő országokban is alkalmazzák őket olcsó, de hatékony megoldásokként, lehetővé téve ezzel, hogy minél többen élelemhez juthassanak.

Mi kell hozzá?

* 1 db vászonzsák: a tápos zsákok alkalmasak erre a célra, de valójában bármilyen más, nagyobb méretű zsákot is alkalmazhatunk.

* 85 liter termőtalaj: használhatunk szerves komposztot, de egy talajtrágya-keverék is megfelelő erre a célra.

* Kavicsok.

* Egy nagy joghurtos doboz: ennek az alját ki kell vágni. Egy hasonló méretű konzervdoboz is megteszi (természetesen ez is az alja nélkül).

* Palánták: például serrano vagy habanero paprika, édesburgonya, bazsalikom stb.

* Szerszámok: sniccer (biztonsági kés), lapát.

Ha összegyűjtöttük a kellékeket, nagyjából másfél óra alatt elkészíthetjük az első zsákágyásunkat. Ahogy megismerkedünk a folyamattal, a következők kialakítása még gyorsabban megy majd.

1. A zsák feltöltése, kavicsoszlop kialakítása

Tegyünk egy sekély réteg talajkeveréket a zsák aljába, majd helyezzük rá a kivágott aljú joghurtos dobozt (vagy egy konzervdoboznak a karimáját), és azt töltsük meg kavicsokkal. Lapátoljunk földet a zsákba a doboz éléig. Amint a talaj eléri a doboz tetejét, óvatosan húzzuk egy kicsit feljebb úgy, hogy a kavicsok a helyükön maradjanak.

Ezután töltsük fel újra kavicsokkal, lapátoljuk körbe talajjal, húzzuk feljebb, töltsünk bele kavicsokat – és így haladunk tovább, amíg a zsák tele nem lesz talajjal, és a közepén ki nem alakul egy kavicsoszlop.

Ez az oszlop biztosítja majd a talaj vízelvezetését és szétosztását az egész zsákban.

Tipp: Joghurtos doboz helyett PVC-csövet, régi kályhacsövet vagy valamilyen hengerré tekerhető, tartós anyagot is felhasználhatunk a kavicsok betöltésére.

2. A felső réteg elültetése

Ha a zsákot feltöltöttük, nincs más dolgunk, mint elültetni néhány növényt a zsák tetejébe. Ide érdemes pl. gyökérzöldségeket tenni.

3. Az oldalak elültetése

Vágjunk egy kis (fejére fordított T-formájú) rést a zsák oldalába, és egy kevés talaj eltávolítása után helyezzünk bele óvatosan egy palántát. Az oldalsó résekbe inkább leveles zöldségeket és fűszernövényeket érdemes ültetni.

Mire kell odafigyelni?

* Ügyeljünk rá, hogy a növények a zsákban ne kerüljenek túl közel egymáshoz, gyökereiknek ne kelljen versengeniük a vízért, a tápanyagokért és a levegőért.

* Az öntözés a kavicsoszlopon keresztül történjen, ennek gyakoriságát pedig az ültetett növények vízszükséglete határozza meg.

* Helyezzük a zsákot napos vagy félárnyékos helyre a beültetett növények fényigénye szerint.

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2020/27. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?