Amit a Parkinson-kórról tudni érdemes

Vasárnap

János Pál pápa, Muhammad Ali bokszoló, Michael J. Fox kanadai származású színész. Lehetne még folytatni a sort. Ami összeköti őket, az a Parkinson-kór. Dr. Eunika Arman geriáter írása.

A londoni orvosról, James Parkinsonról elnevezett neurológiai betegség napjainkban az összes idegbetegség közül a leggyorsabban terjedő. Harminc évvel ezelőtt még úgy tanították, hogy nem túl gyakori, főleg idősebb korú embereket érinthet. Az utóbbi években azonban világszerte megnövekedett a betegek száma. A legújabb tudományos kutatások bizonyítják, hogy a környezetszennyezés, főleg a gyomirtók, az oldószerek és a nehézfémek használata van összefüggésben a Parkinson-kór kialakulásával.

Ezek ismeretében nem csoda, hogy a legtöbb új beteg főleg az USA-ban és Kínában található. Franciaország a Parkinson-kórt már évekkel ezelőtt foglalkozási betegségnek nyilvánította. Hollandiában a virágtermesztők között jóval több a páciensek száma, mint a többi lakos körében. A fiatalabb betegek, akiket 50 éves korhatár alatt diagnosztizálnak, népesebb csoportot képeznek világszerte.


 

Hogy jelentkezik?

A progresszív neurológiai betegség mozgásproblémákhoz vezet, gyakran fájdalommal és alvászavarral jár. A remegés – orvosi nevén tremor – egy akaratlan, ritmusos mozgás, ezt az izmaink ismételt összehúzódása és elernyedése váltja ki. A tünetek általában fokozatosan jelentkeznek.

A remegés és lassúság csak egyik jellemzője a betegségnek. Jelentkezhet még alacsony vérnyomás, ami erős szédülést, esést, székrekedést, pszichikai problémákat okoz. A betegség főleg a gyógyszerek impulzusszabályozási rendellenességéhez vezet, elsősorban a fiatalabbaknál. A statisztika szerint a Parkinson-betegek 5–8%-a pszichikai problémákkal küzd, amilyen például a kóros szerencsejáték-függőség, a hiperszexualitás, a vásárlási kényszer.


 

Nem az agyban kezdődik

A Parkinson-kór esetében neuronok (agysejtek) pusztulnak el az agyi szürkeállomány mélyén, ami remegéshez vezet. Ám a kór a bélben, és nem az agyban kezdődik. Korai tünete a szaglás romlása, elvesztése, ez sokszor már 10–15 évvel a diagnózis előtt jelentkezhet. Talán nem véletlen, hiszen az orr és a bél az a két szerv, amelyekben az idegsejtek közvetlenül ki vannak téve a külvilág és a veszélyes toxinok hatásának. Egyes vizsgálatok arra hívják fel a figyelmet, hogy azoknál a gyomorfekélyes betegeknél, akiknél a bolygóideget a kezelés érdekében átmetszették (vagotómia), kisebb eséllyel alakul ki Parkinson-kór.


 

A kór gyógyítása

A betegek a kezelés kezdetén általában javulást mutatnak. Később a gyógyszerek hatása csökken, ezért más módszert is segítségül kell hívni. A gyógyszerek segítenek lassítani a betegség előrehaladását, segítenek a járással, a mozgással kapcsolatos tünetek, valamint a remegés enyhítésében. A beteg gyógyszereit időről időre hozzá kell igazítani az aktuális állapotához.

Az előrehaladott stádiumban műszeres kezelési lehetőségek is rendelkezésre állnak, amelyek alkalmazásával jobban javítható az életminőség. Ilyenkor műtét során egy-egy elektródát ültetnek az agyféltekék speciális régiójába, majd a célterületen magas frekvenciás ingerlést alkalmaznak. Ám ez nem minden betegnél lehetséges, különféle kritériumoknak kell megfelelni.


 

Parkinson, de mégsem az!

Számos tünet hasonlít a Parkinsonéhoz, néhány ok válthat ki másodlagos parkinsonizmust: Gyakori fejsérülés (például bokszolás, a focistáknál fejelés), bizonyos agyterületek vérellátási zavara, gyógyszerek, amelyeket skizofrénia gyógyítására használnak, vagy egyes kábítószerek is.


 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/17. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Érdekes

Életmódtanácsok

1. Minden napnak legyen ritmusa, időben keljen föl, időben feküdjön le, ne legyenek kilengések a napirendben.

2. Egyszerre csak egy dolgot csináljon, vegye figyelembe saját határait.

3. A gyógyszereket időben kell szedni, minimum 30 perccel étkezés előtt vagy 1 órával utána.

4. A fizioterápia és a mozgás nagyon fontos. Utóbbi időben javasolják a tajcsicsuant és a jógát.

5. A tudatos jelenlét meditációs technika stresszcsökkentő.

 

6. A mentális (kognitív) problémák, mint a feledékenység, tanulási probléma, depresszió és apátia határozzák meg, hogy milyen is a Parkinson-kórban szenvedők életminősége.


 

Megállt az idő

Nem szeretem azt a szókapcsolatot, hogy Parkinson-demencia, bár a szakkönyvekben ezt a kifejezést használják. Az évek során látjuk, a betegség annyira progresszív, hogy a gyógyszerek kevésbé hatnak, az agyműködés pszichikai, ún. kognitív rész (tanulás, döntés, tervezés, problémamegoldás) is romlik. Lassul a gondolkozás, a beteg nem érti meg, hogy mit is kérdezünk. Ami valamikor automatikus volt neki, idővel lehetetlenné válik. Az egyik páciensem egy zeneszerző. Több mint öt hangszeren is tudott játszani. „Ez az én temetőm – mondja. – Zongorázás közben egyszer csak megtorpanok. Hirtelen abbahagyom, az elmém leblokkol, azt veszem észre, hogy megállt az idő”. A Parkinson-kórban szenvedők tudatában vannak annak, hogy fokozatosan elvesztik saját magukat, és egyre mélyebbre süllyednek. A folyamatot nehéz gyógyítani, vagy lassítani. Az (elmei) értékvesztés csökkentésére vannak már gyógyszerek, de ezek csak kisebb javulást hoznak a beteg számára. Csodaszer nincs.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?