Kép Ivkovič Péter
Ma már csak az idősebb nemzedék emlékszik arra, milyen volt a Wartburg, amikor még nem volt szögletes. Lenyűgöző formák és precíz kidolgozás találkozik a kissé elavult, de tartós technikával az Eisenachban gyártott korai típuson.
Az 1950-es évek végén lényegében csak három autó közül választhatott a hazai lakosság. Hazai gyártmány lévén a Škoda Octavia volt a legelterjedtebb, de még kombiként is csupán két ajtóval rendelkezett. A szovjet Moszkvics 407 ugyan négyajtós kivitelben készült, de némileg szűkös belteret nyújtott utasainak, ellenben a rossz utakon remekül boldogult. Kétségkívül a keletnémet Wartburg 900 rendelkezett a legelegánsabb és legtágasabb karosszériával, a lemezek alatt viszont csupán három henger dolgozott, két ütemben. Akkoriban mégsem volt divat az összehasonlításuk, hiszen bármelyik típus puszta birtoklása felért egy főnyereménnyel.
A második világháborút követően Németország két részre szakadt, az autógyárak egy része a berlini fal innenső oldalán találta magát. Az általános pénzhiány miatt a háború előtti típusok gyártása folytatódott, s az a furcsa helyzet állt elő, hogy néhány típus gyártása mindkét országban, de más-más név alatt zajlott. Ily módon készülhetett Eisenachban az EMW 340, amely a BMW keletnémet változata volt, s hasonló módon a kétütemű, nyugati DKW-ből is IFA F9 lett. 1956-ra érkezett el az idő, hogy látszólag teljesen új típust mutassanak be az eisenachi autógyárban (AWE). Az IFA F9 változatlan műszaki alapjaira vadiúj, elegáns vonalú négyajtós karosszériát terveztek, így mutatkozott be a lipcsei vásáron az AWE 311, amelyet röviddel ezután a közelben található várról Wartburgra neveztek át.
Az új típus egyik legfőbb különlegessége a karosszériaváltozatok Kelet-Európában sosem tapasztalt gazdag kínálata volt. A limuzin mellett készült kétajtós kombi, később részben ponyvatetővel ellátott négyajtós kombi (Camping), majd gyártásba került a négyüléses Coupé és Cabrio is. A kínálat csúcsát a minden szívet megdobogtató kétüléses 313/1 Sport jelentette, ilyen autója volt Bárdy György és Kazal László színészeknek is. A sort többféle áruszállító kivitel zárja, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy az 1960-as évek elején a legtöbb karosszériaváltozatot nyugdíjazták, ami a tömegtermelés felfutásával magyarázható, holmi ritkább kivitelek előállítására ugyanis nem maradt elegendő gyártókapacitás.
Elveszni a részletekben
A Wartburg szó hallatán a legtöbben a hatalmas illesztési hézagokról, pléhhangú ajtócsukódásról és szögletes karosszériáról elhíresült utolsó, 353-as típusra asszociálnak, holott a képeinken is látható első Wartburg még nagyon más minőséget és esztétikát képviselt. A maga módján különleges, ahogyan a tervgazdálkodás diktálta tömeggyártás vegyül a háború előtti manufakturális, precíz összeszerelési minőséggel. Az autó belterében tobzódnak a krómozott díszlécek, szemet gyönyörködtető a kárpitok kétszínű színösszeállítása, s még az autósok védőszentje, Szent Kristóf képe is visszaköszön a kormánykerék közepén. Az elektromos berendezéseket zongorabillentyűkre hasonlító konzolról vezérelhetjük. A karosszéria rendkívül elegáns, és bár követi az 1950-es évek formatervezési alapelveit, mégis teljesen egyedi, összetéveszthetetlen. A hátsó sárvédők gyönyörűen kidomborodnak a karosszéria síkjából, s hogy mégse tűnjenek lázadónak, a kocsiszekrény többi részéhez hasonlóan rájuk is jutott némi krómdíszítés. A Wartburg minden szögből elegáns, ívelt lemezeinek köszönhetően nagyobb hatást kelt, mint amilyen valójában, pedig az autó amúgy sem kicsi. A csomagtartó tekintélyes méretű, szinte nem is látni a végét, míg elöl a hosszú motortérben a kétütemű erőforrás is hasonló helybőségben pöföghet.
Itthon ritkaságnak számít
Csehszlovákiába csak az 1960-as évek elejétől érkeztek Wartburgok nagyobb mennyiségben, s addigra több ponton is változtattak a részleteken, így nem meglepő, hogy a negyedi Mészáros Ferenc Magyarországról vásárolt 1958-as évjáratú autója némileg eltér a nálunk megszokott kivitelektől. Ferenc az autó szétszedésekor szembesült azzal, milyen ritkaságot vásárolt. „Gyanús lett, hogy a homlokfal szélein találtam két kidomborodó merevítést, ezek a nagyon korai példányok sajátosságai voltak. A hűtőrácsot és annak tartólemezét, valamint a fényszórókat már újabbakra cserélték korábban, így csak hosszas kutatás után sikerült évjáratazonos alkatrészekkel pótolnom őket” – meséli a büszke tulajdonos, aki kisfiával érkezett meg Ifjúságfalva főterére, amely szinte egyidős a púposnak is becézett Wartburggal. A szokásosnál ritkább bordázatú hűtőrács, a kétrészes lökhárítók és a fényszórók nagyobb üvegezése teszik különlegessé a korai Wartburg fizimiskáját, egyúttal jelentősen megnehezítik a felújítást, hiszen amíg a kopóalkatrészekből még csak-csak lehet szerezni, a ritka díszítőelemek beszerzése emberfeletti feladat, rengeteg időt és türelmet kíván. A felújítást a fényezésen és a kárpitozáson kívül Mészáros Ferenc teljes egészében maga végezte, rengeteg időt áldozva a lenyűgöző eredményért, amelyet az autó hivatalos veteránminősítése is alátámaszt.
Lakótelepeinken utoljára az 1990-es évek elején lehetett „gömbölyű” Wartburgot látni, ma már a veterántalálkozókon is ritkaság. Ezért is örvendetes, hogy egy ilyen korai és gyönyörűen felújított példány rója ismét az útjainkat. Ha netalán találkoznának vele valamely rendezvényen, nyugodtan menjenek oda tulajdonosához, aki szívesen és lelkesen meséli el a felújítás minden apró részletét.
Ivkovič Péter
A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/27. számában jelent meg!
Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.