A padlófűtés előnyei és hátrányai

Vasárnap

A padlófűtés korszerű fűtési megoldás, amelyet elsősorban az új építésű házakban használnak. Alkalmazható azonban felújításoknál is. Bár vannak hátrányai, népszerűsége arról tanúskodik, hogy az előnye jóval több.

 

Elsőként fontos tisztázni, milyen padlófűtésről beszélünk. A két legelterjedtebb a vízkeringetős és a villanymelegítésű padlófűtés. Előbbiben egy kazán melegíti fel a padlóba fektetett csövekben keringetett vizet. Ennél a változatnál a fűtésszámla szempontjából nagyon nem mindegy, mit éget a vizet felfűtő kazán: gázt, szilárd tüzelőanyagot, vagy villanyáramot fogyaszt. Mivel a legelterjedtebb és legegyszerűbb az elektromos padlófűtés, amely nem a felmelegített vízzel, hanem fűtőszálakkal melegít, most erről lesz szó.

 

Egyszerű és tiszta

Amellett, hogy az elektromos padlófűtés beszerelése olcsóbb, mint az egyéb padlófűtési módok kialakítása, mellette szól, hogy könnyen kezelhető, tiszta, higiénikus és energiatakarékos. Míg a radiátoroknak fel kell forrósodniuk, hogy kiadják magukból a meleget, a padlófűtést elég 26 °C-ra felfűteni ahhoz, hogy a szobában kellemes, 22 fokos meleg legyen. Porallergiások számára is jobb megoldás, mint a radiátorok, hiszen a padlófűtés nem keveri a port.

 

Mi van alattunk?

Új építésű házaknál eleve számolnak a padlófűtési elemekkel, így a kialakítás is könnyebb. Felújításoknál viszont gondot okozhat, ha a padló nincs szigetelve, vagy ha újra kell szigetelni. Az elektromos padlófűtés elemeit általában betonaljzatra felvitt csemperagasztóba fektetik, és arra kerül a padlóburkolat. Ha tehát nem megfelelő az aljzat, számolnunk kell vele, hogy építkezési területté alakul a ház vagy a lakás egy része, ami nemcsak a költségeket növeli meg, hanem piszokkal és zajjal is jár.

A padlófűtés a hatását leginkább kerámia- vagy kőburkolat alkalmazása esetén tudja kifejteni, melegpadló igénye esetén a szigetelő hatás miatt nem annyira ideális megoldás, ennek ellenére sokan kedvelik és használják az utóbbi változatot is.

 

Ez most már így marad

Érdemes alaposan megtervezni, hová és miért szeretnénk padlófűtést, mert sok esetben csak a helyiségek nyílt felületei alá tesznek fűtőpaneleket, a bútorok alá nem. Ennek fő oka, hogy ha a fűtőelemek fölötti padlórészt bútor takarja, a fűtőelem nem képes leadni teljes mértékben a hőt, amit kibocsát (és a bútoroknak sem igazán jó, ha folyamatos hősugárzásnak vannak kitéve). A következő szempont, hogy egy padlófűtéssel ellátott padlót később nagyon körülményes megbontani (fúrás stb.). Ezért a gyakran átrendezésre kerülő kis lakásokban egyáltalán nem ajánlják a padlófűtést, vagy ha mégis amellett döntünk, számolnunk kell azzal, hogy az esetleges átrendezéseknél figyelembe kell venni a padlófűtés kialakítását is.

 

Križanovič Melinda

 

Érdekes

Gond lehet a szőnyeg

A nagy méretű és vastag szőnyegek komoly szigetelő képességgel rendelkeznek. Padlófűtéses helyiségekbe ezért nem ajánlottak, mert csökkentik a padlófűtés hatékonyságát. Ha mindenképp szükség van szőnyegre, igyekezzünk minél kisebb felületet lefedni vele vagy velük. Természetesen kaphatók már olyan szőnyegek, amelyeket padlófűtéshez is ajánlanak, erre érdemes rákérdezni vásárlás előtt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?