Wabi-szabi – a tökéletlenség szépsége. GALÉRIA

Fotó: Bréda Enikő, archívum

A korábbi VasárnapHáztartás mellékletek tartalmához igazodva, érintőlegesen bemutatjuk a japán otthonokban uralkodó szemléletet, az ún. wabi-szabit, amely a tökéletlenségre épít, abból inspirálódik, abban teremtődik újjá.

A hangzatos wabi-szabi egyebek mellett azt tanítja, hogy a tökéletlenségben rejlik a tökéletesség, a szépség, az elegancia. A másság és a – mi szemünk szerinti – hiba új értelmet nyer, ha kijavítjuk, másképp tálaljuk, más nézőpontból közelítjük meg az elavultnak hitt tárgyakat. A szépség és a mulandóság párhuzamba állításával nemcsak új szemszöget, hanem új világképet kapunk: az asszimmetria és a szabálytalanság lesz a szabály, az új alapkő, amely meghatározza a tárgyakhoz való hozzáállásunkat. A két összetételből álló kifejezés első fele a természet magányára utal, míg a második fele szó szerinti fordításban a hűvösség hangulatát kívánja visszaadni. Érdekességszámba megy, hogy a wabi jelentése részben átalakult, hiszen ma már a rusztikus, letisztult egyszerűséget, eleganciát, visszafogottságot kívánja képviselni.

Törött cserép, kerámia új élete

Ahhoz, hogy hitelesen tudjuk bemutatni a wabi-szabi egyik művészeti irányát, a kincugit, avagy a törött kerámia javításának művészetét, Bréda Enikő kézműves, hivatásos bábkészítő, művészeteket oktató pedagógus tudását hívtuk segítségül. Ahogy ő is hangsúlyozza, számára rendkívül fontos, hogy a világban megjelenő aszimmetria visszaköszönjön használati tárgyainkban, tevékenységeinkben, világról alkotott ábrázolásunkban. Amikor a kézműves tevékenység, az alkotás örömét szeretné átadni tanítványainak, nagy hangsúlyt fektet az atipikusságra, az aszimmetriára, valamint a rendhagyó színekre, formákra. Éppen ezért áll hozzá közel a kincugi művészete, az az ősrégi japán technika, amely a tökéletlenséget fogalmazza újra művészet formájában. Az elkendőzés, álcázás helyett a hibákat, az aránytalanságot emeli ki az alkotó. Jelen esetben a kerámiatál törésvonalait próbáljuk meg esztétikusan bemutatni. Mielőtt nekiveselkednénk a kézműves tevékenységnek, érdemes szétnézni a padláson, milyen törött csészét, tálat, elavultnak vélt tárgyat tudnánk felújítani a kincugi művészetével.

Érdekes
Mire lesz szükségünk?

Mire lesz szükségünk?

  • Javasolt olyan ragasztót választani, amely étellel is érintkezhet, így a jövőben a tálalásnál is fel tudjuk használni a felújított kerámiát (pl. epoxy ragasztó beszerzése ajánlott)

  • Pigmentpor – jelen esetben arany színűt választottunk

  • Gumikesztyű

  • Hurkapálca, amivel fel tudjuk vinni a ragasztót a cserépdarabokra

  • Továbbá: finom smirgli, szivacs, rongy, vékony ecset

Galéria

 

A teljes írás a VasárnapHáztartás mellékletben jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most még egyszerűbben megteheti IDE KATTINTVA.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?