Tapasztalataim szerint élete egy pontján minden ember eljut oda, hogy Tom Hankset tartja a kedvenc színészének. Ez egyáltalán nem meglepő. Visszafogott, szerény természetével, változatos szerepeivel, barátságos mosolyával Hanks mintha csak a hétköznapi embert képviselné a világsztárok sétányán. Olykor menő, máskor kínos, de szinte mindig tökéletlen – ez tökéletesen megy neki. Hogyan vált Tom Hanks a modern Hollywood egyik legnagyobb nevévé?
Tom Hanks Kalifornia államban született 1956-ban, és érdekesség, hogy két ismert névhez is távoli rokoni viszony fűzi: Abraham Lincoln amerikai elnökhöz, valamint Fred Rogers népszerű műsorvezetőhöz. Színészi karrierje során mindkettejüket volt lehetősége megformálni.
Sírás és nevetés
Szülei válása után az ifjú Hanks sokat költözött, tízéves korára már tíz különböző házban is élt. Utazása talán legfontosabb állomását a 70-es évek végén érte el: New Yorkba került, ahol kezdetét vette színészi karrierje. Ma talán nem is gondolnánk, hogy először vígjátékszínészt akartak faragni belőle, hasonlót, mint amilyen később Jim Carrey vagy Adam Sandler lett. Hanks azonban többször is nyilatkozott róla, hogy mennyire nehéz volt számára ez az időszak: „[Vígjátékszínésznek lenni] irtó nehéz. Vagy vicces vagy, vagy nem. És még ha az is vagy, előfordulhat, hogy pont a vágónak nem lesz humorérzéke.” Hanks legtöbb komikus szerepe nem is lett sikeres, leszámítva egyet, ami azonban elég volt, hogy löketet adjon az imidzsének. A Segítség, felnőttem! című fantasykomédiában Hanks egy váratlanul felnőtté vált gyermeket alakít elképesztő szívvel és megértéssel. A szerep még egy Oscar-jelölést is szerzett neki.

Ezután hamar sztárrá vált. Nem a mai értelemben, nem szuperhőskosztümben, digitális monstrumokkal viaskodva, hanem komoly drámák és izgalmas eseménymozik főszereplőjeként. Játszott talpraesett űrhajóst Ron Howard Apollo 13-jában, kivégzésre váró rabok megértő börtönőrét a Halálsoronban, valamint részeges baseballedzőt is a Micsoda csapat című sportfilmben. A 90-es években ráadásul az első színész lett a legendás Spencer Tracy óta, akinek sikerült zsinórban kétszer is megnyerni a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-díjat. Először a Philadelphia című bírósagi drámáért, melyben AIDS-es betegként Denzel Washington oldalán harcolt diszkriminatív cége ellen, majd a Forrest Gump című kultuszfilmben.

Egy kaméleon karrierje
Hanks egyik legfontosabb szerepe 1998-ban érkezett a vásznakra. Egy ifjú katona nyomába eredt a Ryan közlegény megmentése című második világháborús drámában. A filmért ő és a rendező, Steven Spielberg is megkapták az amerikai tengerészgyalogság legmagasabb fokú civil kitüntetését – a filmet ugyanis a valaha készült egyik leghitelesebb háborús mozgóképnek tartják. Hanks rövidesen egy újabb világháborús eposznál is besegített: az HBO Elit alakulat című, ikonikus minisorozatának producere volt. Színészként közben a legváltozatosabb szerepekben mérettette meg magát: FBI-ügynökként üldözte a fiatal Leonardo DiCapriót a Kapj el, ha tudsz! című bűnügyi thrillerben, hajótöröttként egy Wilson nevű labda tartotta benne a lelket a Számkivetettben, és tőle szokatlanul még egy bosszúszomjas gengszert is eljátszott A kárhozat útjában. Az angol nyelvű gyerekek számára ráadásul az ő hangján szólal meg Woody, a Toy Story animációs filmek cowboy rongybabája is.

2006-ban, amikor Hollywood végre vászonra álmodta Dan Brown provokatív sikerregényét, A Da Vinci-kódot, a castingosok Hankset választották a főszerepre. Ez nem is meglepő: a végtelenül intelligens, ám kissé esendő, távolról sem akcióhős Robert Langdon figurája tökéletesen passzolt Hanks sajátos karizmájához. A szerephez kétszer is visszatért, mellette azonban a komolyabb presztízsfilmek alól sem vonta ki magát. Együtt dolgozott többek közt a Mátrix alkotóival, a Wachowski nővérekkel, Clint Eastwooddal, valamint első (és egyetlen) westernszerepében Paul Greengrass rendezővel is A kapitány küldetésében. „Ez talán az utolsó klasszikus film felnőtteknek, ahol emberek érdekes dolgokról beszélgetnek” – nyilatkozta Hanks a szerep kapcsán. Bár a helyzet nem ennyire tragikus, az érdeklődés valóban csökkenni látszik a színész megszokott szerepei iránt, melyek közül a legtöbb hozzánk el sem jut moziba. Hanks sokszínűségének és a közönségfilmekre való nyitottságának köszönhetően azonban olykor-olykor sikerül átjutnia a kerítésen: a nagyvásznon láthattuk például Elvis Presley hírhedt menedzsereként és egy Otto nevű, goromba öregemberként is.
Legközelebb Robert Zemeckis Here című filmjében színészkedik majd, részben digitálisan megfiatalítva. A történet egyetlen helyszínen játszódik, és egy család évtizedeken át folyó mindennapjait tárja majd elénk.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.