Agatha Christie „A vád tanúja” című drámája 100. évfordulóját ünnepelte. A mai napig izgalomban tartja a közönséget egy gyilkossági tárgyalás fordulataival.
A mű először 1925. január 31-én jelent meg „Traitor Hands” (Áruló kezek) címmel, és az irónő novellája egy fiatal férfiról szól, akit egy gazdag özvegy meggyilkolásával vádolnak. A történet később színpadi, filmes és televíziós adaptációkat is kapott.
„Ez egy elképesztően jó történet. Olyan cselekményt talált ki, amelyben mindenkit egy adott irányba vezet. Mivel »a krimi koronázatlan királynőjéről« van szó, folyamatosan számítunk trükkökre. Aztán a végén bedob egy csavart, amit egyszerűen nem hiszünk el”
– mondta Eleanor Lloyd színházi producer.
Lloyd színpadi produkciója nyolc éve fut Londonban, ám nem hagyományos színházban, hanem a London County Hall nevű egykori kormányzati épületben, amely lehetővé teszi, hogy a nézők úgy üljenek, mintha valóban egy tárgyalóteremben lennének.
„A közönség számára ebben semmi ijesztő nincs. Egyszerűen egy másfajta környezetben élik át az élményt”
– magyarázta Lloyd.
A vád tanúja c. dráma színházi előzetese
Amint a nézők leadják a jegyüket, egy 1950-es évekbeli tárgyalóterem hangulatába csöppennek.
A darabot maga az írónő adaptálta színpadra, és az első előadás 1953-ban nyűgözte le a közönséget.
Néhány évvel később, 1957-ben Billy Wilder rendezésében film is készült belőle, amelyben Marlene Dietrich, Charles Laughton és Tyrone Power játszottak. 2016-ban a BBC tévésorozatot készített belőle.
Részlet az 1957-es film magyar szinkronos változatából
Lloyd a történet időtálló vonzerejéről beszélve kiemelte, hogy az „az emberek más emberek feletti ítélkezéséről” szól.
„Christie kiválóan érzékeli előítéleteinket és feltételezéseinket – hogy kikhez vonzódunk, és kikhez nem. Rájátszik ezekre a sztereotípiákra, majd meglep minket”
– mondta.
Az 1890-ben, Anglia déli részén született Agatha Christie a világ legnagyobb példányszámban eladott szépirodalmi szerzőjévé vált, krimijeiből becslések szerint 2 milliárd példány kelt el 44 nyelven. Christie 1976-ban hunyt el, de munkássága ma is virágzik.
„Nem hiszem, hogy bárhová is eltűnne. Szerintem népszerűbb, mint valaha”
– mondta Lloyd.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.