Nemrég ünnepelte 90. születésnapját Sophia Loren olasz színésznő, a szomszéd zöldebb nője, aki szexikonként is megőrizte határozott kiállását. Csak annyit vártak tőle, hogy szép legyen, tehetsége azonban rendre átütött a mozivásznon, és még Oscar-történelmet is írt. A hollywoodi aranykor egyik utolsó, élő csillaga.
Sophia Loren (születési nevén Scicolone) 1934-ben született Rómában. Családi hátterét főként apja határozta meg, aki nem volt hajlandó feleségül venni az anyját, és gyermektartást sem fizetett. Loren összesen háromszor találkozott vele: egyszer öt-, egyszer tizenhét évesen, végül pedig a halálos ágyán. Elmondása szerint megbocsátott neki, de sosem felejti el, hogy hátat fordított a családjának. Élete minden területét hasonló talpraesettséggel közelítette meg.
Csillag születik
Talán nehéz belegondolni, hogy a későbbi szexikon egyik meghatározó gyerekkori élménye az, hogy a külseje miatt csúfolják. Pedig soványsága miatt rendszeresen nevetség tárgyává vált, egy nápolyi bombázás során pedig még az arca is megsérült. Később, tiniként mégis egy szépségversenyen figyeltek fel rá. Először magazinfotókhoz pózolt, később pedig a színészi pályán is elindult. Első szerepében statiszta volt, egyike megannyi női rabszolgának a Quo Vadis? 1951-es, amerikai feldolgozásában. Amikor komolyabb szerepek is elkezdték megtalálni, Carlo Ponti producer, a színésznő későbbi férje alkotta meg a Sophia Loren perszónát. Egy világsztár született meg ebben a pillanatban.
A háború után Loren családja vendéglőt nyitott a nappalijukban, amit előszeretettel látogattak a környéken állomásozó amerikai katonák. Nem ez volt az egyedüli kapcsolat a színésznő és az álmok országa között. Bár elsősorban olasz filmekben kamatoztatta a tehetségét (például a legendás rendező, Vittorio De Sica alkotásaiban), a kor legnagyobb hollywoodi férfijai mellett is feltűnt. Játszott Clark Gable, Frank Sinatra, Paul Newman és Cary Grant oldalán is (utóbbival egy ideig romantikus viszonyt is ápolt).
Néhány év alatt a föld körül
Az ilyen színésztársak minden bizonnyal hozzájárultak ahhoz, hogy Loren 1962-ben, az Egy asszony meg a lánya című drámáért megnyerje a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat. A filmben egy anyát alakít, aki a háború sújtotta Olaszországban próbál menedéket találni magának és tinédzser lányának. A történet a csatározást közvetetten megélő nők kiszolgáltatottságának állít emléket, és egy olyan nemierőszak-jelenettel is rendelkezik, melyhez hasonlót a korabeli hollywoodi filmek cenzúra miatt nem engedhettek volna meg maguknak. Loren ezzel a szereppel történelmet írt: elsőként nyerte meg az Oscar-díjat nem angol nyelvű alakításért. A nyugatiakat egyáltalán nem érdekelte, hogy milyen nyelven szólal meg. 1964-ben ő volt az Egyesült Királyság legnépszerűbb színésze. Szerepenként akár 1 millió dollárt is elkérhetett, ami döbbenetes összegnek számított. 1965-ben másodszorra is Oscar-díjra jelölték, a Házasság olasz módra című De Sica-filmért.
Szépsége és romantikus szerepei miatt hamar szexikonná is vált, tekintélyéből azonban egyáltalán nem vesztett; sőt, sok férfi köztudottan nem mert egy filmben szerepelni vele, Loren ugyanis 174 centiméteres magasságát előszeretettel toldotta meg magassarkúval, a férfiak pedig féltek, hogy alacsonynak tűnnek majd mellette. Magánéletében a közhiedelemmel ellentétben nem volt ördögi csábító. Egyetlen férje Carlo Ponti volt, akivel a férfi haláláig együtt voltak – házasságukat pusztán ideiglenesen függesztették fel, hogy elkerüljenek egy botrányt, Ponti ugyanis először úgy vette el Lorent, hogy még nem vált el véglegesen előző nejétől. Lorennek persze több férfi is udvarolt, állítólag Peter Sellers brit humorista közeledését is vissza kellett utasítania, amikor egy közös albumon dolgoztak. Loren ugyanis nem csak színészkedéssel került címlapokra. Több mint két tucatnyi dal kötődik a nevéhez, a 90-es években pedig állatjogi aktivistaként is nagy hullámokat kavart. Ikonikus alakításai ugyan a múlt században ragadtak, egy-két szerepet azonban a 2000-es évekre is bevállalt. Karrierjét az Amerikai Filmakadémia és a Velencei Filmfesztivál bizottsága is életműdíjjal jutalmazta.
90. születésnapja közeledtével Loren hosszú idő után először adott interjút a Vogue magazinnak, melyben így fogalmazott: „Nehéz elhinni, hogy már lassan egy évszázadot töltöttem ezen a földön, ugyanis még mindig hosszú utat látok magam előtt. Bárcsak a térdem és a hátam is látná.”
Sophia Loren örökségét fia útján magyar utódok is továbbviszik. Carlo Ponti Jr. 2004-ben, Budapesten házasodott össze Mészáros Andrea hegedűművésszel, később pedig két gyerekük született: Vittorio és Beatrice. Az olasz világsztár azonban közvetlenül is érintkezett Magyarországgal, a 90-es évek végén ugyanis több nyugati híresség mellett ő is vendégszerepelt Friderikusz Sándor műsorában. Az adás mára sajnos nem tekinthető meg az interneten.
A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. szeptember 17-i számában jelent meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.