Jön, jön, jön a vízipók! – Érdekességek a rajzfilmklasszikusról

d

Friss még a seb a magyar filmipar szívén. 97 évesen elhunyt Kertész György író, hidrobiológus, egyetemi tanár, akit leginkább a Vízipók-csodapók című klasszikus rajzfilmsorozat egyik szerzőjeként ismerünk. Bálint Ágnes annak idején azért kereste fel, hogy segítsen szakszerű, hiteles hátteret adni egy vízi és egy szárazföldi pók ártatlan barátságának. Százezrek nőttek fel kettejük történetén, korán megtanulva, hogy az is lehet „jó pók”, aki egy kicsit más. Íme néhány érdekesség a Vízipók-csodapókról!

1.) Bálint Ágnes nem ok nélkül választott pókokat főszereplőnek – az egyik célja az volt, hogy barátságosabbá tegye az ízeltlábúakat gyerekek számára. Úgy gondolta, ha a figurák elég kedvesek lesznek, a gyerekek kétszer is meggondolják majd, hogy a jövőben eltaposnak-e bogarakat. Szabó Szabolcs rendezővel, aki a szereplőket tervezte, minden bizonnyal egy húron pendültek, Szabó ugyanis gyerekkorától imádta az élővilágot.

2.) Az egyik epizódban Csurka István író, politikus, a radikális jobboldali Magyar Igazság és Élet Pártja alapítója kölcsönözte egy dongó hangját. Legalábbis a stáblista szerint. Valójában a hang Csurka László színművészhez, István öccséhez tartozott, az elírás pedig csupán szerencsétlen hiba volt. A filmváltozatban végül javították, ám azóta is a magyar filmtörténet egyik legnagyobb bakijaként emlékszünk az esetre.

3.) A 2017-es, Magyarországon rendezett úszó-világbajnokság kabalái a két fehér tündérrózsa, Water Lili és Water Lali lettek. Kevesen tudják azonban, hogy Vízipók is versenyben volt a megtiszteltetésért, majd később, a 2020-as vízilabda-Eb-n meg is kapta. Első, később újratervezett designja azonban félresikerült – a kabalafigura meztelennek tűnt, látszólag tangát viselt, sokan pedig még egy nemi szerv körvonalait is látni vélték rajta.

4.) Kedvenc vízipókunk nem csak a filmvásznon örvendeztette a közönséget. A harmadik évad „Jön, jön, jön a vízipók!” kezdetű főcímdala a rajzfilmtől függetlenül is slágerré vált. A zenét ugyanaz a Pethő Zsolt szerezte, akinek Frakk és a Mézga-család nótáit is köszönhetjük, a szöveget pedig Bálint Ágnes írta. Az írónő egyébként Micsoda pók a Vízipók! címmel, eltérő cselekménnyel könyvként is feldolgozta a két pók történetét.

5.) A legtöbb epizódban, miután feloldódik a konfliktus, Keresztespók valamilyen formában megjegyzi, hogy „ez a vízipók egy csodapók”. Innen tehát a rajzfilm címe, amit a történetbe ágyazottság miatt a külföldi fordítások is kénytelenek voltak megőrizni. Angolul például Waterspider-Wonderspider címen híresült el a rajzfilm, a német gyerekek pedig Wasserspinne Wunderspinneként ismerték meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?