Egy világklasszis cseh videójáték diadala – Az ugrás

d

A február elején megjelent Kingdom Come: Deliverance II című cseh videójáték 2025 egyik legnagyobb durranása, egyben már most a decemberben kiosztásra kerülő év játéka cím egyik fő várományosa. Nem ez az első kelet-közép-európai videójáték, mely hasonló babérokra tör – viszont talán az első, mely saját történelmi hagyatékát meglovagolva teszi. A Warhorse Studios szerepjátéka ugyanis a középkori Csehország mezejére kalauzolja el a játékosokat, és értelemszerűen magyar vonatkozásoknak sincs híján.

A játék alkotójáról és előző epizódjáról ezen a linken írtunk!

Nagyobb, jobb, több

Kingdom Come: Deliverance II-n több mint 250 ember dolgozott, és meg is látszik rajta. A végeredmény minden tekintetben túlszárnyalja az elődöt. Nagyobb, profibb, izgalmasabb, és technikai hiányosságoktól is szinte teljesen mentes. Kelet-közép-európaiként pedig lenyűgöző érzés végre elmerülni egy olyan digitális világban, mely a mi kultúránk és történelmünk köntösében álmod meg egy HBO-sorozatokat idéző, grandiózus történetet. Ez az, ami számunkra talán a legizgalmasabb lehet. A játék tájai, építményei mintha egyenesen a skanzenjeinkből ugrottak volna a kódsorok közé. Mivel pedig Henryvel továbbra is törődnünk kell, akár afféle középkori szimulációként is tekinthetünk a programra – aki szeretne, távol maradhat a cselekménytől, és egyszerűen csak elmerülhet egy paraszt mindennapjaiban, különféle munkákkal megkeresve mindennapi kenyerét (vagy mákos kalácsát). Legalább néhány órát azonban mindenképp érdemes rászánni a történetre, ugyanis csak annak egyharmadánál érjük el a játék leglenyűgözőbb játszóterét, Kutná Horát.

d

Cseh vitézek

A fejlesztők elmondásuk szerint anno, az első rész munkálatai során még álmodni sem mertek egy egész középkori nagyváros megprogramozásáról. A folytatásnak viszont már a technika és a költségvetés is megadatott hozzá. Egy szóval: megérte. Az ezüstbányáiról híres Kutná Hora az egyik legizgalmasabb város, amivel videójátékban találkoztam. Hangos, árusoktól, katonáktól és koldusoktól hemzsegő, poros utcáit akár egy múzeumban is ki lehetne állítani. Látszik, hogy a fejlesztők több száz órát öltek abba, hogy megalkothassák a lehető leghitelesebb középkori életteret, amit az írók szerencsére ki is használtak. A Kingdom Come: Deliverance II története mérföldekkel kompetensebb az elsőénél – szereplői (akik közt olyan ikonikus történelmi figurákat is megtalálni, mint például Ján Žižka hadvezér) históriás énekek archetípusai helyett mind komplex, hiteles jellemek, akiket öröm az egyik pillanatban imádni, majd a következőben utálni. Külön dicséretet érdemel ugyanakkor a pazar humor is, amiből sok szerepjáték tanulhatna, ugyanis még az idegesítőbb kudarcokat is képes felejthetetlen, térdcsapkodós pillanattá varázsolni.

„Felejthetetlen.” Ez talán a legjobb szó erre a játékra. Közel 40 órás cselekménye során szemtanúi lehetünk történelmileg hiteles, feszült ostromoknak, egész városnegyedek politikailag túlfűtött felszámolásának, de a „filmszerűbb”, kémkedős fejezetek során akár egy bíborosi találkozó kulisszái mögé is betekinthetünk, vagy mi magunk tölthetjük Zsigmond király poharát – csak figyeljünk, hogy tokaji vagy monostori bort kér, nehogy lebukjunk!

d

A hazai a legjobb

Kingdom Come: Deliverance II az év egyik nagy meglepetése. Megjelenése óta csaknem 3 millió példányban kelt el, a Metacritic kritikaösszesítő weboldalon pedig 88%-os értékelésen áll. Olyan kaland, mely bizonyos értelemben rólunk, a mi történelmi hagyatékunkról és tanulságainkról szól. És még magyarul is beszélnek benne! A Warhorse Studios publicistája lapunk megkeresésére udvariasan annyit reagált, hogy „most egy kicsit szünetet tartanak”. Egy olyan stúdiótól, mely egyik napról a másikra találta magát a popkultúra fellegvárában, ez teljesen érthető.

Magyar(talan) ajkak

A magyar szinkronmunka minősége sajnos hullámzó – a szereplők néha tökéletes magyarsággal beszélnek (egy trencséni magyar karakter néha még autentikus szlovák kifejezéseket is használ), máskor viszont olyan, mintha a nyelvtől teljesen idegen színészek angol kiejtéssel próbálnák felolvasni a magyar mondatokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?