Az óceán mélyétől a csillagokig – Így hódította meg a mozit James Cameron

jj

70 éves James Cameron, a Titanic Oscar-díjas rendezője, azon ritka művészek egyike, akire őszintén mondhatjuk: látnoki képességű. A valaha készült öt legsikeresebb film közül három az ő nevéhez fűződik, de a NASA és a mélytengeri kutatók is előszeretettel kérik ki a véleményét. Kevés az ennyire gyümölcsöző karrier Hollywoodban. Így kanyargott a legendás filmkészítő útja, az óceán mélyétől egészen a csillagokig!

James Cameron 13 évesen, a 2001: Űrodüsszeia című filmklasszikusnak köszönhetően szeretett bele a sci-fibe. A tudomány sosem állt messze tőle. Egy ideig az egyetemen is fizikát tanult, végül azonban megszakította tanulmányait, hogy helyette filmkészítéssel foglalkozhasson.

Első lépések

Kezdő filmesként főként maketteket készített, valamint speciális effektusokkal dolgozott. Ezen munkakörben került olyan hollywoodi legendák szárnyai alá, mint amilyen John Carpenter horrorrendező is. Cameron első mozifilmes rendezéslehetősége is egy horrorfilm, a Piranha 2: Repülő gyilkosok volt. A forgatás azonban nem alakult fényesen. A stúdió mindenbe beleszólt, amikor pedig a film még csak sikeres sem lett, Cameron eldöntötte, hogy saját, eredeti ötleteire fogja építeni karrierjét. Az első ilyet John Carpenter Halloween című sorozatgyilkosos horrora ihlette, valamint Cameron egy rémálma, melyben egy robot bérgyilkos üldözte. Így született meg egy megállíthatatlan, időutazó gyilkológép története: a Terminátor.

A sci-fi, mely világsztárt faragott Arnold Schwarzeneggerből, leginkább forradalmi speciális effektusaival nyerte meg a közönséget. Ügyesen ötvözött kezdetleges számítógépes trükköket, valamint olyan, klasszikus megoldásokat, mint a stop-motion (amikor egy adott tárgyat egymás után többször lefényképeznek, különböző pózokban, a mozgás látszatát keltve). A film sikere azonnal elhozta Cameron következő, nagy lehetőségét: ő rendezhette A nyolcadik utas: a Halál folytatását, A bolygó neve: Halált. A végeredmény grandiózusabb, akciódúsabb és sikeresebb is lett az elődnél – egyben elindított egy napjainking tartó Cameron-trendet, amikor Oscar-díjat nyert látványeffektusaiért.

ter

Forradalom forradalom hátán

A mélység titka című sci-fi egy új szerelem kezdetét jelentette Cameron és a mélytengeri felfedezés között. A nagyrészt víz alatt játszódó látványfilm forgatása finoman szólva megterhelő volt, Cameron pedig állítólag inkább volt diktátora, mintsem rendezője a projektnek. A technikai forradalom azonban nem maradt el. A film a történelem során először használt számítógépes animációt víz megjelenítésére, és egy újabb vizuáliseffekt-Oscart is elvitt a teljesítményért.

Ezt követte 1991-ben Arnold Schwarzenegger újabb ámokfutása, a Terminátor 2. Sean Howe amerikai újságíró egy, a Marvel történetét vázoló könyvében úgy fogalmazott, hogy ha nincs a Terminátor 2., akkor a modern szuperhősfilmek sem léteznének. Az ikonikus akciófilm annyira fejlettnek számított, hogy sok látványeffektusához az alkotóknak maguknak kellett megálmodni a technológiát. Használták például a ma oly népszerű motion capture egyik korai változatát is (így nevezzük azt a folyamatot, mellyel a színészek mozgását átültetik digitálisan megálmodott lények modelljeire). A végeredmény nemcsak egy sornyi újabb Oscar-díj, hanem Cameron egójának módszeres megnövekedése is lett. Ez nyilvánvalóvá vált, amikor következő filmje, a True Lies – Két tűz között Hollywood történetében elsőként lépte át a 100 millió dolláros költségvetést. Ez akár aggasztó jel is lehetett volna, ha nem várt volna a kanyarban a kor legsikeresebb produkciója.

a

A világ királya

1997-et írtunk, amikor a nagyközönség először veszhetett el Leonardo DiCaprio és Kate Winslet fedélzeti romantikájában. A Titanic megjelenését példátlan felkészülés előzte meg. Cameron többször is lemerült a hírhedt hajóroncshoz, hogy hitelesen lemodellezhesse azt, majd a film kedvéért egy replikát is építhessen a mexikói part mentén. A sajtó kiemelt figyelemmel követte az őrült vállalkozást, mely egy ponton már a 200 milliós költségvetést is átugrotta. Minden jel arra utalt, hogy Cameron szenvedélye Hollywood történelmének legnagyobb bukásaként vonul majd be a nagykönyvbe. Végül azonban egészen más okból került címlapokra. A Titanic elsöprő siker lett, és hamar minden idők legjövedelmezőbb filmjévé vált. Az emberek sírva hagyták el a mozitermeket, a szobájuk falára ragasztották Leonardo DiCaprio arcát, a Céline Dion által énekelt My Heart Will Go On pedig a slágerlisták élére tört. Mindenki erről a filmről beszélt, persze nem csak jót. Bár az ismételten forradalmi látványra nem lehetett panasz, sokan kifogásolták a film felszínes, melodramatikus szerelmi szálát. Ez végül nem akadályozta meg a szakmát abban, hogy 11 Oscar-díjjal jutalmazzák a Titanicot, mely odáig csak a Ben Hur című történelmi filmnek sikerült. A gála fődíjának átvételekor Cameron egy perc néma csendet kért a hajókatasztrófa áldozatainak emlékére.

d

Egy mozgalmas remete

Miután megrendezte minden idők legsikeresebb filmjét, a hollywoodi csodagyerek egy időre visszavonult a mozitól. Újdonsült státuszában bármit megtehetett, ő pedig úgy döntött, diploma híján is tudósambíciói nyomába ered. A mélytengeri felfedezés kimondottan vonzotta, és több dokumentumfilmet is forgatott az óceán sötétjéről. Az Expedition: Bismarckban egy elsüllyedt, második világháborús hajóroncs nyomába eredt, a Ghosts of the Abyss képsoraiban visszatért a Titanic roncsaihoz, az Aliens of the Deep lencséin keresztül pedig a mélytengeri állatok különös világát mutatta be. A merülőközösségben idővel valódi legendává vált, főleg miután egyedül lemerült a Mariana-árok legmélyebb pontjáig (a Rolex személyre szabott, nyomásálló karórát is biztosított Cameron számára, ami hősiesen túlélte az expedíciót). Nem sokkal később már szerződtetett felfedezőként dolgozott a National Geographicnek, itt-ott azonban máshol is kamatoztatta fizikai tudását – például a NASA-nál! A Curiosity (Kíváncsiság) nevű Mars-járó szonda például részben neki köszönheti kameráit, melyekkel bemutatta nekünk a vörös bolygót. Segítségéért a tudósok egy aszteroidát is elneveztek róla: ez lett a 2980 Cameron.

Bár a legendás filmkészítő producerként aktív maradt Hollywoodban, több mint 10 évet kellett várni következő mozirendezésére. Szinte esélytelen volt, hogy megugorja a Titanic elsöprő sikerét – de mégis ez történt.

d

Pandora kincsei

Az Avatar, mely csaknem 3 milliárd dolláros bevételével napjainking minden idők legsikeresebb filmje, 2009-ben kezdte meg hódító körútját. A történet egy mozgássérült katonát követ, aki egy hadászati projekt keretein belül átveheti az irányítást egy földönkívüli test felett, és beépülhet Pandora bolygó őslakosai, a Na'vik közé. A film ezúttal is látványvilágával tűnt ki a leginkább. Pandorát szinte teljes egészében számítógépes effektusok jelenítették meg, amiket a mozik 3D-ben prezentáltak. Ez volt az első (és talán egyetlen) széles körben sikeres 3D-film, ami jó eséllyel nagyban hozzájárult ahhoz, hogy még hónapok múltán is özönlöttek a nézők. Az Avatar nemcsak egy film volt, hanem technikai csoda. Sőt, talán filmként volt a leggyengébb. Ismét elhangzottak ugyanis a kritikák, melyek a felszínes drámát, a papírvékony cselekményt és a felejthető szereplőket kifogásolták. Sok szó esett azonban a film környezetvédelmi üzenetéről is, valamint arról, hogy a forgatás vajon elég környezetbarát volt-e ahhoz, hogy egy ilyen üzenetet jogosan fogalmazhasson meg.

Ez a kérdés Cameront magát is foglalkoztatta, a folytatást, melyre egy újabb évtizedet kellett várni, pedig példaértékű tudatossággal forgatta. A helyszínen minden gépet napenergiával tápláltak, a légifelvételeket helikopterek helyett drónokkal forgatták, a stábot pedig növényi alapú étrenddel látták el. „Úgy kell dolgoznunk, hogy az megfeleljen annak, amit a filmünk mondani akar” – jelentette ki Cameron a forgatás előtt. A film egyébként a bálnavadászat ellen is felszólal, meglehetősen hatásosan, még ha a kritikák maradtak is a megszokottak: gyenge cselekmény, túlzott melodráma. Azt azonban nem lehet tagadni, hogy Cameron valamit újra és újra nagyon eltalál. Az Avatar: A víz útja ugyanis, az elődtől szerény távolságot tartva, minden idők harmadik legsikeresebb filmje lett.

a

Hogyan tovább?

Egy Twitter-posztban egyszer azt olvastam, hogy csak egy hülye fogadna James Cameron ellen. Ahogy telnek az évek, egyre inkább azt érzem, igaza volt. Sokan nem értenek egyet, és változatlanul gúnyolódnak azon, hogy a legendás rendező még három további Avatar-filmet akar legyártani. Tekintve azonban, hogy a szkeptikusok ellenére mekkora üdvrivalgás fogadta a második részt, talán ideje lenne elfogadni, hogy ez tényleg meg fog történni. Persze Cameronnál sosem lehet tudni. Az is lehet, hogy közben hobbiból elkalauzol minket a Jupiterre, vagy a Föld magjába.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?