Svájc kiterjeszti Romániára és Bulgáriára a munkavállalási lehetőséget

Genf |

<p>A svájci szavazók a hétvégi népszavazáson az Európai Unió új tagországaira, Romániára és Bulgáriára is kiterjesztették a svájci munkaerőpiacra való belépés lehetőségét. Hivatalos adatok szerint a szavazók 59,6 százaléka támogatta Svájc uniós szerződéseinek az új uniós tagországokra való kiterjesztését.</p>

Svájc 26 kantona közül csak három kisebb németajkú kanton és Ticino olasz nyelvű kanton szavazott nemmel, a többi 22 francia- és németajkú kanton a megállapodás kiterjesztése mellett volt.
    Az Európai Unió cseh elnöksége közleményben üdvözölte a svájci népszavazás eredményét. Svájc  polgáraihoz címzett gratulációban hangsúlyozták, hogy a népszavazás eredménye "kifejezte az EU-val való együttműködés folytatásának a szándékát a személyek szabad mozgására, az egyik alapvető európai szabadságjogra alapozva".
    Az előzetes várakozások szoros eredményt jósoltak, számos gazdasági tömörülés, a szakszervezetek és a Svájci Néppárt (SVP) a növekvő munkanélküliség, a tömeges keleti bevándorlás és a bűnözés elterjedésének veszélyére utalva a "nem" szavazatok mellett érveltek.  A kormány és a parlament többi pártja támogatta a megállapodás kiterjesztését.
    A népszavazás tétje volt Svájcnak az unióhoz fűződő viszonya is. Ha az 
állampolgárok nemmel szavaztak volna, ez automatikusan azt jelentette volna, hogy a 
korábban az uniós munkavállalókra kötött egyezmények is automatikusan semmisek és érvénytelenek lesznek.
    A svájci parlament még tavaly a szerződések megújítása, valamint a bolgár
és román munkavállalók beengedése mellett döntött, de az ellenzők elég aláírást gyűjtöttek egy népszavazás kikényszerítéséhez.
    Az eredeti megállapodást az EU-val - a svájci, illetve az uniós munkavállalás kölcsönös kiterjesztésére - 67 százalékos szavazati  többséggel 2000-ben hagyták jóvá a svájci szavazók. Ezt azóta  kiterjesztették a 2004-ben újonnan csatlakozott tíz tagországra is.
    A megállapodásokhoz közvetlenül kapcsolódik hat további kétoldalú egyezmény - ezeket 1999-ben írta alá az EU és Svájc -,  amelyek a kereskedelem, a légi és a közúti szállítás, a mezőgazdaság 
és a kutatások terén bontja le a kétoldalú korlátozásokat.
    A bolgár és a román munkavállalókra csak fokozatosan terjesztik majd ki az uniós megállapodás hatályát. A következő hét évben, 2016-ig bevándorlási korlátozásokat rendelhet el Svájc, amiket utána további 3 évre meghosszabbíthat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?