Néhány közép-európai nagyvárosban jobb az életszínvonal, mint a nyugatiakban

prága

Az életszínvonal nem mérhető kizárólag a havi jövedelem alapján. Más tényezők is jelentős hatást gyakorolnak.

A bolti áraktól kezdve a közüzemi számlákon át a saját ingatlan bérléséért vagy megvásárlásáért fizetett összegig. Ha ezeket a kritériumokat is figyelembe vesszük, a közép-európai fővárosokban az élet valamivel jobb lehet, mint a gazdag nyugati országok számos városában és régiójában. Erre a következtetésre jutott az Eurostat, az európai statisztikai hivatal az adatok elemzése során. A különböző európai régiók életszínvonalát a vásárlóerő-paritáson kifejezett egy főre jutó bruttó hazai termék kiszámításával mutatja be. A legfrissebb rendelkezésre álló adatok 2022-re vonatkoznak.

E módszertan szerint Prága a leggazdagabb európai régiók közé tartozik. A Cseh Köztársaság fővárosában az életszínvonal 107 százalékkal haladja meg az Európai Unió átlagát. Az élen a dél-írországi régió áll, ahol az életszínvonal akár 186 százalékkal is meghaladja az európai átlagot, ezt követi Luxemburg, valamint a kelet- és közép-írországi régió.

Pozsonyban csökkent
A rangsor több száz európai régió, köztük Törökország életszínvonalát hasonlítja össze. Prága ebben az összehasonlításban a negyedik helyen végzett (megelőzve Írország egészét, amely nem régió). A többi visegrádi négyek fővárosa is előkelő helyen végzett. Varsó a 12., Budapest a 16., Pozsony pedig a 21. helyen végzett.

A lengyel régióknak van a legnagyobb esélyük arra, hogy a következő években feljebb lépjenek a regionális rangsorban. Ennek oka az üres álláshelyek nagy száma. Ezeket gyakorlatilag ukrán menekültek töltik be. Ugyanakkor a lengyel munkanélküliségi ráta a második legalacsonyabb az Európai Unióban, 2023 decemberében mindössze 2,7 százalékos volt. A cseh régiókra jellemző a stagnálás. Prágában az életszínvonal 2018-ban már 106 százalékkal magasabb volt az európai uniós átlagnál, és 2022-ben még egy százalékponttal tovább emelkedik.

A következő éveket tekintve a magyar és a szlovák régiót fenyegeti leginkább a jelenlegi pozíciójuk romlásának veszélye. Mindkét kormány közös jellemzője az államháztartás felelőtlen kezelése. A közelgő konszolidáció valószínűleg az üzleti környezet romlásához és az életszínvonal csökkenéséhez vezet. A pozsonyi régió esetében a kemény adatok is visszaesést jeleznek. Az ottani életszínvonal 2015-ben 93 százalékkal volt magasabb az Európai Unió átlagánál, 2022-ben pedig már csak 46 százalékkal. Ugyanebben az időszakban Prága esetében 97 százalékról 107 százalékra, Varsó esetében 50 százalékról 62 százalékra, Budapest esetében pedig 40 százalékról 58 százalékra emelkedett.

A szlovák gazdaság az elmúlt években nagyon lassan növekedett. Az Eurostat szerint Szlovákia 2022-ben az Európai Unió második legszegényebb országa volt. A hazai gazdaságban csak a pozsonyi régió áll viszonylag jól, ahol az életszínvonal 46 százalékkal magasabb az európai átlagnál. A metropoliszt leszámítva Nyugat-Szlovákiában az életszínvonal az európai átlag 65 százaléka, Közép-Szlovákiában 60 százaléka, Kelet-Szlovákiában pedig csak 52 százaléka. Hatalmas regionális különbségek mutatkoznak a fizetésekben is. A bruttó átlagbér 2023 harmadik negyedévében a pozsonyi régióban elérte az 1 695 eurót, míg az Eperjesi régióban csak 1 093 eurót.Dél-Közép-Szlovákiát és az ország keleti részét a lakosság jelentős részének elvándorlása miatt lesz nagyon nehéz gazdaságilag beindítani. A potenciális befektetők ezeken a területeken a magas munkanélküliség ellenére a munkaerőhiány problémájával szembesülhetnek. A szakképzett emberek jelentős része elköltözött, és a tartósan munkanélküliek foglalkoztatása rendkívül nehéz.

Kivándorlás
Lengyelország az Európai Unióhoz való csatlakozása óta a kivándorlók országa. A munkaerőpiac azonnali megnyitása miatt az Egyesült Királyság lett a lengyelek első számú célpontja. Az évek óta tartó munkaerő-kiáramlás azonban már megfordult. Az elmúlt hét évben minden évben több lengyel tért vissza Közép-Európa legnagyobb országába, mint ahányan elmentek. „A megélhetési költségek Lengyelországban lényegesen alacsonyabbak, mint Nyugaton, miközben a bérek gyorsan emelkednek. Ez nem jelenti azt, hogy egy-két éven belül az átlagos lengyel Kowalski gazdagabb lesz, mint egy átlagos Smith az Egyesült Királyságban, de Lengyelországban nagyon könnyű dolgozni és kényelmesen élni, még a tech-óriásoknak vagy a szabadúszóknak is” - mondta Maciej Ruczaj, Lengyelország szlovákiai nagykövete. A multinacionális vállalatokat különösen vonzza a viszonylag megfizethető árú és jól képzett munkaerő. Ez az egyik oka annak, hogy Közép-Európa legjobb tudományos klasztere Varsóban található.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?