John Swinney-t választották Skócia miniszterelnökévé

John Swinney

Skócia új miniszterelnökévé választotta John Swinney-t kedden az edinburghi parlament, miután előző nap ő vette át a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetői tisztségét.

Swinney elődje, Humza Yousaf a múlt héten jelentette be, hogy távozik az SNP és a skót kormány éléről.

Döntésének előzményeként Yousaf felmondta az SNP és a Zöldek 2021-ben megkötött kormányzati együttműködési megállapodását, mire a zöldpárti miniszterek kiléptek a kormányból.

Távozását indokolva Yousaf elismerte, hogy alábecsülte azokat az indulatokat, amelyeket a Zöldekkel folytatott kormányzati együttműködés felmondásáról – és ennek előzményeként a hosszú távú környezetvédelmi célok visszavonásáról – hozott döntése szított az SNP eddigi zöldpárti szövetségesei körében.

A 60 éves John Swinney ellenjelölt nélkül lett a Skót Nemzeti Párt új vezetője, és kedden a 129 tagú edinburghi parlament 64 képviselő szavazatával Skócia miniszterelnökévé választotta.

Váratóan szerdán iktatják be formálisan is hivatalába, miután III. Károly király megkapja és jóváhagyja az új kormányfő megválasztásáról szóló átiratot a skót parlament elnökétől.

Swinney 2000 és 2004 között is az SNP vezetője volt, de akkor belső viták miatt távozott.

Humza Yousaf elődjének, Nicola Sturgeonnek a kormányában John Swinney kilenc évig miniszterelnök-helyettes, közben nem egészen egy évig megbízott pénzügyminiszter is volt.

A mérsékelt balközép politikai hozzáállásáról ismert Swinney kisebbségi kormányt vesz át Yousaftól, az SNP-nek ugyanis jelenleg 63 képviselője van a 129 tagú skót parlamentben, de a héttagú zöld frakció a hivatalos együttműködési megállapodás felmondása ellenére várhatóan továbbra is támogatja majd az SNP-kormányt.

John Swinney a hetedik skót miniszterelnök azóta, hogy 25 éve a Tony Blair vezette akkori munkáspárti brit kormány nagyívű belpolitikai decentralizációs programja életre hívta jelenlegi formájában a széles döntési jogkörökkel felruházott skót parlamentet.

A 17 éve kormányzó SNP elsődleges politikai programja Skócia függetlenné válása. Erről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek a szavazatok 55 százalékával.

Az SNP azonban újabb függetlenségi népszavazást követel, azzal az érvvel, hogy a brit EU-tagságról 2016-ban megtartott népszavazáson országos átlagban a kilépésre voksolók kerültek igen szűk, 50 százalékot alig meghaladó többségbe, Skóciában viszont a választók csaknem kétharmada a bennmaradásra voksolt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?