Wittelsbach Erzsébet Amália Eugénia (1837–1898)
Sissi, vagyis Erzsébet királyné személye és története mélyen beivódott a magyar kultúrába és kollektív emlékezetbe. I. Ferenc József osztrák császár feleségeként Ausztria császárnéja, majd Magyarország királynéja lett. Számos oka van annak, hogy miért vált a magyarok szeretett és tisztelt alakjává – nézzünk néhányat közülük!
A magyarok ügyének támogatója
Érdeklődése Magyarország és a magyar kultúra iránt személyes szenvedéllyé vált, és kiemelten fontosnak tartotta a magyar ügy támogatását, sokszor férje, Ferenc József ellenállásával szemben is.
A magyarok királynéja
Erzsébet a kiegyezés egyik fontos támogatója volt, mivel úgy érezte, hogy ezzel a lépéssel enyhíthetők az ellentétek a Habsburg Birodalmon belül. Erzsébetet és Ferenc Józsefet 1867. június 8-án koronázták magyar királlyá és királynévá Budán, a Mátyás-templomban.
Az uralkodó, aki beszél magyarul
Erzsébet királyné valódi érdeklődést mutatott a magyar nyelv iránt, és valóban folyékonyan kommunikált magyarul, ami rendkívül ritka volt a Habsburg család tagjai között. Magyar udvarhölgyeket választott, és Petőfit olvasott.
A tragikus sorsú királyné
Gyermekeinek elvesztése és az osztrák udvar szigorú szabályai nagy fájdalmat és elszigeteltséget hoztak számára. Erzsébet szabad szellemű volt, szerette a természetet és a szépséget, de az udvari kötelességek kalitkába zárták. Halála is tragikus volt: Genfben merénylet áldozata lett.
Sissi 1895 júliusában három hetet töltött Bártfafürdőn. Ekkor látogatott el a bártfai Szent Egyed-bazilikába, amely olyannyira lenyűgözte, hogy idegenvezetőjének, Korányi Antal prépostnak ajándékozta gyűrűjét. A különleges, 19 briliáns kővel kirakott ékszert ma a bártfai történelmi városházán őrzik.
A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. november 19-i számában jelent meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.