Több európai országban – mint például Magyarországon, Franciaországban, Nagy-Britanniában – már korlátozták az iskolákban a mobiltelefonok alkalmazását. Szlovákiában január 1-én lép életbe a törvény, amely főként az alsó tagozaton szabályozza az okostelefonok használatát. Vajon az utóbbi időben miért vált égetővé a kérdés, és mi indokolja a tiltásokat? Dr. Szűts Zoltán médiakutatóval beszélgettünk.
Mióta használunk digitális eszközöket az oktatásban?
Nagyjából a kilencvenes évektől kezdődően beszélhetünk digitális pedagógiáról. Azokban az időkben jelent meg a világháló, a számítógép pedig kezdett beépülni az otthonokba, munkahelyekre, az iskolába. Már nem idegen elemként tekintettünk rá, nem féltünk tőle – bár ellenzők is voltak. Akkoriban sokan értekeztek arról, hogy az egér kattogása, a képernyő villogása mindenfajta értelmiségi munkát megakadályoz, és lehetetlenné teszi a tanulási folyamatot. Azóta a digitális eszközök, online platformok és adatbázisok kínálata hatalmasra duzzadt. A digitális pedagógia célja pedig ezen eszközök és tartalmak hatékony beépítése a tanítás menetébe.
Mire gondol?
Több olyan stratégia van, amelyet az osztályteremben alkalmazhatunk. Például a tükrözött osztályterem módszere: a diákok videók és leegyszerűsített multimediális tartalmak segítségével otthon elsajátítják az elméletet, az órán pedig feldolgozzák a tananyagot az oktatóval. Ami jól hangzik, de azért ez nem ilyen egyszerű. A módszer működtetéséhez a diákok részéről szükség van önszabályozásra és belső motivációra, a tanár részéről pedig arra, hogy a számonkérés hatékony legyen. A felsőoktatásban ez a módszer effektívebben használható, mint az általános vagy középiskolákban, a fiatalabb korosztály ugyanis könnyen elveszik vagy elcsábul az online térben.
A digitális pedagógia része az is, ha a gyerek a mesterséges intelligenciával íratja meg a fogalmazást?
Igen, abszolút.
Én a ChatGPT-t alapvetően nem tartom ördögtől valónak, de nem mindegy, hogyan használjuk.
Ha a tanulók ellenőrzés nélkül átveszik, amit a chatbot ajánl, és nem ellenőrzik, hiteles-e vagy sem, akkor nem értelmesen használják a mesterséges intelligenciát, csak kipipálják a feladatot. Ilyen esetben könnyen felfedezhetők az MI jelei a szövegben: nincsenek helyesírási hibák, túlzottan strukturált a szöveg, nem a diák korának vagy szóhasználatának megfelelő az írás, és így tovább. Másrészt itt is más a végeredmény, ha a diák több szempontot adott a chatbotnak a feladat elvégzésére – ez esetben biztosan nem tudjuk megállapítani, hogy a mesterséges intelligencia írta-e a szöveget, vagy a diák maga.
Vagyis hatékonyan használta a mesterséges intelligenciát...
Így van, s ezáltal már ő is fejlődött, mert megtanulta a szoftvert a célnak megfelelően alkalmazni. De ha arra használom a mesterséges intelligenciát, hogy ehető gombát találjak az erdőben, miközben semmi ismeretem nincs a gombákról, az végzetes következményekkel is járhat.
Dr. Szűts Zoltán (1976, Nagybecskerek) az online média és digitális pedagógia kutatója és szakértője. Magyar, angol és szerb nyelven oktat. Tanított a koreai Hankuk Egyetemen, jelenleg az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Pedagógiai Karának dékánja. Könyvei: A világháló metaforái (Osiris, 2013), Online (Wolters Kluwer, 2018), A digitális pedagógia elmélete (Akadémiai Kiadó, 2020).
Az iskolai mobilhasználat is veszélyekkel jár?
A digitalizáció kreatívan bomlasztó technológia: ha nem figyelünk, nagy károkat okozhat. S ez különösen igaz az okostelefon esetében. Ugyanaz az eszköz, amely meggyorsítja az információ átadásának idejét, amely elnavigál bennünket egyik helyről a másikra, amelynek segítségével ebédet rendelünk, vagy épp vonatjegyet vásárolunk, a tanóra közben teljesen elragadhatja a diákok figyelmét. Ilyenkor bármilyen tehetséges előadói képességekkel rendelkezhet a tanár, akkor sem fognak rá figyelni. Mert bár egy-egy felvillanó értesítés a mobil képernyőjén csak rövid időre vonja el a diák tekintetét, egy ilyen kizökkentés után 20 percre van szüksége ahhoz, hogy újra összpontosítani tudjon a feladataira.
Egyetért azzal az állítással, hogy az okostelefon olyan, mint a drog?
Ha rosszul használjuk, akkor kialakulhat függőség. Az emberi agyban ugyanis dopamin szabadul fel, amikor értesítés jön a telefonunkra. Az idősebbek is ismerik ezt az érzést, harminc évvel ezelőtt is örültünk annak, ha levél volt a postaládában – feltéve, ha nem befizetni való számla volt az. Az alkohol is ilyen, szabályozni kell a fogyasztását. Ha az ember a családi ebédnél nem áll meg egy-két pohárnál, akkor nem ünnep, hanem tragédia lesz belőle. Ha viszont meg tudjuk tartani a mértéket, akkor a telefon a hasznunkra válhat. De ha csak tíz percig is feleslegesen használtuk, ártalmas lehet.
Mikor érdemes korlátozni a gyerekek iskolai mobilhasználatát?
Ha a pedagógus úgy érzi, hogy az osztállyal már nem tud dolgozni, nem figyelnek rá, csökken az oktatás eredményessége. Amikor minden második mondata arról szól, hogy legyenek szívesek eltenni a telefont. Amikor azt látjuk, hogy van valami, ami vetélkedik a gyerekek figyelméért, holott nekik a tananyagra és a feladatra kellene összpontosítaniuk. De fontos hangsúlyozni, hogy nem minden esetben az okostelefon a hibás. Nagyon sok múlik a tanár személyiségén, oktatási módszerein is. A tanár is lehet influenszer.
Hogyan? Többségük nem ismeri jól a digitális platformokat, technikai trükköket…
Én az influenszerséget úgy értem, hogy legyen példamutató. A technológiai használatban valószínűleg nem tud élen járni, a tudatos eszközhasználatban viszont igen. Mutassa meg nekik, hogyan lehet az eszközt használni – ez nagy belső motivációt és sok szakmai továbbképzést is feltételez.
Csökkenhet az iskolai zaklatások száma, ha kitiltják a mobilokat az iskolából?
Ezzel kapcsolatban a felnőttek világából hozok példát: az én környezetemben is van olyan ember, aki durva, számonkérő e-maileket ír, de telefonálás közben már kedvesebben kommunikál, személyesen pedig akár kávéra is meghív. Mintha a durvaság benne volna ezekben a rendszerekben. A technológia nyújtotta „arctalanság” és az esetleges frusztráció könnyen zaklatássá fajulhat. A tanár pedig sok esetben nem is veszi észre, hogy melyik diák a zaklatás célpontja – legfeljebb hangulatváltozást vagy stressz-szint-emelkedést észlelhet.
Szlovákiában a szülők 23 százaléka vásárol telefont iskolakezdő gyermekének.
Lehet tiltással eredményt elérni?
Az a baj, hogy ezt most tiltásnak nevezzük – és a rendelkezéseknek természetesen van tiltás jellegük –, de a korlátozás alapvetően a célnak megfelelő használatot jelenti. Ha a tanár képes az iskolai feladatokat úgy megtervezni, hogy a diák a pedagógiai céloknak megfelelően használja az okostelefont, akkor ennek nincs akadálya.
Az iskolának be kellene vonnia a diákokat a mobilhasználat korlátozásának kérdésébe?
Mindig érdemes bevonni a diákokat az őket érintő témákba, de csak addig a mértékig, amíg ez egészséges. Számomra ijesztő lehetőség, hogy a diák határozza meg, mi történjen a tanintézményben.
Az iskola nem szolgáltatás, a diák nem ügyfél.
Meg kell hallgatni őket, a párbeszédet el kell indítani, de az oktatási folyamat irányítója mindig a tanár. A cél az, hogy a diák érezze jól magát az iskolában úgy, hogy közben a szükséges tudást és kompetenciákat is megszerzi. A sikerekért és így a tudásért is meg kell küzdeni. Sajnos már nagyon távol kerültünk ettől a felfogástól, de szerencsére kezdünk visszatalálni.
Az egyetemen is érdemes korlátozásokban gondolkodni?
Néha olyan apróságon múlik a hatékony munka, hogy tanszékvezetőként megengedem-e, hogy csetcsoportokon keresztül kommunikáljon a tanár a hallgatókkal, vagy azért vannak-e a konzultációs órák, hogy a diák jöjjön be személyesen. Minél több technológia vesz minket körül, annál több problémával szembesülünk. Holott a technológiát úgy kellene tervezni és használni, hogy megkönnyítse az életünket.
Lehet az iskolában eredményt elérni, ha otthon a szülők nem korlátozzák a gyerek mobilhasználatát?
Hihetetlenül nehéz bármit is tenni. Sok szülő bébiszitterként használja a digitális eszközöket: amíg a gyereket lefoglalja a képernyő, addig a szülő pihenhet vagy éppen dolgozhat. Ma a babakocsik hetven százaléka úgy készül, hogy telefont vagy tabletet lehet pattintani rá. Ez félelmetes! Az is nagy kérdés, hogy a szülő szolgáltatást vár-e el a tanártól, vagy megbízik benne, és hagyja végezni a munkáját. Van olyan óvoda, ahol a szülők összegyűjtöttek pénzt egy közös telefonra, és elvárták, hogy ezen keresztül a pedagógus időnként mutassa meg a szülőknek, mit csinál a gyerek. Ilyen esetekben nem lehet a gyereket vagy a tanárt hibáztatni…
Ha kitiltják az okostelefonokat az órákról, akkor a tudáshoz is lassabban férnek majd hozzá a diákok?
Ha egy gyorsan és ingyen elérhető villanyszerelőt ajánlanak nekünk, valószínűleg gyanakodni kezdünk, és félő, hogy nem járnánk jól vele. Akkor miért éppen a tudást keressük gyorsan és ingyen?
A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. szeptember 17-i számában jelent meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.