A svájci orvosok bővítik a mentális egészségügyi problémákkal és krónikus betegségekkel küzdő páciensek számára felírható kezelések körét, amelybe immár nyilvános kertekben, művészeti galériákban és múzeumokban tett séták is beletartoznak.
A Reuters információi szerint a nyugat-svájci Neuchâtel városa múlt hónapban indította el a kísérleti projektet az orvosokkal közösen, hogy segítséget nyújtsanak a nehézségekkel küzdő lakosoknak, és előmozdítsák a fizikai aktivitást.
„Azok számára, akik időnként mentális egészségi problémákkal küzdenek, lehetőséget ad arra, hogy egy pillanatra elfelejtsék aggodalmaikat, fájdalmaikat, betegségeiket, és egy örömteli felfedező pillanatot éljenek meg”
– mondta Patricia Lehmann, a programban részt vevő orvos a lapnak. Tapasztalata, hogy ha az emberek érzelmeivel is törődünk, akkor talán megnyílhat számukra egy út a gyógyulás felé.
Ötszáz ingyenes belépő kerül kiosztásra négy helyszínre, köztük három múzeumba és a város botanikus kertjébe. Az egyik jegyet egy 26 éves, kiégéssel küzdő nő kapta, akivel a Reuters a Neuchâteli Művészeti és Történeti Múzeumban találkozott. A múzeum olyan mesterek alkotásait őrzi, mint Claude Monet és Edgar Degas, valamint egy babagyűjteményt is bemutat.

A hatóságok szerint az ötlet egy 2019-es Egészségügyi Világszervezet (WHO) tanulmányából ered, amely a művészet szerepét vizsgálta az egészségmegőrzésben és a betegségek kezelésében. Julie Courcier Delafontaine, a város kulturális osztályának vezetője szerint a COVID-19 járvány miatti lezárások során a múzeumok bezárása negatívan hatott az emberek jóllétére.
„Ez egy valódi ébresztő volt számunkra, és meggyőződésünkké vált, hogy a kultúra elengedhetetlen az emberiség jóllétéhez”
– tette hozzá.
A kezdeményezést egy évig tesztelik, és később más tevékenységekre, például színházra is kiterjeszthetik. „Szeretnénk, ha a projekt sikeres lenne, és elegendő páciens venne részt benne ahhoz, hogy igazolja az értékét – és hogy egy nap akár az egészségbiztosítás is fedezze a kultúrát, mint terápiás eszközt” – mondta Courcier Delafontaine.
(reuters)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.