Ian Wood nyerte a londoni Természettudományi Múzeum közönségdíját egy St. Leonards-ban készült fotójával – írja a The Guardian helyi művészeti és kulturális tudósítója.
Egy borzról készült fénykép, amelyen az állat egy graffitin lévő „önmagát” csodálja, elnyerte a Természettudományi Múzeum, Az év természetfotósa versenyének közönségdíját. A képet Ian Wood brit fotós készítette.
A felvétel története akkor kezdődött, miután a helyiek ételmaradékokat kezdtek hagyni a járdán a rókáknak, és Wood észrevette, hogy egy közeli kotorék (borzvár) lakói is elkezdtek itt élelem után kutatni. Wood egy kis leshelyet állított fel az út szélén az egyik éjjel, amikor egy borz a fal mellett haladt el. A jelenetet csak egy utcai lámpa világította meg.
A felvétel 24 másik, döntőbe jutott pályaművet utasított maga mögé, miután a múzeum közlése szerint rekordszámú, 76 000 szavazat érkezett rá a világ minden tájáról. Dr. Douglas Gurr, a múzeum igazgatója így nyilatkozott:
„Ian tökéletes időzítésű felvétele egyedülálló bepillantást enged a természet és az emberi világ kölcsönhatásába, hangsúlyozva a városi vadvilág megértésének fontosságát. Kivételes fotója erőteljes emlékeztető arra, hogy a természet és a vadon élő állatok – gyakran közvetlenül az otthonaink közelében – inspirálhatnak és lenyűgözhetnek minket.”
Wood számára hatalmas megtiszteltetés volt az elismerés, ugyanakkor rámutatott a kép „sötétebb oldalára” is, és felhívta a figyelmet az Egyesült Királyságban zajló borzirtás leállítására, amelyet a szarvasmarha-tuberkulózis terjedésének megfékezésére alkalmaznak.
„Azt remélem, hogy ez a kép felhívja a figyelmet a borzirtás káros hatásaira, és elősegíti a változást.”
Ian Wood a YouTube csatornáján egy rövid nyilatkozatot is megosztott a kép készítéséről. A videó beállításai között az automatikus feliratozásnál a magyar nyelv is kiválasztható.
Négy másik, különösen elismert fotó is elnyerte a természetkedvelők tetszését, köztük Francisco Negroni felvétele egy kettős lencsefelhőről a chilei Villarrica vulkán felett, valamint Jess Findlay akciófotója egy titokzatos gyöngybagolyról, amely egy elhagyatott csűr padlásablakán át repül ki. David Northall képe egy méhészborzról, amely visszatér, hogy befejezze egy tarajos sül elejtését, és Michel d’Oultremont fotója egy menyétről, amely a havas belga tájban figyeli territóriumát, szintén nagy hatással volt a szavazókra.
A díjazott felvételeket online is megtekinthetjük, valamint a londoni Természettudományi Múzeumban június 29-ig, amennyiben terveznek egy kirándulást Angliába.
A Daily Mail beszámolója szerint a borzirtást 2013 óta ideiglenes intézkedésként alkalmazzák az Egyesült Királyságban a szarvasmarha-tuberkulózis (TB) terjedésének visszaszorítása és csökkentése érdekében. A brit kormány célja, hogy 2038-ra teljesen felszámolja a TB-t Angliában. Ez a bakteriális fertőzés az emberekre nem jelent veszélyt, azonban komoly fenyegetést jelent a tej- és marhahús-termelők számára, mivel a TB-vel fertőzött szarvasmarhák nem képesek megfelelő mennyiségű tejet adni, illetve jó minőségű húst biztosítani, így gyakran levágásra kerülnek.
2024-ig az Egyesült Királyságban összesen 210 000 borzot öltek meg, ami 58,8 millió fontba került az adófizetőknek. Csak a járványok kezelése évente több mint 100 millió fontba kerül. Az intézkedés azonban rendkívül vitatott, és az Egyesült Királyság parlamenti petíciója, amely a borzirtás befejezését követeli, több mint 52 000 aláírást gyűjtött össze. Az állatvédelmi szervezet, a Badger Trust 2023-ban elindította az „End of Cull” (Vessünk véget az irtásnak) kampányt, amely szintén a borzirtás megszüntetését sürgeti. 2024 augusztusában a brit kormány bejelentette, hogy Angliában az elkövetkező öt évben fokozatosan megszüntetik a borzirtást, és ehelyett egy alternatív oltási programot vezetnek be a betegség terjedésének megfékezésére.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.