Minden gyermekben a lehetőséget látják – A komáromi Artis Centrum korai fejlesztő és terápiás központban jártunk

V

A komáromi Artis Centrum korai fejlesztő és terápiás központ tulajdonképpen a remény háza. Azoknak a szülőknek jelent kapaszkodót, biztatást, akik megkésett fejlődésű, valamilyen problémával élő gyermeket nevelnek, de mindent meg akarnak tenni azért, hogy gyermekük elérje a képességei maximumát. A központ megmaradása hajszálon múlott, pedig nagy szükség van rá.

Ez az intézmény az első magyar – hivatalosan is akkreditált – korai fejlesztő központ Szlovákiában, de szlovákból is csak néhány működik az egész országban. Komáromban 13 fős szakmai csapat – gyógypedagógus, konduktor, pszichológus, speciális pedagógus – foglalkozik a fejlesztésre szoruló gyermekekkel, főleg három hónapos kortól hétéves korig. Abban segítik őket, ami a kortársaiknak szinte magától megy.

„A szülők akkor keresnek meg bennünket, ha a gyermeknél késnek bizonyos természetes folyamatok, mint a babáknál a kúszás, mászás, felállás, járás, a kisgyermekeknél a beszéd, problémás a bilire való rászoktatás, a többi gyermekkel való közös játék, az óvodai beilleszkedés, a társas viszony, később az írás, olvasás, számolás, tanulás. Minden olyan gyermekkel foglalkozunk, aki az adott korban nincs azon az érettségi és fejlettségi szinten, amelyen lennie kellene” – mondja az intézmény tulajdonosa és igazgatója, Barthalos Réka.
 

Úttörők a korai fejlesztésben

A komáromi központ tíz éve jött létre, hatalmas hullámvölgyeken ment keresztül, és már-már a megszűnés fenyegette, de az alapító tulajdonos és a kollégák nem adták fel.

 „A Pető Intézetben végeztem, de Szlovákiában hiába kerestem állást, nem ismerték el a végzettségemet, illetve még nem is ismerték a konduktori munkakört. Viszont tudtuk, hogy hiány van magyar szakemberekből, ezért 2015-ben azzal a céllal jött létre ez a központ, hogy segítse a magyar anyanyelvű gyerekek fejlesztését Szlovákiában. Korábban az itt élő magyar gyermekek nem kaptak megfelelő fejlesztést, illetve azt gyakran szlovák nyelvű szakemberek végezték, ami számos akadályt jelentett” – folytatja az igazgatónő.

Az Artisban a magyarországi fejlesztő központok módszertana alapján dolgoznak. Nagy hangsúlyt fektetnek a mozgásfejlesztésre és a részképességek fejlődését – a vizuális észlelést, hallási észlelést, térbeli tájékozódást, tapintást, finommotorikát, beszédet, kognitív, gondolkodói, logikai képességet, szociális és érzelmi fejlődést – is segítik.

„Ezeket a területeket összefüggéseikben nézzük, és támogatólag hatunk az idegrendszer fejlődésére. Minden gyerek fejleszthető, de figyelembe kell venni a környezet és a saját határait. Egyéni sajátosságok a kor, a mentális és érzelmi befogadóképesség és a fizikai adottságok, de szülő is fontos tényező. Lehet, hogy csak abban tudunk segíteni, hogy a gyermeket beleszoktatjuk a babakocsiba, autósülésbe, öt percről tíz percre hosszabbítjuk az időt, amíg figyelni tud valamire, de a szülőknek egyes esetekben ez is nagy segítség” – mondja Varga Zsuzsanna, az intézmény igazgatóhelyettese, személyzeti vezetője.

V

Mozgásterápia, hallástréning, koncentráció

A leggyakrabban a szülők maguk vesznek észre késést a gyermek fejlődésében, de többen prevenciós céllal keresik fel a központot óvodakezdés és iskolakezdés előtt vagy szakember ajánlására.

„Egyszerre száztíz-százharminc kliensük van, általában mindenkivel egyénileg foglalkoznak a konduktoraink, de a szociális kapcsolatok és az alkalmazkodás, együttműködés gyakorlására két-három fős csoportokat is kialakítanak. Ez is személyre szabott, figyelembe kell venni, milyen képességű a gyermek, és milyen problémával küzd. Egy nagyon mozgékony, nyitott gyermek egy zárkózottabb, nyugodtabb habitusú gyermekkel kerül egy csoportba, hogy megtanulja elfogadni a más mentalitást.”

Otthon is végezhető terápiák

Az Artis Centrumban heti szintű fejlesztést javasolnak, a teljes állapotfelmérés, azaz a szülőkkel való konzultáció, képességfelmérés és – ha szükséges – orvosi vizsgálatok után. 

Az eredmények alapján dolgozzák ki az egyénre szabott terápiás tervet, figyelembe véve a család szükségleteit, élethelyzetét, és azt is, hogy ők mit tudnak vállalni a gyermekük fejlesztése érdekében.

Minden foglalkozás egyórás. Ennek keretén belül idegrendszerre ható mozgásfejlesztést végzünk, és megtámogatjuk a gyengébbnek bizonyult a részképességeket. Ezenkívül tudunk javasolni neurofeedback tréninget, többek között a koncentrációs képesség javítására, melynek során a fejtetőre elhelyezett szenzorok adnak visszajelzést az agyhullámokról. A gyermek ebből csak annyit érzékel, hogy ha a figyelme nem a kívánt szinten van, akkor az animáció, amit a képernyőn néz, eltávolodik, összezsugorodik, elhalkul. A mozgásterápia az idegrendszer érlelése szempontjából fontos, otthoni környezetben a szülő végzi. Természetesen a szakember személyesen megmutatja, hogyan, és havi szinten szükséges ellenőrzésre jönni. Az AIT/FST hallástréning során otthon naponta kétszer harminc percig az audiológiai eredménye alapján elektronikusan modulált magas és mély tónusokat hallgat a gyermek, ez megdolgoztatja a fül izmait, és serkenti az auditív feldolgozást” – ismerteti a módszereket az igazgatónő.

Megyei támogatással

Szlovákiában nincs még olyan szinten a korai képességfejlesztés, mint Magyarországon Bárczi Gusztávnak és Pető Andrásnak köszönhetően. A komáromi Artis Centrum úttörőnek számít ezen a területen, nem is volt könnyű dolguk, amikor a Szociális és Családügyi Minisztériumban akarták akkreditáltatni az intézményt. „Polgári társulásként hoztuk létre az intézményünket tíz éve, mert csak így tudtunk pályázni eszközökre, berendezésre. Igyekszünk, hogy minél kisebb legyen a szülők anyagi terhe. A covid után döcögősebb volt az indulás, ezért döntöttük úgy, hogy akkreditáltatjuk magunkat. Így értük el, hogy a megyétől kaphatunk támogatást a 0-7 éves korú, Nyitra megyében élő gyermekek fejlesztésére. Jelenleg hatvan család részesül a támogatásban, de szeretnénk gyarapítani a számukat. Sokat segítenek az adókból nekünk juttatott két százalékok és az adományok is, de a rendszerszintű megyei támogatással biztosabban állunk a lábunkon. Nemzetközi kutatások eredményei is bizonyítják, hogy a korai fejlesztésre költött pénz sokszorosan megtérül az évek során” – tudjuk meg Barthalos Rékától.

V

Fontos a felvilágosítás

A mai szülők tudatosabbak, mint régen, ha gond van a gyerekkel, keresgélik az információkat, megoldásokat. Sajnos gyakran olyan, magukat szakembereknek nevező sarlatánokra találnak, akik sok pénzért gyors megoldást ajánlanak.

A rosszul alkalmazott terápia még ronthat is a gyermek állapotán, ha olyan reflexeket erősít, amelyeket csillapítani kellene. Ezért nagyon fontos a felvilágosítás, rendszeresen járunk a környékbeli óvodákba, és a központunkba is meghívtunk már pedagógusokat, hogy megismerjék a tevékenységünket, és könnyebben felismerjék, kinek van szüksége fejlesztésre” – mondja az igazgatónő.

Szabályok és belső motiváció

Az utóbbi években több a megkésett idegrendszeri fejlődésű gyermek, az autizmus, a beszédfejlődési zavar, az ADHD és a kevert specifikus diagnózis. Az okok a szakemberek szerint összetettek. 

„Az azonban biztos, hogy régen többet beszélgetett egymással szülő és gyerek, többet mondókáztak, és nem volt ennyi digitális eszköz, amelyek szinte bébicsőszként működnek, ahelyett, hogy a szülő kezelné a gyermek érzelmeit, dühkitöréseit, időt szentelne neki. De ugyanilyen gondot okozhat a túlféltés is, amikor a szülő legszívesebben mindig fogná a gyereke kezét, nem engedi őt kedvére mozogni, mert baja eshet, nem viszi közösségbe, mert megfertőződhet. Az idegrendszer fejlődéséhez rengeteg mozgás és inger kell, erről sokat beszélgetünk a szülőkkel, mert otthon ők folytatják a terápiát. Az is fontos lehet, mit kap enni a gyerek, mennyi cukros üdítőt fogyaszt, családi eseményként éli-e meg, hogy hamburgerezni, pizzázni mennek, és azért vágyik ezekre az ételekre. Eszközöket nem szükséges vásárolni, egy háztartásban minden megtalálható, amivel a gyermeket fejleszthetjük, de a neki szentelt idő nem megspórolható” – magyarázza Varga Zsuzsanna.

V

A komfortzónán kívül

A minimális idő, amit az Artisban a fejlesztésre javasolnak, legalább fél év, de sokan évekig is járnak a foglalkozásokra. Ritkán engednek el úgy valakit, hogy már minden rendben van, utolérte a vele egykorú társait, ezért javallott, hogy a szülők később is elhordják a gyereket akár lovas terápiára, vagy más kiegészítő terápiákra.

„Azokkal a szülőkkel tudunk jól együttműködni, akik maguk is belátják, hogy szükséges a fejlesztés, megbíznak a tudásunkban, és hajlandóak a komfortzónáján kívüli helyzetekbe is beleengedni a gyereküket. Ha le kell ülni az asztalhoz, akkor le kell ülni, nem engedjük meg, hogy állva egyen csak azért, hogy ne legyen ellenkezés. 

Ha a gyereknek ijesztő egy gyakorlat, ami a hasznára válhat, akkor meg kell nyugtatni, el kell terelni a figyelmét, mondjuk azzal, hogy énekelünk, buborékokat fújunk. A lényeg, hogy szabályokat állítunk, és próbáljuk a gyermek belső motivációját serkenteni, az abból fakadó örömöt megismertetni vele, hogy ő ezt meg tudja csinálni. Mi minden gyermekben a lehetőséget látjuk, ha erről meg tudjuk győzni szülőt is, az már fél siker.”

Abigél története

Štefankovič Katalin kislánya, Abigél majdnem hétévesen kezdte az általános iskolát. Másfél éves volt, amikor édesanyja felfigyelt arra, hogy abbahagyta a gügyögést, kevesebbet kommunikált. „Még hároméves sem volt, amikor a gyermekpszichiáter tanácsára kezdtünk járni az Artisba, eleinte csoportos terápiára, aztán mozgásfejlesztésre és hallástréningre. Több mint három évig jártunk a központba, de sok gyakorlatot otthon is végeztünk. Lassan, fokozatosan megnyílt, és ötéves korában elkezdett beszélni. Most heti rendszerességgel az iskolai speciális pedagógus fejleszti, ezenkívül lovas terápiára és más terápiákra is járunk. Az iskolai közösségbe jól beilleszkedett, a gyerekeket szereti, és van még esély a fejlődésre. Szerencsém is volt, hogy az elején az Artisba küldtek, mert Szlovákiában az idegrendszer fejletlensége, éretlensége esetén gyakran gyógyszeres kezelést ajánlanak, a korai fejlesztés kevésbé ismert. Elmondhatom, hogy az Artisnak köszönhetem, hogy Abigél beszél, iskolába járhat. Az is nagyon fontos, hogy ez egy olyan hely, ahol az érintett szülők megoszthatják tapasztalataikat, elmondják egymásnak, mivel küzdenek, és merre találták a kiutat. Belém is sokszor mások öntöttek lelket.”

Ákos története

Horváth Bölcskei Éva három éve szülőként került kapcsolatba a központtal. Az akkor hároméves autista kisfiát, Ákost hozta ide, és úgy megnyerte a légkör, a munka, hogy bejelentkezett a Győri Széchenyi István Egyetem gyógypedagógiai alapképzésére. „Ákos két és fél éves volt, amikor észrevettem, hogy nagyon hisztis, nem tartja a szemkontaktust, nem reagál a nevére. Az ideggyógyász ajánlotta az Artist, hétéves koráig jártunk ide, de most már betöltötte a kilencet, iskolás, és szépen halad. A kommunikáció még nem tökéletes, ő elmondja, amit szeretne, de a kérdésekre nem mindig reagál. Négy és fél éves korában kezdett beszélni, de tavaly szavalóversenyt nyert. Speciális iskolába jár, még nem tudjuk, képes lesz-e az önálló életre, de nagyon sokat fejlődött. Ez inspirált engem is, hogy ebben az irányban képezzem tovább magam.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?