Minerva Fabienne Hase és Nikita Volodin
Lélegzetelállító ugrások, érzelmekkel teli koreográfia, fantasztikus programok és olykor nagy pofára esések. A műkorcsolya és a jégtánc sokféle élményt tartogat versenyzőknek és szurkolóknak egyaránt. Mozaikok a tallinni Európa-bajnokságról – a teljesség igénye nélkül, szubjektíven.
Az Eb hazai hősei
Tele volt vele a város. Az Eb plakátjairól Tallinn-szerte Niina Petrokina mosolygott. S mosolygott aztán a dobogó tetejéről is, Észtország történelmi első Eb-aranyérmét nyerve. A 20 éves versenyzőnek korábbi legjobb Eb-eredménye egy hatodik hely volt.
Szülővárosában a rövidprogram után második helyen állt, de mindössze 5 századdal kapott kevesebb pontot, mint az éllovas Anastasia Gubanova. A kűrt a Dűne filmzenéjére nagyon magabiztosan kezdte, három tökéletes ugráselemmel, aztán jött az, amit nem lehet előre látni: egy sima összekötő elem közben megbotlott, és elesett.
„Abban a pillanatban tudtam, hogy nyerni fogok” – árulta el később, már Európa-bajnokként. Van logika a látszólag észszerűtlen kijelentésben: szerinte minden kűrjében van valami hiba, és mivel ezzel az eséssel ezt már letudta, a többi ugrása már tökéletesen sikerült. Végül csaknem tíz pont előnnyel diadalmaskodott.
Az Eb bosszantó pontkülönbsége
0,44 pont. Ennyin múlott, hogy 21 évvel Sebestyén Júlia Eb-címe után Magyarország újra érmet szerezzen egy Európa-bajnokságon.
A honosított Marija Pavlova, Alekszej Szvjatcsenko páros már a tavalyi Eb-n és vb-n is negyedik volt. Tallinnban a rövidprogram után a harmadik helyen álltak, s úgy tűnt, végre odaérnek a dobogóra. A kűrben azonban Marija elesett a dobott tripla flipből, így a magyar színekben versenyző kettős összesítésben kevesebb mint fél ponttal a negyedik helyre csúszott vissza, a kilencedik helyről egészen a dobogóig kapaszkodó grúz Metelkina, Berulava duó mögé. Az aranyérmet a német Minerva Fabienne Hase és Nikita Volodin szerezte meg.
Az Eb hullámvasutazója
Két éve Espoóban a rövidprogram után ötödik volt, de egy jó kűrrel feljött a harmadik helyre, és első Eb-érmét nyerte. Tavaly Kaunasban a rövid után a második helyen állt, de a kűrt elrontotta, és visszacsúszott az ötödik helyre. Tallinnban folytatódott Lukas Britschgi hullámvasútja, és ezúttal a hullámhegy következett.
A svájci versenyző a rövidprogramban hibázott, és csak a nyolcadik helyen állt. Nem volt mit vesztenie, és pontosan így is állt hozzá a kűrhöz. Élete legjobbját futotta, két négyfordulatos toelooppal, két tripla axellel, összesen hat tripla ugrással. A kűr végén boldogan borult a jégre.
A hátralévő hét versenyző produkcióját az aktuális éllovasnak fenntartott kanapén nézte végig, és saját bevallása szerint vegyes érzések kavarogtak benne: ez már nem a kilencvenes évek, amikor a versenyzők ádáz ellenfelek voltak, ezek a srácok jó barátok, és senki nem kívánja a barátjának, hogy rontson. A többieknél azonban voltak kisebb-nagyobb hibáik, így Lukas Britschgi végig az élen maradt.
„Nem is álmodtam róla, hogy nyerhetek – nyilatkozta a friss Európa-bajnok. – Ez egy felejthetetlen este!”

Az Eb triplázói
Barbara Fusar-Poli önfeledten táncolt a palánk mellett, és diadalmasan mutatta a kamerába három ujját. Tanítványai, Charlene Guignard és Marco Fabbri sorozatban harmadszor lettek Európa-bajnokok. Az olasz duó eredményei tökéletesen illusztrálják, hogy jégtáncban a sikerre sokszor akár egy évtizedet is várni kell.
A kettős tizenöt éve korcsolyázik együtt, de először 2019-ben álltak Eb-dobogón. 2023 óta egyeduralkodók Európában. „Amikor először nyertünk, az nagyon stresszes volt, rettenetesen izgultunk. Tavaly már jobb volt a helyzet, ezt a győzelmet pedig végre igazán kiélveztük” – nyilatkozta Charlene Guignard.
Az olasz kettős kűrjében két robotot személyesít meg, tavalyi gálaszámukból csináltak versenyprogramot. „Nem volt egyszerű megtartani a robotos mozgást úgy, hogy közben laza legyen a térdünk” – magyarázta Marco Fabbri. Végül azonban megoldották a feladatot, és bár három éve még a visszavonulást fontolgatták, most nagyon úgy tűnik, hogy megcélozzák a milánói olimpiát.
Az Eb jó úton járó ígérete
Adam Hagara negyedszer járt Tallinnban: a fiatal szlovák korcsolyázó kétszer versenyzett itt junior-vb-n, a felnőtt mezőnyben pedig éppen a három évvel ezelőtti, tallinni Eb-n mutatkozott be. Már akkor is nagyon magabiztos benyomást keltett, és alig maradt le a kűrről. Nyilvánvaló volt, hogy a szlovák műkorcsolyasport nagy ígérete lehet.
Azóta Hagara három felnőtt vb-n és négy felnőtt Eb-n járt, nyert már ezüstöt ifjúsági olimpián és bronzot junior vb-n, és sorra olyan programokat fut, hogy ha a megbízhatóságnak lenne mértékegysége, akkor az „1 Hagara” lenne. Az idei Eb-n is hibátlanul korcsolyázott, végül a 12. helyen zárt. Az egyik edzésen pedig azt is láthattuk, hogy már a négyfordulatost is gyakorolja, és nagyon jó úton jár. Elfogulatlan vélemények szerint, ha lesz egy stabil négyfordulatosa, az első öt közé is kerülhet majd az Eb-n. A kissé elfogult vélemények szerint pedig akár még feljebb is végezhet.

Az Eb kínzó kérdése
A tallinni Európa-bajnokságon több újítást is bevezettek a versenyzők bemutatásánál: a korcsolyázókat egyenként, show-kba illő fényhatások közepette szólították a jégre, a bemelegítés alatt pedig az eredménylistájukon kívül a hivatalos profiljukban feltüntetett hobbijukat is felolvasták. Ebbe a rubrikába mindenki azt ír, amit jónak lát, sokan nem is veszik teljesen komolyan…
Arra azért mindenki felkapta a fejét, amikor a bemondó közölte, hogy a francia színekben versenyző jégtáncos, Evgeniia Lopareva hobbija az egzisztenciális válság. Amikor a sajtótájékoztatón az egyik újságíró rákérdezett, ezt mégis hogy értette, Lopareva először zavarba jött, majd rávágta: „Most is éppen ez zajlik bennem! Amúgy meg minden embernek vannak ilyen pillanatai, nem? Néha egyszerűen szeretem túlgondolni a dolgokat.”
Tallinnban viszont az örömre is volt oka, partnerével, Geoffrey Brissaud-val ezüstérmesek lettek, pályafutásuk első érmét szerezték világversenyen.
Az Eb bulija
A hardcore műkorcsolya-rajongók úgy tartják, a gála főleg a laikusoknak szól, és sokszor elég unalmas. Nemegyszer előfordult már, hogy a fellépők nagy része úgy gondolta, a közönség majd egy lágy dallamokra ellejtett, légies tánctól jön lázba, és nagyítóval kellett keresni egy-egy frappáns előadást.
Tallinnban ehhez képest már maga a gála is roppant szórakoztató volt – voltak a jégen óriás repülőmókusok, számítógépes játékok hősei, zombik, és még egy csalfa férfiakat gyilkolászó végzet asszonya is.
A hivatalos finálé után pedig mintha a versenyzőkben elpattant volna valami: a legkülönbözőbb, merész rögtönzésekbe fogtak. A bronzérmes grúz páros férfitagja, Luka Berulava a női kategória bajnokával, Niina Petrokinával hajtott végre egy emelést, az ezúttal csak bronzérmes francia Adam Siao Him Fa a jégen fekvő grúz Nika Egadze felett repült át szaltózva, a hazai Selevko fivérek, Aleksandr és Mihhail pedig szinkronban akartak négyfordulatost ugrani, és ezzel egészen addig próbálkoztak, amíg mindketten állva nem maradtak. A közönség meg tátott szájjal tapsolta vörösre a tenyerét.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.