Elrabolt évek

2

„Amikor az apám sírjánál vagyok, minden egyes alkalommal elsuttogom neki, hogy megvan ám a papa, és most neki is gyújtunk egy gyertyát” – írja Kőrös Lajos Vágsellyéről megható levelében. Olvasóinkat arra kértük, a második világháború befejezésének nyolcvanadik évfordulóján küldjenek családi történeteket fájó veszteségekről, csodás megmenekülésekről, frontszolgálatról, hadifogságról. 

Naponta nyitjuk a drótpostát, olvassuk az érkező leveleket. Kőrös Lajos írása is fájó veszteségről, ugyanakkor a végtisztesség lehetőségéről is szól. A második világháborúban eltűnt nagyapjának nyughelyét a család kutatómunkájának köszönhetően hosszú évtizedekkel a háború lezárása után, napjainkban sikerült azonosítani. Moszkvától 200 kilométerre, keletre. 

„Bálint unokaöcsémmel megfogadtuk, hogy ha egyszer véget ér majd ez a háborús őrület odaát, biztosan elmegyünk a nagyapa sírjához, és édesapám helyett is személyesen lerójuk a kegyeletünket – nem csak a nagypapa sírjánál, hanem az összes háborúban elhunyt és ott eltemetett magyar katona emlékére. Isten nyugosztalja őket!” 

– írja Kőrös Lajos. 

Megtisztelő, hogy olvasóink megosztják szerkesztőségünkkel családi történeteiket, a gondosan őrzött, korabeli fotókat. Olvashattunk csodás megmenekülésről is egy finnországi fogolytáborból: „Miután a szerelvény befutott, és a hadifogoly leszállt, minden asszony csak őt figyelte, és találgatták, hogy vajon ki is lehet. A magas, lesoványodott, fogatlan férfi édesanyámhoz lépett, és így szólt: Szervusz, Juliska! Édesanyám először nem ismerte fel a férjét, nagyon megdöbbent, de végül sírva ölelte át.” Megelevenedik a hazaérés a dachaui haláltáborból: „Április 29. és május 1. között mentették ki a halál torkából az amerikai felszabadító erők katonái. Falujába június 5-én ért haza a Vöröskereszt segítségével. Aznap a felesége, Teri nagymamám a mezőn dolgozott a húgával. Egy csoszogó nyomorultra lett figyelmes a Gömörhorkára vezető úton.” Balog János munkaképességét már soha nem nyerte vissza, és kárpótlást soha nem kapott. 

„Már csak csendesen nézik a tévét / Ahol ragyog egy másik világ / És ők nem kérik senkin se számon / Az elrabolt évek sorát / Pedig semmiért vesztek el álmok / Mint a zálogban hagyott ruhák” 

– énekli Zorán. 

Valóban. Micsoda drámai életet kellett élniük nagyszüleinknek, szüleinknek. Megjárták a világháború poklát, hogy aztán átbillenjen minden borzalom egy másik sötét érába, a kommunista diktatúra padláskisöprő korszakába. Évtizedek tűntek tova így. De a történeteik nem merülhetnek feledésbe. Veres István gondozásában hétről hétre megidézzük a Vasárnapban az elrabolt évek sorát, családjaink közös múltját, ami még inkább összetarthatja és megerősítheti közösségünket. Hiszen értünk küzdötték át magukat szörnyű időkön. 

Kapcsolódó cikkünk

Reménytelenül

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?