Elon Musk újra nagyot álmodik – és nem is olyan messze van a megvalósítás. Bár legutóbb ismét robbanással ért véget a Starship tesztrepülése, a SpaceX alapítója továbbra is bizakodó: szerinte már 2026 végén útnak indulhat az első ember nélküli küldetés a Marsra.
A látványos bejelentést Musk a SpaceX által közzétett videóban tette, alig néhány nappal azután, hogy nyilvánosságra hozta: háttérbe vonul az amerikai kormányzati tanácsadói szerepköréből, hogy újra teljes figyelmét vállalkozásainak – így a Teslának és a SpaceX-nek – szentelje.
Robotokkal indulna, emberek csak később jönnek
Az első marsi „utazás” egyelőre emberi legénység nélkül zajlana: Musk szerint humanoid Tesla-robotokkal, az Optimus modellekkel szimulálnák a missziót. Az első valódi emberes landolásra a második vagy harmadik próbálkozás során kerülhetne sor. A végső cél? Musk szerint minden két évben akár 1000–2000 űrhajót is küldenének a vörös bolygóra, hogy megalapozzák az önfenntartó marsi társadalmat.

Technikai kihívások és kozmikus időzítés
A 2026-os dátum nem véletlen: ekkor következik be egy ritka, kétévente ismétlődő bolygóállás, amikor a Mars és a Föld a legközelebb kerülnek egymáshoz. Ez az időszak ideális az űrutazás szempontjából, mivel a menetidő így is 7–9 hónap, de ilyenkor a legrövidebb.
Musk szerint azonban ez csak akkor tartható, ha a Starship sikeresen teljesíti az előtte álló kihívásokat, többek közt az űrbéli utántöltést – ami még mindig csak tesztfázisban van. Saját becslése szerint 50-50% az esély, hogy időben elindulhatnak. Ha nem, akkor 2028-ra tolódhat a rajt.
A Hold csak a gyakorlópálya
Nem mellesleg a NASA is a Starshipet választotta a következő nagy dobásához: 2027-ben ezzel a járművel térhetnek vissza az emberek a Holdra – több mint 50 évvel az Apollo-korszak után. Ez a küldetés lépcsőfokként szolgálhat a későbbi marsi utazásokhoz.
Musk egyébként már évekkel ezelőtt ambiciózus terveket szövögetett: 2018-ban szeretett volna először robotokat küldeni a Marsra, 2024-re pedig már emberes küldetést vizionált. Ezek a határidők azonban folyamatosan tolódtak – talán most reálisabban látja a menetrendet.
Robbanásból tanulnak – és mennek tovább
A Starship legutóbbi, május végi tesztje ismét látványosan végződött: az űrhajó félórás repülés után irányíthatatlanná vált, majd tűzgömbként robbant fel. A bemutatóra tervezett élő közvetítést azonnal le is fújták.
Ez már a harmadik kudarc idén: az előző két teszt (januárban és márciusban) még a fellövés után néhány másodperccel ért véget – látványos robbanással, a Karib-térség légterében szétrepülő roncsdarabokkal és átirányított repülőjáratokkal.
Musk azonban a tőle megszokott módon nyugodt maradt. Az X-en (azaz a korábbi Twitteren) csak ennyit írt:
„Rengeteg értékes adatot nyertünk.”
És hozzátette: a következő tesztek gyorsabb tempóban következnek majd.
(reuters)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.