A svájci tudósok remélik, hogy megmenthetik az Alpok legnagyobb gleccserét

2

Még részben megmenthető az Alpok legnagyobb gleccsere, ha a globális felmelegedés mértéke nem haladja meg a két Celsius-fokot – közölték svájci tudósok. Ugyanakkor a jelentős jégveszteség már elkerülhetetlen.

A világ gleccserei minden eddiginél gyorsabban tűnnek el, a legutóbbi hároméves időszakban pedig a legnagyobb mértékű gleccsertömeg-csökkenést regisztrálták – áll a közzétett ENSZ-jelentésben. Az Aletsch-gleccser, amely a Berni-Alpokban található, 20 kilométer hosszú és mintegy 10 milliárd tonnát nyom. Évente több mint egymillió látogatót vonz, akik a 3454 méter magasan fekvő Jungfraujoch kilátóplatformról csodálhatják meg hatalmas kiterjedését.

„Nagyon valószínű, hogy szinte minden gleccsert el fogunk veszíteni, és őszintén remélem, hogy az Aletsch-gleccser – épp a nagy magassága miatt – legalább részben megőrizhető lesz” 

– mondta Matthias Huss, a svájci GLAMOS gleccserfigyelő hálózat igazgatója a Reutersnek.

1

Egy olyan forgatókönyv szerint, amelyben nem történik érdemi éghajlatvédelmi beavatkozás, a gleccser három fő mellékága – amelyek ma egy hatalmas jégfolyammá egyesülnek – eltűnne, és egy mély, szürke völgy maradna utána – mutatta be a Svájci Tudományos Akadémia. Ám ha a globális felmelegedés szintje két Celsius-fok alatt marad, a gleccser túlélhet, bár jóval rövidebb és vékonyabb formában, illetve „jelentősen hozzájárulna a tengerszint-emelkedés fenyegető mértékének csökkentéséhez”.

„Különösen a 3000 méter feletti magasságban lévő gleccserek őrizhetők meg hosszú távon” 

– tette hozzá az akadémia a kedvezőbb forgatókönyv kapcsán.

A kutatást a Gleccserek Világnapja alkalmából hozták nyilvánosságra. A tudósok nem nevezték meg, melyik forgatókönyv a valószínűbb, de Andreas Linsbauer svájci glaciológus szerint „valószínűleg valahol a kettő között lesz az igazság”. Az Alpok gleccsereinek több mint fele Svájcban található, ahol a hőmérséklet körülbelül kétszer olyan gyorsan emelkedik, mint a globális átlag. A svájci gleccserek térfogata már közel 40%-kal csökkent 2000 óta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?