Viszlát alfások, a 2025-ben születettek már egy új nemzedékhez, a bétához tartoznak. Ők azok, akik nagy eséllyel élik meg a 22. századot, de valószínűleg szembesülnek majd a klímaváltozás és az elöregedő társadalom következményeivel. Milyen lesz az a generáció, melynek tagjai 2025 és 2039 között jönnek a világra, és milyen jövő vár rájuk?
Egy-egy nemzedék alatt általában egy adott időszakban született emberek csoportját értjük, akik hasonló történelmi, kulturális és társadalmi hatások alatt nőttek fel. Ami a korcsoportok elnevezését illeti, a veteránok voltak az elsők, akik külön nevet kaptak, ők is visszamenőleg. A babyboomerek nevüket egy demográfiai jelenségnek köszönhetik: ők a második világháborút követő népességrobbanás szülöttei. Utánuk jönnek az X, Y és Z generáció tagjai. A latin ábécés elnevezés története összetett. Az X eleinte egyszerre utalt matematikai értelemben az ismeretlenre, illetve az explicit tartalmú, X-besorolású filmekre. A mai értelemben vett X generáció megnevezést Douglas Coupland kanadai íróhoz kötjük. Coupland 1987-ben publikált egy Generation X című cikket, amelyben arról írt, hogy az idősebbek a kortársaikat semmibe veszik. Ez inspirálta a később megjelent szatirikus X generáció című regényét is, mely igencsak népszerű alkotás lett. A kifejezés önálló életre kelt, és ráragadt az 1965–1980 közt születettekre. Ezután az Y és a Z logikus elnevezésnek számított a soron következők számára. Csakhogy a Z-vel véget ért az ábécé, és új névre volt szükség. Mark McCrindle ausztrál demográfushoz, generációkutatóhoz köthető az ötlet, hogy a görög ábécé alapján induljon újra a névadás. A szakember blogján hangsúlyozza, hogy azért nevezték el az új nemzedéket alfának és bétának, hogy ezzel egy teljesen más világ eljövetelét is jelöljék. 2010-ben születtek meg az első alfások, most tarolnak a bétások, 2040-nel pedig a gammások ideje jő el. Az biztos, hogy a bétáknak már egy technikailag sokkal fejlettebb világban kell majd boldogulniuk.

Kényelmes kütyük
Aki most születik, annak a mesterséges intelligencia jelenléte és fejlődése, az automatizáció teljesen természetes lesz. A technikai fejlettség az élet minden területén visszaköszön majd. Önjáró autók, robotok, új egészségügyi eszközök, virtuális környezet – a bétások egy rohamosan változó világban cseperednek fel. Mindemellett az új nemzedék már sokkal inkább képben lesz a digitális világ veszélyeivel is, és minden bizonnyal jobban odafigyel majd a kiberbiztonságra, a tudatos internethasználatra. Mire a béta generáció tagjai felnőnek, a munkaerőpiac is teljesen átalakul, olyan állások jönnek majd létre folyamatosan, melyeket ma még elképzelni sem tudunk – éppen ezért az élethosszig tartó tanulás és a technológiai készségek folyamatos fejlesztése elengedhetetlen lesz számukra.
Klíma és közösség
A béta generációra jó pár nehézség vár. Bár a technológia fejlődik, világunk komoly társadalmi kihívásokkal néz szembe. Éghajlatváltozás, globális demográfiai változások, migráció, urbanizáció…, és jelentősen nőhetnek a társadalmi egyenlőtlenségek is. A környezetvédelem és fenntarthatóság létszükséglet és központi kérdés lesz. Valószínűleg úgy nőnek majd fel, hogy az éghajlatváltozás szörnyű valóság, melynek következményeit a saját bőrükön tapasztalják. Mivel már egészen fiatalon szembesülnek a globális klímaválság hatásaival, sokukban erősen jelen lesz a felelősségtudat a természeti erőforrások megőrzése iránt. Mindemellett nagy eséllyel éltetik majd a sokszínűséget, az egyenlőséget, a békét, az elfogadást, és fontos lesz számukra a közösségérzés. Az ausztrál demográfus azt írja, a béta generáció megtestesíti majd a hiperkonnektivitás és a személyes önkifejezés közötti egyensúlyt. Újradefiniálják majd, mit jelent valahová tartozni – az emberi kapcsolatok és a globális digitális közösségek ötvözésével.
Örökölt maszkok
Érdekesség, hogy a béta generáció tagjai már az ún. posztpandémikus világba születnek bele. Míg az alfa képviselői közül a legtöbben még saját bőrükön tapasztalták a koronavírus miatti lezárásokat, korlátozásokat, addig a bétások csak a történetekből, fotókból tudhatnak majd meg többet arról, hogy milyen volt elszigetelődni, milyen hatással volt a koronavírus-járvány a társadalomra, és hogyan formált ez bennünket, közvetve pedig az ő életüket is. Gondoljunk csak bele, mennyire meghatározó trauma a Covid–19. A kutatók az ilyen típusú közös megrázkódtatásokról úgy beszélnek, mint egy-egy generációt összekötő történésről. Ilyen volt a szeptember 11-ei terrortámadás vagy korábban a világháború és így tovább. A Z generáció nagy traumája a koronavírus, valamint az ezzel járó korlátozások és kötelezettségek. Nem túl vakmerő következtetés, hogy a mentális sebeiket a friss szülők tudattalanul is továbbadják majd, akárcsak például a nélkülözéstől való félelmet a babyboomerek az X-eseknek. Persze nemcsak negatív tapasztalatokat közvetítünk generációsan, hiszen akárhogy is, de a koronavírus-járvány volt az egyik első olyan „akut” probléma, amely kapcsán valóban globális együttműködésről beszélhetünk.
Z generációsok utódai
A bétásokat az Y és az idősebb Z generációhoz tartozó szülők fogják felnevelni, akik közül sokan az alkalmazkodóképességet, az egyenlőséget és a környezettudatosságot helyezik előtérbe a nevelésben. Míg az idősebb Y generációs szülők hajlamosak beépíteni a technológiát az alfa generációs gyerekeik életébe, McCrindle szerint a Z generációs szülők más megközelítést alkalmazhatnak majd a béta generációs gyermekeiknél. A Z generáció látja a technikai eszközök előnyeit, ugyanakkor tisztában van ezek negatívumaival is, ezért sokkal inkább próbálja korlátozni a képernyőidőt, és csak később engedi gyermekeinek, hogy önállóan használjanak kütyüket. De az még így is biztos, hogy a társas kapcsolatok másképp néznek majd ki a béta generáció esetében: minden bizonnyal a digitális interakció lesz az alapértelmezett. Ezért is lesz kulcskérdés, hogy saját digitális identitásukat biztonságosan és bölcsen alakítsák ki (szüleik iránymutatásával), valamint hogy erős egyéniségtudatuk legyen – mind online, mind offline környezetben.
A béta generáció egy új korszak hajnalát képviseli. 2035-re ők adják majd a föld népességének 16 százalékát, és sokan közülük megérik majd a következő évszázadot is. Az biztos, hogy ha lesz még bolygó, amelyen élhetnek, a világuk jelentősen eltér majd a mostani emberekétől.
Veteránok (a néma generáció): 1928–1945
Babyboomerek: 1946–1964
X generáció: 1965–1980
Y generáció (millenniálok/millenniumiak): 1981–1996
Z generáció: 1997–2009
Alfa generáció: 2010–2024
Béta generáció: 2025–2039
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.