Idén sem állt le a lakások drágulása

panelház
Pozsony |

Az ingatlanárakon az idei első negyedévben még nem éreztette hatását a koronavírus-járvány, épp ellenkezőleg, az árak 2008 óta nem látott ütemben nőttek. Az elemzők szerint emiatt már eddig sem volt könnyű lakáshoz jutni, az elkövetkező hónapokban azonban ez az eddigieknél is nehezebb lesz.

A szlovákiai lakóingatlanok átlagos négyzetméterenkénti ára az idei első negyedévben elérte az 1671 eurót, ami az előző negyedévhez képest is 74 eurós növekedésnek számít – derül ki a jegybank legfrissebb felméréséből.

„Ilyen látványos negyedéves drágulásra 2008, az előző gazdasági válság kirobbanása előtti időszak óta nem volt példa Szlovákiában. Az egy évvel korábbihoz képest csaknem 9 százalékkal nőttek az árak, ami szintén az egyik leglátványosabb árugrásnak számít” – nyilatkozta Roman Vrbovský, a jegybank elemzője. A négyzetméterenkénti átlagár a 2014-es mélyponthoz képest 451 euróval nőtt, ami egy átlagos, 70 négyzetméteres lakás esetében több mint 31,5 ezer eurós drágulást jelent.

„Továbbra is látványos különbség van azonban a családi házak és a lakások között, míg az előbbiekhez 1264 eurós négyzetméterenkénti átlagáron lehet hozzájutni, a lakások átlagára eléri a 2006 eurót. A lakások az elmúlt egy évben így nagyjából a tizedével drágultak”

– tette hozzá Vrbovský. A lakóingatlanok árát tekintve továbbra is Nyitra megye a legolcsóbb régió, ahol a négyzetméterenkénti átlagár 900 euró, míg a sor másik végén található Pozsonyban ez eléri a 2231 eurót.

„A növekvő ingatlanárak miatt már az elmúlt időszakban is egyre nehezebben lehetett lakáshoz jutni, még annak ellenére is, hogy nőttek a bérek és egyre több embernek volt munkája. A koronavírus-járvány azonban tovább ront a helyzeten, hiszen a járványügyi intézkedések miatt növekvő munkanélküliség és a fizetések csökkenése egyre több akadályt gördít majd a lakásvásárlás iránt érdeklődők útjába” – mondta Vrbovský. A jegybanki elemző szavait a fogyasztók körében elvégzett felmérések is igazolják.

„A szlovák gazdaság bizalmi indexe az elmúlt hónapban több mint 40 ponttal, 57 pontra esett vissza, ekkora zuhanást 1997 óta nem tapasztaltunk. A szlovákiai fogyasztók legutóbb az előző gazdasági válság kirobbanását követően, 2009-ben voltak ennyire borúlátóak. A lakosság nagy része az elkövetkező időszakban anyagi helyzetének a további romlására és a megtakarítások csökkenésére számít”

– nyilatkozta lapunknak Katarína Muchová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője.

Vrbovský szerint mindez az ingatlanpiacra is rányomja a bélyegét, hogy pontosan milyen irányt is vesznek az ingatlanárak az elkövetkező időszakban, az az elemzők szerint nagyban függ majd attól, hogy a járvány lecsengését követően milyen gyorsan sikerül talpra állítani a gazdaságot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?