Európai Parlament: a Szövetség több opciót is fontolgat

EPP k

Nem felhőtlen a magyar pártok kapcsolata a konzervatív és liberális jobboldali erőket tömörítő Európai Néppárttal (EPP), de az európai párt bukaresti kongresszusa is rámutatott, hogy működőképes alternatíva híján egyelőre kilépni sem szándékoznak az együttműködésből.

Az EPP múlt heti tanácskozásán az európai párt programjáról és az Európai Bizottság élére szánt úgynevezett csúcsjelölt személyéről is döntöttek a delegáltak. Csúcsjelöltnek a Bizottság jelenlegi vezetőjét, Ursula von der Leyent választották meg, de a német tisztviselővel az EPP-ből 2021-ben kilépő Fidesz mellett a magyar kormánypárttal kiemelten jó viszonyt ápoló magyar tagpártoknak is akadtak problémáik. A kongresszust követően hivatalosan is megerősítették, hogy a Magyar Szövetség képviselői egységesen von der Leyen ellen szavaztak, az elutasítás kapcsán a Szövetség közleménye négy okot is megnevez: a Minority Safepack kisebbségvédelmi kezdeményezés elbukását az Európai Bizottságban, a Covid-járvány helytelen kezelését, az Európai Zöld Megállapodás (Green Deal) Európai Bizottság által elfogadott intézkedéseit, amely rossz helyzetbe hozza a mezőgazdászokat, valamint a „boszorkányüldözésben” való részvételt, melynek célpontjai az orosz–ukrán háború vagy a menekültkérdés kapcsán különvéleményt megfogalmazó politikusok voltak. 

Az EPP kongresszusa a magyar mellett francia vagy szlovén oldalról megfogalmazott kritikák ellenére sem zajlott zaklatott hangulatban, von der Leyen esélyeit néhány tagpárt ellenkezése sem csökkentette – a programmal és személyi kérdésekkel kapcsolatos viták zárt ajtók mögött, hetekkel a találkozó előtt eldőltek. 

Ellentmondásos viszony 

A magyar politikusok viszonya az Európai Néppárttal hosszabb ideje ellentmondásos. A népes, tizenkét mandátumot adó Fidesz-delegáció 2021-ben a fokozódó nyomás hatására még a lebegtetett kizárása előtt kilépett a pártszövetségből és azóta is élénken kritizálja az állítása szerint konzervatív irányvonaltól elhajló EPP-t. A kilépés ellenére azonban a kisebbik kormánypárt, a Fidesszel közös listán induló kereszténydemokrata KDNP továbbra is tagja maradt az együttműködésnek. Így történhetett meg, hogy a Fidesz-KDNP listáján induló Hölvényi György továbbra is a frakcióban maradt, Semjén Zsolt pártelnök egyenesen részt vett a bukaresti konferencián, a befagyasztott magyarországi uniós támogatásokról tárgyaló Navracsics Tibor főbiztos pedig bizonyos szinten kihasználhatta kapcsolatait az európai pártban a tárgyalásai során. A KDNP mellett az EPP-ben maradtak a korábban felvételt nyert kisebbségi magyar pártok is: a Magyar Szövetség, a vajdasági VMSZ (mivel Szerbia nem tagja az EU-nak, egyik pártnak sincs EP-képviselője), valamint a két EP-képviselőt delegáló RMDSZ. Vincze Lóránt (RMDSZ) révén az EPP frakciójába becsatornázott képviselők vállalták fel a kisebbségi jogok hangsúlyos európai képviseletét, a Vincze által irányított Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) indította el például a Minority Safepack kezdeményezést. 

Az EPP 1999 óta a legnagyobb európai parlamenti frakciónak számít, és bár a következő választásokon a prognózisok alapján stagnálni-gyengülni fog a parlamenti súlya, továbbra is meghatározó tényező maradt a brüsszeli politikában. A magyar tagpártok a jelenlegi erőviszonyok alapján 3-4 képviselőt delegálhatnak az Európai Parlamentbe – viszont kérdéses, hogy ezek a képviselők a választások után is ott ülnek-e az EPP tagsoraiban. 

Berényi József, a Magyar Szövetség EP-választási listavezetője lapunknak is megerősítette, hogy az RMDSZ, KDNP, Magyar Szövetség hárompárti találkozón szóba került az EPP-tagság témája. A Magyar Szövetség delegációjának álláspontja szerint amennyiben sor kerülne egy esetleges kilépésre, azt mindenképpen közösen, a testvérpártokkal együtt kell megtenni. Hasonló esetben előre el kell dönteni, hogy a kilépők melyik pártcsaládban folytatnák a munkát, mivel a frakciónkívüliség az érdekérvényesítés kárára megy. 

Hova kerül a Fidesz? 

A magyar pártok lépése szempontjából kulcsfontosságú lehet, hogy hol köt ki a választásokat követően a Fidesz. A magyar kormánypárt a távozása óta eltelt három évben nem talált magának frakciót, a fejlemény részben azzal is összefügg, hogy az EP-ben ténykedő két, egyenként kisebb súlyú euroszkeptikus frakciót nem sikerült egy nagy, az EPP-vel vetekedő befolyással bíró tömörülésbe egyesíteni. 

A Fidesz státusza a közeljövőben megváltozhat. A párt februárban jelezte, hogy a választásokat követően az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) családjába kérné a felvételét – ide tartozik az olasz Giorgia Meloni kormányfő pártja, a lengyel Jog és Igazságosság (PiS), a spanyol Vox, valamint még a Svéd Demokraták, de a a cseh Polgári Demokrata Párt is.

Az ECR-tagság alternatívája az Identitás és Demokrácia (IDF), a francia Nemzeti Tömörüléssel, a német Alternative für Deutschlanddal. A két frakció nem ápol jó viszonyt egymással, megosztó kérdés például az orosz–ukrán háború kezelése. 

Érdekesség, hogy a Fidesz békekötés szükségességét hangoztató álláspontja az IDF-hez áll a legközelebb, a párt mégis a sokkal hangsúlyosabban ukránpárti ECR-beli tagságot részesíti előnyben. 

Bár kézenfekvőnek tűnhet, hogy a magyar etnikai pártok követik a Fideszt, bárhol is köt ki Orbán Viktor pártja, a szempontjukból a legsúlyosabb ideológiai problémát nem az ukrán-, hanem a kisebbségi kérdés kezelése okozhatja. Az ECR és az IDF egyaránt merev, kisebbségellenes álláspontokat képvisel a parlamentben, a legtöbb esetben kimondottan ellenségesen viszonyulnak az etnikai kisebbségeket érintő kezdeményezésekhez. 

Az átlépést mégsem lehet teljesen kizárni – nem először történne meg ugyanakkor, hogy az európai érdekek felülírják a pártok hazai téren képviselt álláspontjait. A Magyar Szövetség álláspontja a kérdésben nem egységes: míg Gyimesi György a közelmúltban több alkalommal is élesen kritizálta az EPP vezetését, a párt többi politikusa sokkal óvatosabban kommentálta a jövőbeni lépéseket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?