Kipróbáltuk az új Škoda Superbet! Tényleg jobb az előző generációnál?

Superb
Lisszabon |

Nagyobb, modernebb és szerintem szebb lett a Škoda új zászlóshajója, a Superb, melynek múlt héten a kombi változatát próbálhattam ki. Azonkívül, hogy eltűnt az autóból a klasszikus sebességváltó kar, megjelent a hálózatról is tölthető plug-in hibrid meghajtás, amellyel az ígéretek szerint akár 100 kilométert is megtehetünk tisztán áramra.

A Superbet mindig is céges autóként tartották számon. Egy menedzseri limuzin, amely elsősorban hosszabb utakon nyújtott kellő kényelmet. Ebbe a modellbe kerültek mindig a legelőkelőbb anyagok, hiszen ez képviselte a kínálat csúcsát. Manapság már messze nem ez a legdrágább Škoda, amiben viszont nem változott, hogy továbbra is a vállalkozókat, menedzsereket akarja megszólítani. Igen, méretei révén ideális családi autó is lehet, de elsődleges funkciója, hogy reprezentáljon. Aki egyébként nem tudná, az új Superbet kizárólag a Volkswagen pozsonyi gyárában gyártják.

Valakinek furcsa lehet, hogy a modell bemutatására, az első menetpróbákra a kombi változatot választották, a Škoda részéről viszont logikus döntésről van szó. A Superb esetében 2009-ben mutatták be a nagyobb kombi kivitelt, s az évek során olyannyira nőtt ennek a változatnak a népszerűsége, hogy a közel 866 000 eladott Superbek nagyjából 57 százaléka kombi volt. Szlovákiában is a kombi vezeti az eladási statisztikákat, bár nem annyira nagy fölénnyel, a 2010-től eladott 17 362 Superbből 8973 volt kombi.

Superb

Az újdonságok

A Superb Combi az az autó, amely élőben sokkal jobban mutat, mint a fényképeken. Hallottam már olyan nézeteket is, hogy túlzottan volkswagenes, és mintha elveszítette volna a Škoda identitását. Mások szerint az előző generáció jól sikerült formáját már soha nem fogják tudni túlszárnyalni, én viszont ezzel a véleménnyel nem tudok egyetérteni. A Superb magabiztos autó, amely tudja, hol a helye, és milyen szerepet kell betöltenie. Az éles formáknak és vonalvezetésnek köszönhetően 25 százalékkal sikerült csökkenteni az autó légellenállását, amelynek értéke így az új modell esetében 0,25 (cx).

A külső dizájnnál, amelyről mindenkinek meglehet a véleménye, szerintem jelen esetben sokkal fontosabb az utastér, amely teljes átalakításon esett át. Az új Kodiaqhoz hasonlóan itt is eltűnt a sebességváltó karja, pontosabban átkerült kormányoszlopra, a volán mögé. Ennek köszönhetően felszabadult a középkonzol, amely sokkal több helyet tud felkínálni a rakodásra.

Superb

Az utastérben a 13 colos érintőképernyő dominál, s bár a modellben egyre kevesebb a klasszikus vezérlőgomb, még azért elég funkció maradt, amelynek aktiválásához nem kell simogatni a képernyőt. Újdonságnak számít a többfunkciós ke-zelőszerv (Smart Dials). Ez kombinálja a kézi működtetést a 32 mm átmérőjű aktív felülettel rendelkező digitális kijelzővel, egyszerű és konfigurálható hozzáférést biztosítva számos jármű- és infotainment funkcióhoz.

A Superbhez első ízben rendelhető head-up kijelző, a mobiltelefonok vezeték nélküli töltése már 15 W-os teljesítmény leadására is képes és még hűti is a telefont, hogy a töltés során ne forrósodjon fel.

Superb

A Superb Combi 40 milliméterrel hosszabb az előző generációhoz képest, így nem csoda, hogy a csomagtér térfogata is bővült, konkrétan 30 literrel, így alapban már 690 literes. A csomagtérrel kapcsolatos egyébként egy újabb megoldás, amellyel a Škoda igazolta, hogy a praktikum terén nem ismer lehetetlent. Minden egyes csomagtérben elhelyeztek egy QR-kódot, melynek leolvasása után az okostelefonon elindul egy videó, amelyben megnézhetik, hányféleképpen variálható a csomagtér, mire és hogyan használhatjuk a megannyi kampót, rekeszt, hogyan szállíthatunk kényelmesen nagyobb vagy kisebb tárgyakat. 

A motorok

Mint említettem, a legnagyobb újdonságnak az 1,5 TSI erőforrás számít, amely elektromotorral kombinálva 150 kW-os (204 LE) összteljesítményt kínál. Ebből a változatból csak 5 darab állt rendelkezésre a tesztelése, és az autókkal csak rövid, körülbelül 20 perces körutat lehetett megtenni a szálloda körül. Mivel nem volt idő az egyes tesztek között feltölteni az elemeket, nem is nagyon volt értelme tesztelni a plug-in hibridet. Azt, hogy valóban képes-e 100 kilométert megtenni egyetlen feltöltésre, majd a hazai teszteken tudom csak kipróbálni. Az 1,5-ös TSI egyébként lágy hibrid technológiával is rendelhető, amely ugyancsak újdonságnak számít a Superb kínálatában. A legerősebb benzinmotorokat (195 kW és 265 LE), valamint a legerősebb dízeleket (142 kW és 193 LE) alapban összkerékhajtással lehet rendelni.

A tesztelésre ezért a lágy hibrides 1,5-ös modellt választottam. A teljesítménye 110 kW (150 LE), a forgatónyomatéka pedig 250 Nm. Úgy mondanám, hogy városban ez a teljesítmény elegendő lehet, még akkor is, ha az autó súlyát valóban érezni lehet, országutakon vagy sztrádán, ahol már valamivel nagyobb dinamikára van szükség, a nagyobb teljesítménnyel bíró dízelmotorokat választanám.

Superb

A kis indítógenerátor munkáját lassításnál és indulásnál is érezni, ennek köszönhetően mintha az autó jobban reagálna a gázpedál letaposására. Az új Superb nagy előnye, hogy már új generációs DCC+ adaptív futóművet kapott, amely gyorsabb reakciót és szélesebb körű rugózási beállításokat kínál, s épp ezen utóbbi lehetőségnek köszönhetően az autó sokkal stabilabb, és megszabadult az előző generációban még érzékelhető dülöngéléstől.

A 19 colos kerekkel viszont az utak egyenetlenségeit érezni fogják, ezért lehet, praktikusabb lenne a kisebb abroncsok kiválasztása. Ebben az esetben viszont kérdés, nem mutatnának-e túl furán ezen a nagy kombin a kisebb kerekek.

Superbb

Összesítve

Engem a Superb új generációja meggyőzött. Nem is annyira a dizájn, mint a praktikus megoldások és az utastér kialakítása miatt. A Škoda egyszerűen olyan hétköznapi apróságokra is gondol, amelyeket más gyártók figyelmen kívül hagynak, holott épp ezek az apróságok teszik sokkal kényelmesebbé a vezetést vagy az utazást. Említsem csak meg a többfunkciós Smart Dials kapcsolókat, az érintőképernyő tisztítására szolgáló kis törlőkockát, vagy a csomagtérben található praktikus tárolórekeszek egész sorát. Merem állítani, hogy a Superb sokkal magabiztosabb, mint a Passat, a felhasználóbarát megoldások terén pedig a cseh márka nem ismer konkurenciát. A minőségnek viszont megvan az ára is. A Superb lifback változata 37 340 eurónál kezdődik, a kombi alapban 38 840 euró. Az erősebb, kétliteres TDI-motorral szerelt változatokat viszont egyik kivitelben sem tudják megvenni 40 ezer euró alatt.

Superb
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?