BMW i5 M60: a gyorsulása brutális, a hatótávolsága már nem annyira

bmw i5
Pozsony |

A BMW történeté-nek első tisztán elektromos ötös sorozatát iszonyatosan jó vezetni. Akinek megmutattam, milyen teljesítmény leadására képes, az néhány másodpercre szinte megszűnt létezni. A férfiaknak kitágult a pupillájuk és nem jutottak szóhoz, a nők pedig – korosztálytól függetlenül – szó szerint visítottak. Csak a töltőállomásra ne kellene olyan gyakran ellátogatni vele.

Már több mint ötven éve annak, hogy a bajor márka bemutatta az ötös sorozatot. Az első szedán 1972-ben gurult ki a gyárcsarnokból, ezt követte később a kombi, s az autó gyakorlatilag azonnal hatalmas siker lett. Az, amit az i5 ma képvisel, már köszönőviszonyban sincs az első generációval. Az autóban korunk legmodernebb elektromos meghajtását találják, de persze a klasszikus erőforrások szerelmesei még a dízel és benzinmotorok közül is válogathatnak, ám az elektromos i5 M60 olyasvalami, amit még nem vezettem.

Érdekes külső

Az autó első ránézésre klasszikus, sportos elemekkel kiegészített formákkal rendelkezik, ezen a téren épp az első generáció jelentett inspirációt, ami a dizájnon is megmutatkozik. Nem kis limuzin, hiszen a hossza már túllépi az öt métert, amire főleg parkolásnál érdemes gondolni, bár a szűk helyeken való manőverezéssel a tökéletesen működő kameráknak köszönhetően nem lesz gondjuk.

bmw i5

Az utastérben a fekete és a szürke színek dominálnak, bár nekem a sok csillogó, villogó felület kicsit több annál, amit képes vagyok befogadni. Itt is megjelent a behajlított Curved Display kijelző, amely integrálja a 12,3-colos digitális műszeregységet, illetve a 14,9 colos médiarendszert. Mindenütt érezni a minimalista kivitelezést.

A csomagtér térfogata nem egész 50 liter, ami inkább átlagosnak számít.

i5

Térjünk a lényegre

Jelen esetben tehát a meghajtásra. Erről két elektromotor gondoskodik, melyek összteljesítménye a gyártó szerint 442 kW és 790 Nm. Akinek még ez sem lenne elég, a Boost funkciónak köszönhetően rövid időre, konkrétan 10 másodpercre 860 Nm-re tudják növelni a teljesítmény, na és ez az a momentum, amikor a gyors autókhoz nem szokott utasok minden haja szála az égnek áll. Az i5 M60 már alapban hihetetlen gyorsulást produkál, a Boost funkcióval viszont mindenkinek eláll a lélegzete. A 0-ról 100 km/órás sebességre 3,8 másodperc alatt tudnak felgyorsulni. A teljesítmény gyakorlatilag azonnal, a pedál legenyhébb letaposásától elérhető, és olyan érzés, mintha az autóba hátulról egy óriási kalapáccsal ütöttek volna bele. Egy idő után már megszoktam a gyorsulást, és a fejem nem vágódott mindig a fejtámlának, viszont egy hét után eléggé intenzíven éreztem a nyakizmaimat.

BMW i5

Ráadásul ez az iszonyatos erő elvileg hangmentes, ha nem gondolok a művileg generált UFO-vonyításra – igen, ez az a hang, amit a BMW számára a világhírű Hans Zimmer zeneszerző komponált. Egyébként aki nem tudná, ő komponálta az idén bemutatott Dűne mozifilm zenéjét is.

Fogyasztás és töltés

Az i5 automatikus gondoskodik a rekuperációról, ezt is az előírt sebességekhez, a közlekedési helyzethez igazítja. Az, hogy leveszik a lábukat a pedálról, nem jelenti automatikusan azt, hogy lassítani is fognak. A legerőteljesebb rekuperáció a Sport üzemmódban van, ugyanis a rendszer így segít a fékeknek.

Sejthetik, hogy ilyen teljesítmény mellett nem ebben az autóban fogják mérni a legkedvezőbb fogyasztási mutatókat. 300 kilométernél többet aligha fognak tudni megtenni egyetlen feltöltésre. Ez a hétköznapi használatra elég, hosszabb távok megtételénél viszont már eléggé korlátozó tényező lehet.

bmw i5

Normál esetben 20–25 kWh körüli fogyasztásra számíthatnak, de mondjuk ha hidegebb van, fűtenek, és még a sztrádára is kihajtanak, akkor a 35 kWh fogyasztás sem számít ritkaságnak. Az elemek kapacitásától sem fognak elájulni, az i5 M60 esetében ugyanis 81,2 kWh-ról beszélünk. Száz százalékra feltöltött akkumulátorral is 352 kilométeres hatótávolságot mutatott a fedélzeti számítógép, ám a valóságban egyszer sem sikerült elérnem a 300 kilométert. A gyorstöltő állomásokon nem egész fél óra alatt tudják feltölteni az autót 10 százalékról 80-ra, ami tűrhető, de a reális hatótávolság így is csak nem egész háromszáz kilométer marad, amit – tekintettel az autó árára – enyhén szólva szerény adatnak tartok. A klasszikus i5 kezdőára 77 ezer euró, az M60 99 950 eurónál kezdődik, a tesztelt járgány ára pedig a különböző extra felszereltséggel együtt elérte a 126 648 eurót.

Kétség nem fér hozzá, hogy az i5 M60 a BMW történetének egyik legizgalmasabb, legélvezetesebb ötös sorozata. Az ár kontra hatótávolság miatt viszont szerintem még azok számára is megfontolandó a megvásárlása, akik eleve megengedhetnek maguknak ilyen járgányt. Legnagyobb előnye a hihetetlen gyorsulásból fakadó élmény, s ezen a téren csak nehezen fognak keresni konkurenciát, vagy inkább így mondanám: olcsóbb konkurenciát.

foto
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?