A Smer megengedi, hogy az offshore cégek az államon lógjanak

<p>Bugár Béla, a Híd párt elnöke szerint a közbeszerzésekről szóló törvénymódosítás, amelyről ma szavaznak a parlamentben, nem oldja meg az offshore cégek problémáját. Elmondása szerint egy ez irányú, hatékony törvény elfogadása a Híd egyik feltétele lesz bármely kormányba való belépésükhöz 2016. márciusában.</p>

Bugár Béla elégtelennek tartja a közbeszerzésekről szóló módosító javaslatot, mivel az túl nagy teret hagy az offshore cégeknek a közpénzek felhasználására. „A Smer ezzel azt bizonyítja, hogy a probléma megoldása nem az érdekük. Az offshore cégek működése mára a Smer egyik jelképévé vált,“ jelentette ki Bugár Béla. Azt, hogy a Smer nem tartja be ígéreteit, tényként kell kezelnünk.

„A kormány egy olyan javaslatot terjesztett elő, amely nem teljesíti a Smer képviselői által jóváhagyott határozat összes pontját. Egyáltalán nem lep meg, hogy kellő magyarázat és valós ok nélkül változtatták meg a javaslatot,“ tette hozzá a Híd elnöke. Szerinte a parlamenti választások után felálló kormány feladata lesz, hogy megoldja ezt a problémát. „Az offshore cégek elleni hatékony törvény elfogadása lesz a Híd egyik feltétele bármely kormányba való belépésünkhöz,“ mondta Bugár Béla. 

„Szlovákiában a közpénzek 20%-a megy át közbeszerzésen, a maradék 80% nem. Ezekhez az offshore cégek a törvény most javasolt formájának elfogadása után is hozzáférhetnének,“ jelentette ki Lucia Žitňanská, a Híd alelnöke. Véleménye szerint a törvény nem lesz hatásos mindaddig, amíg az állami pénzeket felhasználó offshore cégek nyilvántartása csak a közbeszerzések területét érinti, a közpénzek egyéb felhasználását nem. „Ilyen területek például az állami tulajdon eladása, vagy a kötelező biztosítás. Ha ezt a kiskaput nem zárjuk be, példának okáért nem tudhatjuk meg ki áll a Dôvera biztosító, a vám beszedése, vagy a Fico-kormány ügyletei mögött,“ magyarázta a Híd alelnöke.

„Talán csak Širokỳnak és a Váhostavnak köszönhetően bizonyosodott be a nyilvánosság számára, hogy az offshore cégek milyen jól kidolgozott rendszerben működnek, és hogy tulajdonosaik miféle kétes játékokba is hajlandóak belemenni. A Váhostav esetében azt is nehéz megállapítani, ki az adós, ki a hitelező, és hogy ki kinek az érdekeit szolgálja,“ tette hozzá Žitňanská. A képviselő egyben visszautasította a Smer képviselőinek technikai kifogásait a javasolt megoldással kapcsolatban. „Véleményünk szerint a Smer játszik a polgárok türelmével, és ezért viselnie kell a felelősséget,“ tette hozzá Lucia Žitňanská, a Híd alelnöke.

A cikk a Híd sajtóközleménye

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?