A legtöbb öngyilkossági kísérletet Szlovákiában 15 és 19 év közötti fiatalok, javarészt lányok követik el. Szerencsére az esetek többségében sikertelenül, de a jelenség így is ijesztő, főleg azért, mert az érintettek általában újra próbálkoznak. Mi fájhat ennek a generációnak annyira, hogy legszebb éveiben már élni sem akar?
Az Egészségügyi Információk Nemzeti Intézete (NCZI) által a napokban közzétett 2023-as adatok szerint az öngyilkossághoz az esetek háromnegyedében olyan személyek folyamodtak, akiknek pszichiátriai diagnózisuk volt. Ez lehetett depresszió, szorongás, súlyos stressz kiváltotta pszichózis, de gyakran születtek végzetes döntések alkohol vagy kábítószer hatására is.
Szeptember 10-e az öngyilkosság elleni küzdelem napja, ilyenkor a pszichológusok, pszichiáterek és a segítő szervezetek felhívják a figyelmet az intő jelekre: elsősorban arra a tévhitre, hogy aki beszél az öngyilkosságról, az nem teszi meg. Számtalanszor beigazolódott, hogy ez nem igaz, akit foglalkoztat az öngyilkosság gondolata, és vall erről, az ‒ ha nem kap figyelmet, segítséget ‒ előbb-utóbb meg is teszi.
Magányos, életunt nemzedék
A fiatalok főleg azóta tartoznak a fokozottan veszélyeztetett kategóriába, amióta a közösségi oldalakon látható ideálokhoz hasonlítják magukat, az ottani mércéknek próbálnak megfelelni. Kevesen lehetnek olyan sikeresek, mint a sztárok, olyan szépek, mint a modellek, olyan gazdagok, mint az influenszerek, és ez sokaknál frusztrációt okoz, főleg, ha önértékelési zavarokkal, kiközösítéssel párosul.
A másik fontos ok ‒ amely miatt a fiatalok kilátástalannak látják az életüket ‒ az elmagányosodás. Ezt az interneten való kapcsolattartás kezdte, a Covid-járvány alatti bezártság fokozta, és a társadalmi jelenségek csak tetézik. A 15-19 éves fiatalok már érzékelik a belpolitikai történéseket, foglalkoztatja őket, milyen jövőjük lesz Szlovákiában, és miközben mind nagyobb rajtuk a nyomás, hogy csináljanak karriert, legyenek sikeresek, egyre kevesebb lehetőséget látnak erre. A szakemberek szerint ezzel is magyarázható, hogy sokan inkább kiszállnának. Külön fejezetet képeznek ebben a témában a kihívások, vagyis a különböző internetes heccelések, ki mennyi vegyszert képes meginni, vagy hogy mennyi ideig bírja levegő nélkül a víz alatt, stb. Ezeknek az ostoba versengéseknek az áldozatait is az öngyilkosok kategóriájába sorolják, Szlovákiában is minden évben akad egy-kettő.
Önsértésbe menekülnek
Az öngyilkosság előszobája lehet a fiataloknál az önbántalmazás, leggyakrabban vágott, égetett sebekkel, de ide tartoznak az evési zavarok, mint az anorexia és a bulímia is. Mivel ezeket rejtegetik, pontos felmérés sincs az önsértő fiatalok számáról, de a szakemberek tapasztalatai alapján ma már nemcsak azok a fiatalok bántalmazzák saját magukat, akik családi erőszaknak vannak kitéve, vagy nem működő családban élnek, hanem leginkább azok, akik úgy érzik, nincs értelme az életüknek. Az önsértő kamaszoknak zárt csoportjai is vannak a közösségi oldalakon, ahol egymást támogatják ebben a cselekvésben, vagy akár versengenek is, ki milyen messzire mer elmenni.
Döbbenetes, hogy a gyermekpszichológiai kutatóintézet munkatársai szerint ma a 12-15 éves gyerekek 40 (!) százaléka önsértő, vagyis a lelki fájdalmát azzal próbálja elnyomni, hogy fizikai fájdalmat okoz magának. Az önsértők kétharmada lány, náluk főleg a közösségi oldalakon tapasztalt szépségideálnak való megfelelés lehetetlensége okozza a kudarcélményt. A szakemberek leginkább a szelfizést hibáztatják, hangsúlyozva, hogy a fiatalok nincsenek tudatában, hány próbálkozás és mennyi retusálás eredménye egy tökéletes kép. Különösen fontos észrevétel, hogy a gyakorló pszichiáterek szerint nagyobb az öngyilkosság kockázata azoknál az ifjaknál, akik az önbántalmazás során már fájdalmat sem éreznek.
Hazai öngyilkossági statisztika
‒ Szlovákiában 2023-ban 501 ember követett el öngyilkosságot.
‒ 678 volt az öngyilkossági kísérletek száma.
‒ Az öngyilkosságok 80 százalékát férfiak követték el, 25 százalékát 40-49 év közötti személyek, 20 százalékát 70 fölöttiek.
‒ A 14 év alattiak közül két gyermek lett öngyilkos.
‒ Az öngyilkossági kísérletek 56,8 százalékát nők követik el, leggyakrabban 15 és 19 év közötti lányok.
Felvidéki Lelki Elsősegély Telefonszolgálat: 0918 500 333 vagy 0904 500 334 ‒ itt a nap huszonnégy órájában magyarul beszélő szakemberek fogadják a hívásokat.
A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. szeptember 10-ei számában jelent meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.