Ki vonaton utazik, annak átszállás és néha késés a táj. De ha már megáll itt, legalább megtudja, hogy alig pár száz méternyire a peronoktól egy műszaki, közlekedés- és filmtörténeti érdekességet találhat. A Zólyomi vár tövében, amely mellett gondtalan elsuhant s már fékez is gyorsvonatunk. Itt szállunk át, ha utunk visz Kassától Pozsonyig vagy Pozsonytól Kassáig. Az ezen az útvonalon található, messziről gyakran látott, közelről viszont alig-alig megszemlélt helyek, érdekességek közül most a Hurban páncélvonatot mutatjuk be.
Hurban a vakvágányon
A szlovák nemzeti felkelés idején Zólyomot a felkelés komoly harcászati ellátójaként, hadtáp- és utánpótlásközpontként tartották számon. Ebben fontos szerepe volt a vasútnak és az itt működő vasúti javító- és szerelőműhelynek, hiszen pont ebben készítették el az itteni vasmunkások a felkelésben részt vevő, Hurban nevű páncélvonatot is, amely fontos szerepet kapott a felkelés harcaiban. Több éles bevetésen használták, és sikeres harcászati feladatokat végeztek el vele például Heľpa község közelében, amikor a náci német hadsereg páncélosaival és gyalogságával szemben vetették be; ekkor súlyosan megsérült. A ma látható páncélvonat egyébként az eredetinek majdnem hűséges másolata, egy 1974-ben, Martin Ťapák rendezésében készült, a felkelést dicsőítő (A nap, amikor nem halunk meg című) filmhez építették meg. Az eredetihez képest annyi az eltérés, hogy a mozdony előtti és mögötti ágyútornyos vagonokra már egy modernebb típusú szovjet tank lövegtornyai kerültek a korabeli típus helyett. Az eredeti Hurban páncélvonatot egyébként maguk a felkelők semmisítették meg visszavonulás közben Szlovákia ma is működő leghosszabb vasúti alagútjában Túrócmeggyes, azaz Čremošné mellett, a Besztercebánya és Zsolna közti vasúti fővonalon. Két vagonja maradt meg, ezek közül egy ma a besztercebányai SZNF Múzeumban található, a szabadtéri kiállítási részben.
Géppuska és kazánpléh
Aki kisétál a zólyomi pályaudvar melletti parkba, a vár felé tartva pár perc séta után már oda is érkezik a már messziről is érdekesnek látszó, különleges vasúti szerelvényhez. Ez a replika a páncélvonat harcászati célra kialakított része, a hadtápot szállító vagont és a parancsnoki kocsit, a konyha- és legénységi vagont nem építették meg újra. A legelső vagon tulajdonképpen egy aknamentesítő rész, egy sima, megerősített és megvasalt tehervagon, amelyre homokzsákokat halmoztak. A többi vagonon vagy körbeforgó, vagy nagy szórásban a terepet belőni képes géppuskafészkek voltak, amelyekben összesen tíz darab, 7,92 mm-es kaliberű nehézgéppuskát helyeztek el. Volt egy tüzérségi vagon, ezen 100 milliméteres ágyújú löveg volt eredetileg, a most látható másolaton T-35-ös típusú szovjet tankokról átszerelt lövegtornyok vannak, összesen két darab. A páncélvonat mozgatását egy szerkocsival egybecsatolt gőzmozdony biztosította, ennek úgynevezett páncélozását a zólyomi kazánkovácsok a vasúti járműjavítóban egyszerű kazánpléhből készítették el. S hogy az esetleges belövés ellen még jobb védelmet biztosítson a páncélozás, a két réteg kazánpléh közé homokot töltöttek.
Néha még elindul
Az eredeti páncélvonat legénységének létszáma hetven-hetvenöt fő között mozgott. Bár egy kötöttpályás harci járműszerelvényről van szó, amelynek elég korlátozott a mozgástere, a már fentebb említett fegyverekkel mégis elrettentő erőnek, sikeres harcászati eszköznek lehet mondani a páncélvonatot. A Hurbant, pontosabban másolatát időnként még (sok munkával) ismét guruló állapotba hozzák a hadijátékokkal foglalkozó, valóban megszállottnak mondható csoportok. Átrakva az élő vasútvonalakra, különféle bemutatókra juttatják el a szerelvényt vagy részeit, hogy ott megmutassák, lám, milyen találékony az ember, ha harcolni kell, ha háborúzni kénytelen, ha háborúzni akar… akkor még akár vonattal is képes erre.
A cikk a vasárnap családi magazin 2024/15-ös számában jelent meg, 2024. április 9-én.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.