A kapucsínó a legkedveltebb reggeli kávéitalok közé tartozik. Csaknem öt évszázados történetében a katolikus egyház és a világháború is szerepet kapnak.
Egy megerősítetlen legenda szerint a történelem első kapucsínóját egy Marco d'Aviano nevű szerzetes készítette Bécs 1683-as ostroma után. Ha ebben nem is, abban a történészek nagy része is egyetért, hogy a katolikus egyház kapucinus szerzetesrendjétől származik. A ma ismert kávéital egy kezdetleges formája a 19. század elején, a bécsi kávézházakban kezdett terjedni. Akkoriban „kapuzinerként” hivatkoztak rá jellegzetes barna színe miatt, mely a korábban is említett, kapucinus szerzetesek csuklyaszínére hasonlított. Ez az ital viszont még sokkal egyszerűbben készült napjaink kapucsínóinál.
Az első presszógépet a 20. század elején szabadalmaztatta a milánói Luigi Bezzera. Ekkortájt kezdett növekedni a publikum érdeklődése a kapucsínó iránt, bár az első presszógépek hatalmas mérete és körülményes használati módja miatt csupán kevés létesítményben volt kapható. A második világháború utáni technikai fellendülés azonban korszerűsítette a presszógépeket, így rövidesen az egész világ számára megnyílt az út a közkedvelt kávéital felé. Az Egyesült Államokban például a Starbucksnak köszönhetően vált a lakosság kedvencévé.
A kapucsínót a magyar nyelvben egyébként a Magyar helyesírási szótár 1999-es megjelenése óta írjuk a kiejtés mintájára. Odáig az olasz „cappuccino” írásforma volt használatos, melyet rendszeresen hibásan írtak az emberek.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.