Január 23-án ünnepeljük a pite világnapját; egy ételét, melyet a legtöbben édességként ismerünk, pedig a történelem során sokáig hússal töltötték.
Január 23-án ünnepeljük a popkultúra egyik legismertebb édességének, a pitének a világnapját. Az étel, mely az Egyesült Államokban annyira népszerű, hogy még saját önkormányzata is van az American Pie Council képében, a legöregebb ismert ételek közé tartozik. Bár a pitét manapság leginkább édességként fogyasztjuk, ez sosem volt az egyetlen funkciója. Az ókori rómaiak például rozsból, kecskesajtból és mézből készítettek pitét, de szinte minden, akkor ismert húst és tengeri állatot feldolgoztak ilyen formában. A legnagyobb római ünnepségeken rendszeres résztvevő volt a pite, melyből több fogást is feltálaltak. A pite „héját” (vagyis a tésztát) azonban csak napjainkban kezdték az étel részeként kezelni. Korábban gyakran meg sem ették, csupán arra szolgált, hogy megakadályozza a töltelék elégését, és felfogja a keletkezett folyadékokat.
Angliában a 12. században jelent meg a pite; ekkor még mindig főként hússal töltötték. Az angol kultúrában hamar népszerűvé vált az étel, és ízléstelenebbül előállított formái olyan horrortörténeteket szültek, melyekből később többek közt a Sweeney Todd című musical is létrejött (melyben az egyik főszereplő emberhúst süt a pitékbe). Az európaiak aztán vitték magukkal a pitét az Újvilágba is, ahol fokozatosan kialakultak annak édesebb válfajai is, napjainkra pedig minden hálaadási ünnepség elengedhetetlen eleme. Bár a popkultúrában ismert, kör alakú piték számunkra leginkább a filmekből ismertek, errefelé is számtalan formája létezik a közkedvelt édességnek. A pite világnapján mi is megpróbálkozhatunk sütni egyet-kettőt, akár sós töltelékkel is! Mikor, ha nem ma?
(nationaltoday)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.