A válást jól meg kell gondolni

<p>A házasság felbontása komoly lépés, mely a gyerekek életére van a legnagyobb hatással. Ha van még remény arra, hogy férj és feleség megtalálja a közös hangot, érdemes mindent megtenni kapcsolatuk megmentéséért. Ám ha mégis a válás az egyedüli megoldás, lehet méltóságteljes és békés folyamat.</p>

B. SZENTGÁLI ANIKÓ

Az elmúlt 50 évben öt-hatszorosára nőtt az elváltak száma, és a válások kétharmadát kezdeményezik nők. A házasság felbontását nem kell mindkét félnek egyformán akarnia – ha a házasélet „helyrehozhatatlanul megromlott”, a bíróság szétválasztja a feleket. Szántó Regina pszichológus szerint ne legyen bűntudatunk, ha rosszul működő házasságunkat végül felbontjuk. „Gyermekek sokasága nő fel olyan családban, ahol, jóllehet a szülők nem válnak el, mégis az állandó veszekedések, bántalmazás vagy éppen a fagyos, feszült hangulat legalább akkora, ha nem nagyobb kárt tesz a személyiségükben, mint ha a szülők külön élnének” – mutatott rá a pszichológus. Ilyen esetben a szakemberek is inkább a válást ajánlják, annak minden kockázata ellenére.

Jobb a békés válás

A válási procedúra során a házastársak könnyen pokollá tehetik egymás és gyermekeik életét, főleg ha a vagyonmegosztás is kicsinyes vitává fajul. Ez elkerülhető, ha a felek a méltóságteljesebb utat választják, így a megszokotthoz képest gyorsabb, kultiváltabb és még olcsóbb is lehet a válás. „Nem a múltat feszegetjük, hanem a jövőbe tekintünk” elvet szem előtt tartva elegáns megállapodást lehet kötni. Ha a bíróság meggyőződik róla, hogy a felek ugyan képtelenek tovább együtt élni, ám képesek közös nevezőre jutni, jóváhagyja a megegyezést, és mindenféle bizonyítási eljárás, válóperes ügyvédek, szakértők vagy pszichológusok bevonása nélkül azonnal felbontja a házasságot.

Ha a felek képtelenek megegyezni, tényfeltárásos bontásra van szükség, ami akár évekig is elhúzódhat. Ilyenkor a házaspár „kiteregeti szennyesét”. A bíróság igyekszik kideríteni, hogy kinek a hibájából és milyen módon romlott meg az együttélés, valóban reménytelen-e a felek összebékítése. A leggyakoribb válóokok közé tartoznak az anyagi problémák, valamint hogy a partnerek elhidegülnek egymástól a gyermekek születése után. Az ügyvédek szerint jellemzően túl korán vagy túl későn fordulnak bírósághoz a felek. Sokan az első komoly probléma felmerülésekor – annak megoldása helyett – válni szeretnének.

A válás sokszor elkerülhető

A válás sok esetben elkerülhető, ha a házastársak időben mediátorhoz fordulnak, házassági tanácsadóba mennek. A pertől egyébként bármikor el lehet állni, ha férj és feleség meggondolja magát, és a bíróság is megkísérelheti az eljárás bármely szakaszában a felek kibékítését.

Különbséget kell tenni a válás és a vagyonmegosztás között. A házasságot előbb érvényes bírósági határozattal fel kell bontani, utána lehet a vagyonmegosztást kezdeményezni.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?