A Covidnak naponta több tucat áldozata van – a hozzátartozók ne felejtsenek el özvegyi nyugdíjat intézni!

A Covidnak naponta több tucat áldozata van – a hozzátartozók ne felejtsenek  el özvegyi nyugdíjat intézni!

Világszerte emelkedett a halálozások száma, Szlovákiában naponta 60-70 ember hal meg a koronavírus miatt. Amikor meghal a szeretett családtag, nem mindenki gondol a pénzre, és a hozzátartozók könnyen nehéz anyagi helyzetbe kerülhetnek. Nem árt tudatosítani: az özvegyi nyugdíjat minél hamarabb el kell kezdeni intézni.

Augusztusban a Covid-19 a tizenkettedik, egy hónappal később a hatodik, októberben pedig már a negyedik leggyakoribb halálok volt Szlovákiában. Idén szeptemberben 5,7%-kal nőtt a halálozási ráta a járvány előtti 5 év azonos időszakának az átlagához képest. A szeretett személy távozása nemcsak érzelmileg, hanem sokszor anyagilag is megviseli a hozzátartozókat. Az állam ezt úgy próbálja meg kompenzálni, hogy az elhunyt házastársának özvegyi, a gyermekeinek pedig árvasági nyugdíjat folyósít. A hozzátartozói nyugellátás tehát olyan járandóság, amelyet az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjbiztosítási rendszerből folyósítanak az elhunyt személy hozzátartozóinak.

Hasonlít az életbiztosításhoz

Az összes nyugdíjtípus egyfajta biztosítás: a biztosított személy rendszeresen fizeti a meghatározott járulékot, és valamilyen esemény bekövetkeztekor – bizonyos feltételek teljesítése mellett – hozzájut a biztosítási összeghez. A baleset- vagy életbiztosításhoz hasonlóan ennek is több címzettje lehet, eszerint a nyugellátást két nagy csoportra oszthatjuk: saját jogúra és hozzátartozóira. Az előbbi kategóriába tartozik az öregségi, a korengedményes és a rokkantsági nyugdíj – ez esetben azonos a jogszerző és a kedvezményezett, azaz a szolgáltatás jogosultja. A másik kategóriát az özvegyi és az árvasági ellátás alkotja – ez esetben a jogszerző és a kedvezményezett nem azonos, hanem a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati időt az elhunyt személy szerzi meg, és az általa elért jogosultság alapján halála után a túlélő hozzátartozók mint kedvezményezettek részesülhetnek a nyugdíjban.

Ugyanakkor tudatosítani kell azt is, hogy az özvegyi nyugdíj nem kockázati életbiztosítás, amikor a biztosító minden további feltétel nélkül azért fizet a haláleseti kedvezményezettnek (a túlélő házastársnak), mert a biztosított, vagyis a férj/feleség meghalt. Az özvegyi nyugdíj sokkal inkább emlékeztet a kötelező felelősségbiztosításra: ha kiesik az egyik házastárs, akkor a biztosító egy szorosan meghatározott időtartamon belül helyette fizeti legalább részben tovább a családfenntartás költségeit, ha erre a túlélő házastárs egyedül képtelen.

Ki jogosult az ellátásra?

A hozzátartozói nyugdíj nem automatikus, azaz kérni kell a Szociális Biztosítótól. A kérvényt a lakhely szerint illetékes kirendeltségben kell benyújtani, majd megvizsgálják, teljesültek-e a törvényes feltételek. Özvegyi járandóságot csak házastárs kaphat, élettársnak nem hagyják jóvá. A biztosító a meghatározott összeget 1 évig folyósítja, utána felülbírálják a jogosultságot. 1 év után csak az az özvegy kaphatja továbbra is a házastársa utáni özvegyi nyugdíjat, aki eltartott gyermek(ek)ről gondoskodik, rokkantnyugdíjas (munkaképessége több, mint 70%-kal csökkent), betöltötte a nyugdíjkorhatárt, felnevelt legalább 3 gyereket, illetve még csak 52 éves, de felnevelt 2 gyereket. Azonnal elveszíti jogosultságát, és leállítják az összeg folyósítását, ha a hozzátartozó ismét összeházasodik valakivel, illetve bírósági ítélet születik arról, hogy szándékos bűncselekménnyel okozta férje/felesége halálát. Egyébként az özvegyi nyugdíjhoz való jogosultság nem szűnik meg, nem is évülhet el, esetleg csak ideiglenesen a kifizetés feltételei nem teljesülnek, ha viszont a hozzátartozó később ismét megfelel a kritériumoknak (például közben eléri a nyugdíjkorhatárt, megrokkan), újból jóváhagyhatják számára az özvegyi járandóságot.

Hogyan kell intézni?

A hozzátartozói ellátás a leginkább zökkenőmentesen akkor intézhető, ha olyan ember hunyt el, akinek a Szociális Biztosító már folyósított öregségi, korengedményes vagy rokkantsági nyugdíjat. Kissé bonyolultabb, de viszonylag egyszerű ügyintézésre lehet számítani abban az esetben, ha az elhunyt személynek halála előtt ugyan még nem folyósítottak semmilyen járandóságot, de már megszerezte rá a jogosultságot, csak még nem kérte, mert például a nyugdíjkorhatár elérése után is tovább dolgozott. (Ez utóbbi esetben a nyugdíjkérvényhez mellékelni kell a munkahelyen kiállított nyugdíjbiztosítási nyilvántartólapot is.) A legkomplikáltabb helyzetek akkor szoktak előfordulni, ha sem az elhunyt személy, sem a hozzátartozója még nem érte el a nyugdíjkorhatárt, és korengedményes nyugdíjra sem jogosult. Ilyen esetben a halált úgy veszik, mint tragikus kimenetelű megrokkanást, és kiszámítják, hogy az elhunyt személy milyen rokkantsági nyugdíjra lenne jogosult, a hátramaradt házastársa pedig megkaphatja ennek az összegnek a 60 százalékát. Az özvegyi nyugdíj ugyanis mindig 60%-a annak az öregségi, korengedményes vagy rokkantsági járandóságnak, amelyet az elhunyt házastársnak a haláláig folyósítottak, illetve amelyikre addig jogosultságot szerzett.

Érdekes

Hozzátartozói nyugdíj lépésről lépésre

1. Írásos kérvényt kell benyújtani a Szociális Biztosítóban.

2. A kérvényhez mellékelni kell az összes szükséges dokumentumot.

3. A járadékra attól a naptól jogosult az igénylő, amikor benyújtotta a kérvényt.

4. A nyugdíjat készpénzben vagy banki átutalással fizetik ki, a kérvényben ki kell választani az egyik lehetőséget. A járandóságot külföldre is folyósítják.

5. Mindennemű változást 8 napon belül kell jelenteni a biztosítóban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?