Lassabban fogyhatnak a szlovákiai bankfiókok

Pozsony |

<p>A gazdasági válság kirobbanását követően Szlovákiában is sorra zárták be fiókjaikat a bankok, hogy spóroljanak.&nbsp;</p>

A legtöbben úgy gondolták, hogy már nincs szükség a hagyományos ügyintézésre, mert úgyis el lehet mindent intézni mobilon és számítógépen keresztül. Mára azonban kiderült, hogy a hagyományos bankfiókoknak sem intünk búcsút olyan gyorsan. A bankfiókok és a pénzintézetek kirendeltségeinek a száma Szlovákiában az elmúlt öt évben több mint 4%-kal nőtt, és mára eléri az 1284-et. „Nem szabadna azonban, hogy ez a szám megtévesszen bennünket. Annak ellenére, hogy a bankfiókok száma az említett időszakban nőtt, a pénzintézetek többsége, beleértve a legnagyobb bankokat is, csökkentette fiókjainak a számát” – nyilatkozta Maroš Ovčarik, a Finančný kompas pénzügyi portál elemzője. A látszólag ellentmondásos adatok azzal magyarázhatók, hogy egyes pénzintézetek látványosan növelték a fiókjaik számát. A legaktívabb e tekintetben a Prima Banka volt, amely az elmúlt időszakban jelentős terjeszkedésbe kezdett. A Penta pénzügyi csoportba tartozó bank öt év alatt 49-ről több mint százra növelte fiókjai számát. „Ugyan egyre több ügyfelünk veszi igénybe az elektronikus szolgáltatásainkat, a klasszikus bankfiókok továbbra is az elsődleges értékesítési csatornánknak számítanak” – nyilatkozta Ľuboslava Šillerová, a Prima Banka PR-szakembere. Kevesebb alkalmazottA bankok folyamatosan vizsgálják fiókjaik hatékonyságát, és ha nem is csökkentik a fiókok számát, igyekeznek kisebb alapterületű irodákat bérelni, és csökkentik az alkalmazottak számát. A fiókbezárások oka leginkább a költségcsökkentési kényszer, de szerepet játszik bennük az elektronikus csatornák növekvő térnyerése is a lakossági piacon. „Hosszabb távon a többség mindenképp kevesebb alkalmazottal dolgozik majd, és a lehető legtöbb tevékenységet interneten keresztül próbálják meg biztosítani” – tette hozzá Ovčarik. Személyes kapcsolatA kérdés már csak az, hogy mely banki tranzakciókat intézzük majd a neten és melyeket a bankfiókokon keresztül. A McKinsey tanácsadó cég tanulmánya szerint az emberek időről időre betérnek a bankfiókokba, hogy beszéljenek az ügyintézőkkel, aminek az elemzők szerint pszichológiai okai vannak. „Könnyebben találunk megoldást pénzügyi gondjainkra miközben egy másik ember szemébe nézünk. A fizikai jelenlét sokaknak biztonságot jelent. A bankok számára így versenyelőnyt jelenthet, ha biztonságot tudnak teremteni az ügyfeleiknek a fiókjaikban. Ehhez sokkal kedvesebb, nyitottabb és segítőkészebb személyzetre van szükségük, akiket nem elsősorban a banki termékek közvetítéséért fizetnek, hanem hogy segítsenek az ügyfeleknek” – derül ki a McKinsey elemzéséből. Ovčarik szerint ez a trend érvényesül a szlovákiai bankoknál is. Az egyszerűbb banki termékek, például a fogyasztási hitelek igénylése vagy a számlanyitás a jövőben teljes mértékben az interneten keresztül folyhat. A jelzáloghitelek igényléséhez vagy a befektetői tanácsadáshoz azonban továbbra is szükség lesz a bankfiókokra. (vlv, SITA)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?