A legtöbb nő még sosem vizsgálta meg tüzetesebben a nemi szervét. Nem tudják, miként néz ki, hogy melyik része pontosan mire szolgál. Sokan azt gondolják, a baba és a pisi ugyanazon a nyíláson jön ki; minden nő vérzik, amikor elveszíti a szüzességet; a hüvelyfolyás betegségre utal; vagy hogy a műszálas bugyi viselése hüvelygombát okoz. Dr. Benkovics Júlia nőgyógyász Magunkról című könyve azonban segít leszámolni a tévhitekkel!
„Amikor a tudomány még lustaságból vagy szégyenlősségből nem foglalkozott a női biológiával, a társadalom kénytelen volt betölteni a tényeknek szánt helyet tabukkal és féligazságokkal” – olvasható az előszóban.
A női nemi szervekkel és szexualitással kapcsolatos tabusítás generációs örökségünk. Az iskolákban általában csak egy-egy kínos, végigröhögött biológiaóra erejéig téma a szaporítószervek kérdésköre. Nincs valódi szexuális edukáció, és otthon sem szívesen beszél minden szülő puncianatómiáról. Pedig a tévképzetek sokaknak okoznak szenvedést.
Insta-oldalból könyv
A szerző 2020-ban indította @magunkról című Instagram-oldalát. Eleinte főleg kismamáknak szóló tippeket osztott meg, majd fokozatosan kitért más női testtel, nemi szervekkel és szexualitással kapcsolatos pontokra is. Hamar megnőtt a követők száma, ugyanis a bejegyzések érthetőek, közvetlenek, humorosak voltak, és rendkívüli szakmai háttértudással készültek. Aztán 2023-ban ugyanebben a szellemiségben megszületett a Magunkról című könyv. Merthogy csak elegendő tudással, megismeréssel hozhatunk felelős döntéseket a testünkkel és egészségünkkel kapcsolatban.
Már a legelső fejezet belecsap a lecsóba: végigvezet minket a punci anatómiáján. Tudjuk, hogy néz ki a kezünk, a lábunk, belenézünk a szánkba, a szemünkbe, de nem tudjuk, mi van a lábunk közt. Pedig ez olyasmi, amit nem lehet illusztráción megvizsgálni, ugyanis ahány nő, annyiféle nemi szerv. Ha nem ismerjük a sajátunkat, könnyen pánikba eshetünk, és sápadtan kérdezhetjük, hogy ez mindig is ott volt, vagy valami gond van? De nemcsak magáról a női nemi szervről szól a könyv, hanem minden másról is, ami a női léttel összefügg: a szűzhártya kérdésköréről, hüvelygombáról, fájdalmas szexuális együttlétről, menstruációról, teherbe esésről, menopauzáról, mellvizsgálatról, fogamzásgátlásról vagy épp orgazmusról. Minden életszakaszra vonatkozóan olvashatunk hasznos leírásokat, illetve tanácsokat. Nézzünk ezekből néhányat!
A szűzhártya titka
A szűzhártya funkciója nem egyértelmű. A legvalószínűbb, hogy egy pluszvédelmi vonalat alkot azokban a pubertás előtti években, amikor az ösztrogénszint még alacsony, a hüvely savas közege nem alakult ki, és érzékenyebb a fertőzésekre. Ahogy két lábra állunk, a hüvely távolabb kerül a talaj kórokozóitól, ráadásul a székletünket is megtanuljuk szabályozni, így a szűzhártya ezen feltételezett szerepe is okafogyottá válik, ezért egyre inkább visszafejlődik.
Így tartsuk tisztán!
Nemi szervünket nem kell súrolni, illatosítani. A szeméremtest tisztítására elegendő a langyos csapvíz – a jelen lévő baktériumok ellen fölösleges és szükségtelen bármilyen antibakteriális készítmény, a különféle szappanok pedig épp a bőr védekezésre termelt zsírrétegét oldják le. Magát a hüvelyt pedig egyáltalán nem kell és nem is szabad mosni vagy kiöblíteni, ugyanis a hüvelyöblítés hajlamosít a bakteriális vaginózisra, mert kimossa a hüvely védelmi rendszerét.
A hüvelyfolyás normális
Mint a test egyéb nyálkahártyái, a hüvely is folyamatosan nedvesíti a felszínét. Ez nem csak azért fontos, mert így nem okoz kellemetlenséget a súrlódás: a nedvesség segít kimosni a kórokozókat, valamint immunsejteket és specifikus baktériumellenes anyagokat tartalmaz. A folyás mennyisége a ciklus elején minimális, fehéres, krémesebb, a ciklus közepén, a termékeny időszakban bőséges, átlátszó, nyálkás vagy vízszerű. A normál folyás leginkább szagtalan, íze savanykás.
Bugyiba bújva
Közismert elmélet, hogy a fehér, pamut-, brazil fazonú bugyi megvéd a hüvelyi fertőzésektől. A tudomány azonban ezt nem igazolja. Arra viszont van bizonyíték, hogy a hüvelyfolyás lactobacilusok által termelt savtartalma egyes textilfestékeket bont. Ez a magyarázat arra, hogy a fekete/kék bugyik belső oldalán sokszor lilás/pirosas színváltozás jön létre. Ez teljesen rendben van, sőt a bugyi színkóddal jelzi ilyenkor, hogy a hüvely működik.
Túl erős vérzés
Ha egy nő arra panaszkodik, hogy a vérzése megnehezíti az életét, ellehetetleníti a sportolást, a munkát vagy a hétköznapi teendők ellátását, az többnyire erős vérzésre utal. Az erős menstruációs vérzés felismerése azért fontos, mert a bőséges vérzés minden negyedik nő esetében vashiányos vérszegénységhez vezet, ami tovább nehezíti a hétköznapokat. A tartósan erős menzesz mellett kimutathatóan alacsonyabb a munkahelyi produktivitás, rosszabb az előmenetel és az iskolai teljesítmény.
A cukor és a hüvelygomba
A hüvelygomba (candida vulvovaginitis) az az állapot, amikor a hüvelyben lévő gomba elszaporodik, és gyulladást okoz. A candida cukorszerű molekulával táplálkozik, ez a hüvelyhámsejtek által termelt glikogén. Ennek mennyisége nem a bevitt cukortól, hanem a hormonháztartásunktól függ. Ezért tévhit az az állítás, hogy ha cukrot eszünk, akkor a hüvelygombát etetjük. Nem a túl sok bevitt cukortól szaporodik el a candida.
Gyakori a vetélés
A világon minden második megfogant terhesség vetéléssel végződik. Mivel a várandósságok nagy része olyan korai stádiumban hal el, hogy nem is szerzünk róla tudomást, az orvosilag diagnosztizált terhességek között körülbelül minden tizedik végződik vetéléssel. A korai (első trimeszterben történő) terhességi veszteségek több mint a felében súlyos genetikai rendellenesség állt fent az embriónál. A legtöbb esetben a vetélések nem ismétlődnek: minden hatodik nő átél veszteséget, de csak minden századik él át két vetélést.
Női erekció
A csikló és a pénisz az embrionális élet során ugyanabból a „nemi dudornak” nevezett szövetszaporulatból fejlődik ki. A két szerv összetétele csaknem azonos. A női csiklót is duzzadásra, erekcióra alkalmas szövetek, bőséges vérellátás és alapos beidegzés jellemzi. A csikló a női szexuális élvezet centrális szerve. A felszínen tapintható rész a csikló makkja és fitymája. Nemi izgalom hatására (erekcióhoz hasonlóan) a csikló megnő.
A női test tele van meglepetésekkel, komplex gépezet. Abban, hogy megértsük, pontosan mi történik velünk és bennünk, rengeteg segítséget nyújt ez a könyv. Hasznos és hiánypótló kiadvány, mely akár iskolai tankönyvként is funkcionálhatna. Az oldalakat lapozgatva nemegyszer lehet olyan érzésünk, hogy ezt eddig miért nem mondta senki? Aki szeretné megérteni a női szervezet varázslatos világát, az mindenképpen olvassa el. Nőtársaknak szinte kötelező, férfiaknak pedig erősen ajánlott!
Kiadó: Libri
Oldalszám: 292
Illusztrátor: Czikkely Panni
Megjelenés éve: 2023
A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. október 22-i számában jelent meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.