2025 első negyedévében a globális pénzpiacokon jelentős ingadozásokat tapasztalhattunk. A befektetők bizonytalansága növekedett, ami a legtöbb részvényalap árának csökkenéséhez vezetett. Ezek a mozgások nem szokatlanok a pénzpiacokon, ezért nem kell azonnal rohanni a bankba, vagy riasztani a befektetési alapjaink kezelőjét, véli Viola Tibor pénzügyi tanácsadó.
A helyzet hátterében álló főbb tényezők egyike a kereskedelmi bizonytalanság. Az USA kereskedelmi politikája, a vámháborúk továbbra is aggodalomra adnak okot. A globális kereskedelmi kapcsolatok befolyásolhatják az ellátói láncokat, ami kihat a világgazdaságra.
Másodikként említhetjük a mesterséges intelligencia piacának korrekcióját. Az AI szektor robbanásszerű növekedése után most egy visszarendeződés figyelhető meg, mivel ebben az ágazatban sokan egy újabb „buborékeffektustól” tartanak. Az olyan technológiai nagyvállalatok, mint a Tesla, Nvidia, Amazon és Google részvényeinek értéke érzékelhetően csökken.
Míg bizonyos mutatók stabil gazdasági növekedést jeleznek, más adatokat figyelembe véve enyhe lassulás is elképzelhető. A befektetők különösen az amerikai jegybank (FED) intézkedéseire figyelnek, amely meghatározó lehet a további fejlemények szempontjából.
Hogyan érdemes kezelni ezt a helyzetet?
A pénzpiacok volatilitása, azaz ingadozása természetes jelenség, amely két-három évente tér vissza. Ez tény, és a történelmi adatok évtizedekre visszamenőleg azt mutatják, hogy az ilyen visszaesések után átlagosan 8-12 hónap alatt helyreáll a piac, és ismét növekedésnek indul.
A legfontosabb tanácsok a befektetési alapok tulajdonosai számára:
- Tartani a hosszú távú stratégiát. A pénzpiaci ingadozások nem befolyásolhatják a hosszú távú befektetési célok elérését. Vagyis ha például 35-45 évesen a nyugdíjunkra teszünk félre rendszeresen ilyen alapokban, akkor ezek az ingadozások azt egyáltalán nem veszélyeztetik.
- Diverzifikált portfólió fenntartása. A kockázatkezelés egyik leghatékonyabb eszköze a befektetések megosztása különböző eszközök és piacok között. Például ha, mondjuk, 100 eurót tudunk havonta a nyugdíjra félretenni, akkor azt több típusú alapba fektessük (40 eurót részvényalapba, 30 eurót kötvényalapba, 30 eurót kevert alapba…)
- Ne hozzunk pánikdöntéseket. A történelem azt mutatja, hogy a pánik hatására hozott eladási döntések hosszú távon veszteséget okozhatnak. Egyszerűbben fogalmazva, ha akkor rohanunk a bankba kivenni a befektetéseinket, amikor a piac esett, akkor biztosan veszteséget realizálunk!
A piaci visszaesések elkerülhetetlenek, de egyben lehetőségeket is hordoznak magukban (a józan paraszti ész is azt diktálja, hogy például paradicsomot akkor vásároljunk befőzésre, amikor olcsó). Azok a befektetők, akik tudatosan és fegyelmezetten kezelik ezt az időszakot, hosszú távon nagyobb eséllyel érhetnek el pozitív hozamokat. A legfontosabb, hogy kitartóak maradjunk, és ragaszkodjunk az eredeti stratégiához, mert a piac mindig megtalálja az egyensúlyát.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.