Nyitrai Angelika: „A teázás már önmagában terápia”

Nyitrai Angelika

Épp nincs vásárló a boltban, amikor érkezünk, így megörülök, hogy tudunk nyugodtan beszélgetni. De hamarosan megcsörren a telefon, indul a tanácsadás, miből hány csepp, milyen tea, és ha 38 fok fölé megy a láz, akkor bizony lázcsillapító. Közben már ketten érkeznek. Az egyikük csak átveszi a már előre összeállított csomagot, a másikukkal folyik a konzultáció. Kérdezem is tőle, miért a gyógynövények mellett döntött. Mert jobb érzés, jön a válasz, mint a gyógyszertári pirulákat dönteni a szervezetünkbe. Gyorsnak kell lennem, mert Nyitrai Angelikának, a nánai fitoterapeutának sok betege van.

Nem túl nagy felelősség ennyi beteget ápolni?
Valóban felelősség, de nem nagyobb, mint az anyaság. Igyekszem mindig a legjobb tudásom szerint tanácsot adni. Ha pedig valaki már több hete köhög, és újra visszatér, akkor javaslom, hogy keresse fel az orvost. Fontos, hogy legyen vérvizsgálat, tüdőröntgen. Ha szükséges, akkor javaslok olyan gyógyszereket, amelyeket vény nélkül meg tud venni a gyógyszertárban. Nem gondolom, hogy a gyógyszerek nem jók, csak nem szabad túlzásba vinni őket. 

Hogyan kezdődik az állapotfelmérés?
Igyekszem alaposan kikérdezni a beteget. Sajnos gyakran azt tapasztalom, hogy ez az, amire nincs idő egy orvosi rendelőben, ahol rengeteg a beteg. Például a bőrorvos általában felír egy krémet a bőrprobléma kezelésére, de nem biztos, hogy mélyebbre fog menni, hogy keresni fogja, vajon az adott tünet hova vezethető vissza. 

Tehát az okokat keresed?
Mindenképpen. Feltárjuk, mikor jelent meg a probléma, összefüggéseket keresünk. Mindig az okot szeretném megszüntetni, s akkor a tünet is eltűnik. Tehát ilyen alapon nem minden esetben az a jó megoldás, ha elnyomom a tünetet, mert akkor nem jutunk el a valódi problémáig.  

Van, hogy lelki okokra kell gondolnunk?
Már gyerekkorban, az iskolában is elég nagy teher nyomja a gyerek vállát, már ott jelentkezik a stressz mint kiváltó ok. Például volt kisfiú, akit alvászavarral hozott el az anyukája, és akkor a Bach-cseppekkel kezeltük ezt a problémát. Egy idő után az anyuka azzal jött, hogy a kisfiú már hónapok óta nem volt beteg, mert ahogy megnyugodott, a kis lelke helyre került, akkor a betegségek is ritkábban jelentkeztek. Tehát igen, van, hogy lelki okokat kell keresnünk.  

Benne vagyunk a téli influenzaszezonban. Iskolákat zártak be a sok hiányzó miatt. Mit javasolsz, hogyan érdemes kezelni a náthát?
Fontos gyógynövény ilyenkor az egynyári üröm. Tea vagy kapszula formájában is használjuk, a Covid alatt is bevált. Ott, ahonnan származik, a maláriát gyógyították vele, de van betegem, akinél a Lyme-kór gyógyításában értünk el sikereket. Továbbá útifűszirupot szoktam adni, amely a garat tisztításában vállal szerepet, a sarkantyúka pedig lényegében növényi antibiotikum, tehát a gyulladást kezeljük vele. Hasznos a meleg ilyenkor, például infralámpa vagy felmelegített sópárna formájában.

Jól gondolom, hogy a gyógynövényalapú készítményeknek hosszabb felfutási és lefutási idejük van? Tehát hosszabban tartó, lassúbb gyógyulást kell elképzelnünk, mint ‒ mondjuk ‒ az antibiotikum esetében? 
Általában igen, de nem minden esetben. Például gyakran már az első kanál útifűszirup csillapítja a köhögést. A Covid alatt nagyon sokan visszajeleztek, hogy ez volt az egyetlen, ami tényleg csillapította a fulladásos rohamokat. De valóban általában lassúbb gyógyulási folyamatot kell elképzelnünk. Gyakran jönnek betegek derékfájással, ami többségében veseproblémára utal. Ha ilyenkor beveszünk egy fájdalomcsillapítót, tíz perc múlva nem fáj a derekunk. De ha teákkal és egyéb készítményekkel áttisztítjuk a veséket, a gyulladást eltávolítjuk a szervezetből, akkor magát az okot szüntetjük meg, ami hosszabb távú gyógyulást eredményez. 

Nyitrai Angelika

Rá lehet szokni a gyógynövényekre is? Ha túl sokat használjuk, elveszíthetik egy idő után hatékonyságukat?  
Ha alvászavar esetében hosszú távon használjuk a macskagyökér-kivonatot, a valeriánát, akkor bizonyos idő után valószínűleg növelni kell majd az adagot. De általánosságban ez nem érvényes. Egyébként is mindig kúrákat javaslok. Tehát időszakosan és célirányosan érdemes használni az egyes gyógynövényeket. 

Milyen más panaszokkal keresnek leggyakrabban? Melyek a mai népbetegségek? 
Rengeteg a hátgerincprobléma, és sokan küzdenek emésztési panaszokkal. 

Ezekre is van megfelelő gyógynövény? 
A hátgerincpanaszok esetén külsőleg alkalmazva az orbáncfűolajnak izomlazító hatása van, a fekete nadálytő fájdalomcsillapítóként használható. Az emésztési problémákat főként a stressz váltja ki, illetve az, hogy gyorsan esznek az emberek, ráadásul nem megfelelően. Nem is beszélve a rengeteg ételintoleranciáról, allergiáról, de ezek is lehetnek a stressz káros mellékhatásai. Ugyanis a stressz megviseli a gyomrot, a beleket, hatására nem megfelelően szívódnak fel a tápanyagok, tehát ez összetett, bonyolult folyamat… Ugyanígy a szív- és érrendszeri problémák – mint a magas vérnyomás – is nagyon sok esetben visszavezethetők a stresszre, a rohanásra, és nagyon jól kezelhetőek gyógynövényekkel.

A téli időszakban milyen gyógynövény legyen mindig raktáron?
Mivel ilyenkor kevés a napsütés, a D-vitamin pótlása fontos. A növények közül roppant hasznos a már említett orbáncfű. Nevezik őt napvirágnak is, gyönyörű szép sárga színe van, és képes helyreállítani a szerotoninszintet a szervezetben – ez a jókedvhez szükséges. Lehet citromfűvel, akár egy kis levendulával napi szinten fogyasztani. Viszont az orbáncfű esetében résen kell lenni, szinte ez az egyetlen gyógynövény, amely sok esetben nem fogyasztható bizonyos más gyógyszerekkel együtt: vérhígítóval, szív- vagy hormongyógyszerrel. De aki nincs ilyen kezelés alatt, az bátran használhatja. Egyébként pedig jó, ha raktáron van minden olyan gyógynövény, amely magas illóolaj-tartalmú teaként fogyasztva a téli időszakban lelket melengető lehet.

Tehát ne csak betegség idején teázzunk?
Hacsak lehet, a tea, a teázás mellett voksolok. Van, hogy valaki azt mondja, nincs ideje erre, inkább kapszula vagy cseppek formájában alkalmazná a gyógynövényeket. Én mindenkit a teázásra biztatok, mert az már önmagában terápia. 

A gyógynövényeket honnan szerzed be?
A legtöbb növényt már mi magunk termesztjük. Ami a specialitásunk, hogy zölden dolgozzuk fel a növényeket. A nagykereskedelemben learatja a kombájn a növényt, egészben megszárítják, és utána aprítják, dolgozzák fel. Ez általában mesterséges hővel – szárítókban – történik. Mi levágjuk, frissen felaprítjuk, és szabad levegőn szárítjuk, ezért őrzik meg ilyen szépen a színüket, aromájukat.

Ha körülnézek, rengetegfajta gyógynövény van itt üvegekben. 
Harminc-negyven körül. 

Nyitrai Angelika
Kapcsolódó cikkünk

Külön parcellákon terem a cickafark és az útifű?
Pontosan. A termesztést úgy kell elképzelni, mint a zöldségnél. Elvetjük a kis magot, azokat egyesével szétültetjük, vagyis pikírozzuk, és ugyanúgy kell gondozni őket, mint a többi növényt. 

Vannak természetes ellenségeik a gyógynövényeknek? 
Akadnak, de szerencsére nem olyan sok, viszont a gombabetegségekre például oda kell figyelni. Ezeket mezeizsurló-főzettel szépen lehet gyógyítani. 

Tehát a gyógynövényeket is gyógynövényekkel gyógyítod?
Pontosan. De az egyetemen a gyógynövénytermesztéssel kapcsolatban sokat tanultunk arról, hogyan érdemes ter-meszteni az egyes növényeket, hogyan kell ültetni, milyen távolságot érdemes betartani, hogy megelőzd a bajt. A mi növényeink pedig viszonylag jól viselik a száraz, meleg nyarakat, amelyek mostanában vannak. Sok a mediterrán növény, akárcsak a kakukkfű, citromfű, menta, levendula, zsálya, de kínai bazsalikomot is termesztettünk már. Nagyon sok kertben ott vannak már ezek a növények, de az emberek elfeledkeznek róluk, nem gyűjtik be őket. Pedig egy pici kis konyhakertből az egész családot elláthatjuk értékes alapanyagokkal a tél folyamán. 

Ezeken kívül mi legyen még a konyhakertünkben?
Mindenképpen ajánlom a körömvirágot ‒ a virága miatt is. Nagyon szép színfolt, szórhatunk magot a zöldségeskertbe, nem szükséges külön virágoskertet kialakítani. Még bizonyos kártevőket is távol tart. Ha pedig a szabad levegőn megszárítjuk, lemorzsoljuk, kirándulás alkalmával hozzágyűjtünk egy kis bodzát vagy csipkét, egész évben fogyasztható teakeveréket varázsolhatunk belőlük.

De sokkal egyszerűbb a boltban leemelni a polcról a filteres teakeveréket…
Igen, valóban kényelmesek vagyunk. De ha van rá mód, tegyenek próbát: ki kell bontani egy filteres teát, és mellétenni azt, amit otthon gyűjtöttünk. Ha meglátjuk a különbséget, többé nem fogunk filteres teát vásárolni. 

Nyitrai Angelika
Kapcsolódó cikkünk

Teapercek: Teatöri

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?