Mit vegyek fel? Még csak most lett október, de a kérdésre a válasz lehetett nyári ruha, téli kabát és gumicsizma is az utóbbi hetekben. Az évszakok kiszámíthatatlanok, a hőmérséklet és az időjárás néhány napon belül drasztikusan változhat. Mindez az öltözködésünkre is hatással van. Egyre nagyobb fejtörést okoz, hogy mégis mit húzzunk magunkra, ha elhagyjuk az otthonunkat.
Sokaknál bevett gyakorlat, hogy ha új évszak jön, akkor átrendezik a gardróbjukat: például nyár végén előkeresik a pulóvereket, melegebb cipőket, kabátokat. A ruhaboltokban ráadásul gyorsan változik a kínálat. Ez pedig megkönnyíti, hogy akár szezononként lecseréljük a ruhatárunkat. A ruhavásárlási szokásaink is azt mutatják, hogy sokkal több darabot vásárolunk, mint tizenöt-húsz évvel ezelőtt, miközben körülbelül feleannyi ideig használjuk őket. Az időjárás extrém kilengései azonban felülírhatják ezeket a megszokásokat. A gyorsan változó időjárás eredményeként egyre kevesebb ún. átmeneti ruhára van szükség. Fontosabbá vált, hogy a ruhatárunk sokoldalú és jól szervezett legyen.
Ettől váljunk meg!
Érdemes leltárt tartanunk a gúnyáink közt, mielőtt beköszöntene a hideg. Üljünk hát neki, és nézzük át, mitől kellene megválnunk!
Gyerekek esetében a kérdés egyszerű: vegyünk búcsút mindentől, ami már kicsi és tönkrement. A felnőtteknél azonban bonyolultabb a helyzet.
Azt szokták ajánlani, hogy azokat a ruhákat, amelyeket egy-két éve nem viseltünk, szelektáljuk ki. A divat (és persze az ízlésünk, testfelépítésünk) változása ellenére azonban simán megtarthatjuk a jó állapotban lévő, minőségi darabokat, hiszen lehet, hogy azoknak újra hasznát vesszük majd. Jó példa erre a leopárdminta ‒ mely újra és újra visszatér a trendek közé ‒, a minőségi farmernadrág ‒ melynek szabása folyamatosan változik (és újra divatos lesz) ‒ vagy egy valódi bőrből készült dzseki. Persze a flitteres felső, amelyet egy nyolc évvel ezelőtti buliba vettünk, az menjen! Az „egyszer felvehető” darabok mellett a rossz méretű, kifakult, lyukas, elnyűtt ruhák azok, amelyektől mindenképpen váljunk meg. Ha megváltozott az életvitelünk, munkánk, ezt is vegyük alapul. Például ha már nem járunk olyan irodába dolgozni, ahová ajánlott a csinosabb viselet, adjunk túl az ingek, szoknyák tömkelegén. Rendezés közben próbálgassunk is, fölösleges ugyanis visszatenni valamit a szekrénybe, ami ugyan tetszik, de már nem jó ránk, vagy nem érezzük benne jól magunkat.
Kérdések, melyek segítenek megválni a ruháktól!
- Ha most vásárolnék, megvenném újra?
- Megtartanám, ha elköltöznék?
- Úgy áll rajtam, ahogy kell?
- Jól érzem benne magam? Kényelmes?
- Jól áll rajtam?
- Leszek olyan helyen, helyzetben, ahová fel tudom venni?
- Illik hozzá a ruhatáram többi darabja?
- Jó állapotban van?
Kuka helyett
Ha sikerült néhány dolgot kiszelektálnunk, látni fogjuk, hogy mi az, amiből esetleg hiányt szenvedünk. Csak akkor vegyünk bármi újat az őszi-téli szezonra, ha már átnéztük, mink van, és mi az, amire tényleg szükségünk lehet, ugyanis minden egyes ruhavásárláskor tovább fokozzuk az éghajlatváltozást. Milyen ironikus, ugye? A változó éghajlat miatt sokkal nehezebb felöltözni, de ha új ruhákat veszünk, azzal ártunk a földnek. A ruhák elkészítéséhez felhasznált textilek előállítása ugyanis az egyik legszennyezőbb iparág, mely a teljes szén-dioxid-kibocsátás öt százalékát teszi ki.
A (számunkra) felesleges öltözékeket ne dobjuk a szelektív szemét közé, főleg hogy ma már szinte minden sarkon van ruhagyűjtő konténer. Inkább adományozzuk el vagy hasznosítsuk újra őket. Segíthetünk például a környékünkön élő, szegényebb sorsú családokon (arra figyeljünk, hogy a koszos, lyukas ruha nem ajándék). Adhatjuk a foltos, de egyébként meleg, vízálló télikabátunkat hajléktalannak. Részt vehetünk cserebere-akciókon (swap), gardróbvásárokon. Továbbadhatunk a megunt cuccainkon különböző internetes csoportokban, online turkálókban is. Amivel pedig már semmi mást nem lehet kezdeni, azt nevezzük ki portörlő rongynak, vagy hasznosítsuk újra kreatívan. Például varrhatunk ruhát a játékbabáknak, vagy készíthetünk patchwork takarót.
Ez legyen a szekrényben!
A gardróbot rendbe tettük, a feleslegessé vált ruhákon továbbadtunk, mégis hiányérzetünk van? Szerezzünk be néhány sokoldalú, többféle időjárásban is használható ruhadarabot. Hogy konkrétan melyek ezek, az nagyban függ az életvitelünktől. Más cuccokra van szükségünk, ha home office-ból dolgozunk, ha gyalog járunk munkába, ha sportolunk, ha formális eseményeken kell részt vennünk, de még akkor is, ha van gyermekünk vagy épp kisállatunk.
Az öltözködésben is nagyon fontos az önismeret, meg persze az önkritika is. A saját színeinkkel tisztában léve és stílusunkat kialakítva ugyanis kevesebb az impulzusvásárlás.
Mindenesetre az biztos, hogy nem árt, ha van a szekrényben egy hagyományos fehér ing, egy-két minőségi farmernadrág, jó pár egyszínű pamutpóló (rövid és hosszú ujjú), egy farmer- vagy bőrdzseki és egy elegánsabb, valamint egy vízálló, meleg kabát. Ami a cipőt illeti: valóban érdemes egy kicsit drágábbat venni, ha az minőségi. A téli-őszi időszakra legyen egy sportcipőnk, egy mindenhez felvehető bakancsunk, egy tutira nem beázós lábbelink (ha szerencsések vagyunk, a bakancsunk ezt is tudja), valamint egy kicsit elegánsabb cipőnk, mondjuk egy bokacsizmánk vagy épp balerinánk.
Ne sajnáljuk az időt arra, hogy több típust felpróbáljunk, mert gondos mérlegeléssel tényleg hosszú éveken át hordható darabokat vásárolhatunk. Mindezt próbáljuk meg elsősorban másodkézből beszerezni. A turkálókban néha eszméletlen jó áron juthatunk hozzá igazán minőségi darabokhoz. A jól kombinálható ruhák mellett fontos, hogy milyen anyagból készültek. Kerüljük a poliésztert, és válasszuk a pamutot, lenvászont, gyapjút.
Az elmúlt öt évben az időjárás változásai fél százalékponttal növelték a rövidnadrágok és a szandálok eladásait, miközben gyapjúból és felsőruházatból 1 százalékkal kevesebb fogyott.
A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. október 1-jei számában jelent meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.