Miért lesz beteg a gyerek, amint elkezd iskolába járni?

vasarnap

Alig kezdődik el az iskolaév, máris jön a nátha, az influenza, a torokgyulladás. A megbetegedéseket nemcsak az őszi időjárás okozza, hanem az is, hogy a gyermek közösségbe kerül, több vírussal, baktériummal találkozik, a napjai is fárasztóbbak, mint korábban. Madarász Noémi gyermekorvossal az iskolai betegségekről beszélgettünk. 

Mi a legfőbb oka annak, hogy tanévkezdés után a gyerekek zöme megbetegszik?

Leginkább az, hogy a gyerekek a nyári szünet után ismét zárt térben tartózkodnak, közel egymáshoz, sokszor elfelejtenek kezet mosni, és így könnyen terjednek a vírusok. Jó, ha a szülők is felismerik, hogy a gyereknek lappangó betegsége van, és ilyenkor nem küldik iskolába, óvodába. Mielőtt visszaengednék, hasznos, ha orvos is látja, hogy ne fertőzze meg a többieket. Ha a gyereknek több mint három napon át magas láza van, nem reagál a lázcsillapító szerre, esetleg más tünetek is jelentkeznek, okvetlen vigye orvoshoz. Ám ha a láz három napon belül enyhül, a gyerek jobban érzi magát, eleget eszik, iszik, nem szükséges orvoshoz vinni.

Melyek a leggyakoribb iskolai megbetegedések? 
A nátha, torok-, mandula-, kötőhártya-gyulladás. Tavaly a skarlát volt elterjedt, és szövődményként jöhet a tüdőgyulladás, arc- és homloküreg-gyulladás is. A legveszélyeztetebbek azok a kisgyermekek, akik először kerülnek közösségbe, és találkoznak a vírusokkal. 

Az utóbbi időben gyakran hallani az ötödik és hatodik betegségről. Mik ezek?
Az ötödik betegség a lepkehimlő jellemző tünete az orrnyergen átívelő vörös pír. A hatodik betegség pedig hároméves korig jellemző, egy-két napig tartó magas lázzal jár, aztán ez elmúlik, és kiütések jelennek meg a végtagokon, valamint a törzsön. Szerencsére, ezek nem szövődményes megbetegedések. 

Abban, hogy a gyerek az iskolában, óvodában könnyen megbetegszik, szerepe van a nagyobb terhelésnek, fokozottabb stressznek is? 
Biztosan ügyelni kell arra, hogy a gyerek eleget aludjon, megfelelő legyen a táplálkozása, vitaminokat fogyasszon, rendszeresen pótolja a folyadékot, és eleget mozogjon. Banálisnak tűnik, de az is nagyon fontos, hogy az osztálytermeket megfelelően szellőztessék, és ősszel, amikor a reggelek hűvösek, de napközben még meleg van, a gyereket rétegesen öltöztessük.

Érdemes vitamintablettákat adni a gyerekeknek?
Attól függ, mennyire válogatósak, és nyáron mennyi zöldséget, gyümölcsöt ettek. Influenzaszezonban mindenképp ajánljuk a C- és D-vitamint, és ha a gyerek gyakran beteg, akkor az immunerősítő készítményt, a Bronchovaxom-kúrát is. 

Tény, hogy amíg szájmaszkot hordtunk, kevesebb volt a légúti fertőzés. Ajánlaná a folytonos viselését? 
Járványok idején igen, egyébként nem, mert szükséges, hogy a gyerek átessen egyes vírusos fertőzéseken, amelyek serkentik az immunrendszerét. 

 

A cikk a Vasárnap családi magazin 2024/36-os számában jelent meg, 2024. szeptember 3-án.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?