Lakásátalakító sorozatunk első részében a jelentkezők közül a komáromi Annára esett a választásunk, aki egy teljes lakásátalakítási látványtervcsomagot kapott tőlünk ajándékba.
Anna egy 33 m²-es lakás boldog tulajdonosa. Bár még nem találkoztunk személyesen, már az első beszélgetéseink során világossá vált számomra, hogy ő egy aktív életet élő fiatal nő, kreatív és határozott személyiség, akinek szívügyévé vált, hogy az üres lakásából egy olyan otthont varázsoljon, amely a stílusát is tükrözi, és az igényeinek is megfelel.
Az első lépés
A tervezési folyamat első lépése mindig egy hosszú beszélgetés az ügyféllel. Ilyenkor furának, már-már tolakodónak tűnő kérdéseket teszek fel az életstílusáról, napi időbeosztásáról, hobbijairól. Ez rengeteget segít abban, hogy el tudjam képzelni, milyen lakásban érezné jól magát, milyen színeket, anyagokat szeret, milyen lakberendezési megoldásokra lesz szükség, és így tovább. Egy picit össze kell barátkoznunk és össze kell hangolódnunk ahhoz, hogy az elképzeléseink, ha nem is teljesen, de valamelyest megegyezzenek. Fotókat is mutatok random szobákról, és megvitatjuk, mi tetszik és mi nem tetszik a képeken. A beszélgetés után már el tudom képzelni, hogy körülbelül hogyan fog kinézni az adott helyiség. Ha személyesen nem lehetséges a találkozó, akkor telefonon, e-mailben folyik a kommunikáció. Ez abból a szempontból előnyös, hogy az összes információ egy kattintásra elérhető, így kevés rá az esély, hogy megfeledkezem olyan lényeges dolgokról, amiket az ügyfél említett. Annával is a digitális térben kezdtük el a közös munkát.
Inspiráció keresése
Az Annának küldött képek elemzése során kiderült, hogy világos színek és természetes anyagok között érezné jól magát. Azt szeretné, ha a lakás egy igazi menedék lenne, ahol a rohanó városi élet zajától távol pihenheti ki magát. A képek között légies enteriőrök, pasztellszínek és minimalista bútorok szerepeltek, ami engem is inspirált a tervezés során. Ezekhez a képeket az első e-mailes kommunikáció alapján válogattam ki, amikor már körvonalazódott bennem, hogy mire is van Annának szüksége. A kívánságlistáján szerepelt egy olvasókuckó, lemeztároló, egy nappali és egy függönnyel vagy más térelválasztó elemmel elkülönített hálórész, esetleg egy dolgozósarok, ha elfér valahol.
Mivel a nappali szoba alig több, mint 16 négyzetméter, jól át kellett gondolni, hogy minden kívánság teljesüljön, és még elegendő tárolóhelyünk is legyen.

Színek és anyagok
Miután összegyűjtöttük az inspirációs anyagokat, elkezdtem kidolgozni a színpalettát. Anna kifejezte, hogy az olyan meleg, semleges árnyalat, mint a bézs és a világosszürke tetszik neki a leginkább, a játékosság kedvéért pedig élénksárga és pasztell narancssárga színeket is használtam. Világos színekkel és tükrök elhelyezésével próbáltam picit optikailag tágítani a teret. Az anyagok kiválasztásánál fontos szempont volt számunkra a fenntarthatóság, így természetes anyagok, mint például a fa és különböző textilek kerültek a középpontba.

Dekoráció és hangulat
Annával közösen kiválasztottunk néhány dekorációs elemet, mint a kedvenc könyvei, utazásai emlékei, lemezei és családi fotói, vagy például a kedvenc füles fotelje, amelyek életet lehelnek a térbe. Az otthonos légkör megteremtésére törekedve beszéltünk a világításról is. Meleg fényű lámpák és hangulatos fényforrások segítenek a nyugodt atmoszféra kialakításában. A világítás típusának kiválasztása különösen fontos szerepet játszik a tervezés során. A meleg fényű lámpák használata sokkal kellemesebb hatást kelt még egy modern enteriőrben is. A hideg vagy kék fényű lámpákat inkább gyárakban, orvosi rendelőkben használják, így nem meglepő, ha fényük negatívan hat ránk. Egy térben mindig fontos több kisebb fényforrást elhelyezni, ez hangulatvilágításként, illetve kiemelő világításként is működik, különösen, ha egy szobát többfunkciós helyiségként használunk. Képzeljük el a saját otthonunkat. Milyen érzést kelt bennünk, ha csak egy mennyezeti lámpa világít, vagy ha 2-3 kisebb asztali vagy állólámpát kapcsolunk fel, amik a szoba azon részeit világítják be, ahol a legtöbb időt töltjük? A több, gyengébb fényű lámpa használatával sokkal otthonosabb, kellemesebb és pihentetőbb hangulatot tudunk varázsolni bármilyen típusú helyiségben.

Bútorok és elrendezés
A lakás mérete miatt fontos szerepe volt a megfelelő bútorok kiválasztásának. A tárolási megoldások tervezése során figyelembe vettem, hogy a kis térben minden négyzetméter számít, így polcok, tárolódobozok, rejtett fiókok és okos megoldások segítenek majd, hogy a szoba rendezett és szellős maradjon. A nappali egyik falára végig polcokat és tárolószekrényeket terveztem. Itt kapott helyet a tévé is, ami mögött egy tolóajtó bújik meg. A szoba végében levő tükrös ruhásszekrény azt a benyomást kelti, mintha még egyszer akkora lenne a könyvespolcunk, amint amekkora valójában. Az ágy is a szoba végében található, alatta és fölötte szintén tárolófiókokat és szekrényeket helyeztem el. A hálórészt sötétítő (Blackout) függönnyel lehet elválasztani a nappalitól, ami biztosítja a zavartalan alvást akár még nappali fénynél is. A nappaliban akár 5-6 ember is kényelmesen elfér, így ez a tér megfelelő vendégek fogadására, de pihenésre, tévénézésre vagy olvasásra is.
A konyhába is új konyhabútor került egy 50-es éveket idéző hűtővel, fehér, függőleges fali csempével és fa munkalappal. Ide, mivel az eredeti parketta sajnos nem folytatódott, fekete-fehér mintás padlócsempét választottam, ami izgalmassá teszi az összhatást.
Elfért még itt egy közepes méretű étkezőasztal négy székkel, ahol kényelmesen lehet dolgozni is, és egy fiókos komód, ami további tárolóhelyként szolgál. A lakást a rengeteg könyv, a meleg színek, természetes anyagok és néhány függőnövény teszi igazán otthonossá.

Az utolsó lépés
Miközben a tervezési folyamat előrehaladt, a tulajdonos már alig várta, hogy lássa a kész terveket. Bár eddig csak digitális térben kommunikáltunk, egyre inkább éreztem, hogy Anna lakásának felújítása nem csupán egy projekt számomra, hanem egy álom megvalósítása, amelyben minden részlet tükrözi Anna elképzeléseit, valamint a stílusát, és a lakása fokozatosan olyan otthonos menedékké válik, ahol a tulajdonos boldogan élheti mindennapjait. A tervek nem csak abban segítenek, hogy jobban el tudjuk képzelni leendő otthonunkat, de abban is, hogy bele tudjuk élni magunkat abba, hogy milyen lehetne az életünk, ha egy tökéletesen ránk szabott otthonba érkeznénk haza nap mint nap.
Ha a fehér falakat preferáljuk, és a belmagasság elég nagy, a mennyezetet fessük szürkére vagy akár színesre is. Ez kiegyensúlyozza a fényvisszaverődést, és picit intimebb érzetet ad anélkül, hogy túl sötét lenne.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.