Időskori agytorna - Hogyan tartsuk frissen a memóriánkat?

vasarnap

Az emberi agy komplex szerkezet. Ez az alig több mint egykilós szerv felelős a gondolkodásért, érzelmekért, a memóriáért, de olyan alapvető funkciókat is befolyásol, mint a légzés vagy a szívverés. Az agyunk hatalmas adatbázis és feldolgozóközpont, mely milliónyi összetett folyamatot irányít egyszerre. Az idők során azonban megkophat.

Ahogy öregszünk, az agyunk zsugorodni kezd. Mozgás- és beszédtempónk lassul, járásunk bizonytalanabbá válik, hosszabb lesz a reakcióidőnk, vagy épp elkalandozik a figyelmünk. Az idő előrehaladtával számos kognitív területünk szenved csorbát, de leginkább a rövid távú memória, az új élmények, események felidézésének a képessége és a munkamemória romlik. Az agyunknak ugyanis folyamatos kihívásokra van szüksége ahhoz, hogy fenntartsa és fejlessze a funkcióit, beleértve a memóriát is. Szerencsére számos olyan módszer van, amelyekkel késleltethetjük az öregedési folyamatokat! Az egyik ilyen praktika a vezetett memóriatréning.

Kipróbáltuk az agytornát!

A dunaszerdahelyi könyvtárba tartunk, ahol nyugdíjasok egy csoportja rendszeresen találkozik, hogy együtt tornáztassák meg agytekervényeiket.
A tréning vezetője Lacza Ilona, a könyvtár igazgatónője. A foglalkozást a pozsonyi Memory Centrumban végzett tanfolyam alapján tartja.

‒ Ez egy négynapos tanfolyam volt, ahol neurológusok, neuropszichológusok és gyógypedagógusok segítségével válhattunk trénerré – árulja el.

A könyvtár termében már gyülekeznek. Összeszokott csoportról van szó, ez a negyedik alkalom, hogy együtt pallérozzák az elméjüket.

‒ Minden alkalomra készítek egy kis elméleti részt is: agyi funkciók, az elme működése, rövid és hosszú távú emlékezet, az agyféltekék funkciói… A tanulás, az új információk feldolgozása maga is remek agyserkentő feladat. Most én is beállok. Elképzelni se tudom, hogy mi vár majd rám, amikor meglátom Ilona kezében a kellékes dobozt: teniszlabdák, dobverők, kézkrém, tollak, feladatlapok. A körülbelül másfél órás foglalkozáson mindennek jut majd szerep.

Először valahány résztvevőnek fel kell idéznie a palindromot (olyan szó vagy szókapcsolat, amely visszafelé olvasva is ugyanaz), melyet házi feladatként meg kellett tanulnia. Ez a hosszú távú memóriát edzi. Én is kapok egyet: goromba rab morog. Miközben ezt a pár szót memorizálom, már a vérkeringésünket pezsdítjük.

Kezünk krémezése közben megnyomogatjuk a tenyerünket, majd jöhet egy kis torna: vállkörzés, a végtagok megcsipkedése. Egészen felpezsdülök. A látás is kap egy kis edzést: az ujjunkkal Z betűt írunk le, miközben folyamatosan követjük a szemünkkel. Kikerülnek a dobozból a labdák, egymásnak dobáljuk őket, majd jobb kézzel feldobjuk, és bal kézzel kapjuk el. A dobverők pörögnek, aztán sínné válnak, melyen teniszlabdák utaznak. Nem könnyű feladat, koncentrálnom kell. Mindenkinek lepotyog a labdája, így begyűjtő körútra indulunk. Egészen kimelegedünk, leülünk hát felidézni, hogy milyen sorozatot láttunk utoljára, és hogy hívták benne a szereplőket. A hallásunk is „megmozgatjuk”, jöhet egy kis suttogós játék, majd egymás reggeli rutinját egészítjük ki: az utolsónak tíz reggeli mozzanatot kell elismételnie. Némi szünet, és vízivás következik.
‒ A folyadékbevitelnek az agy működésében is nagy szerepe van. Ha nem iszunk eleget, besűrűsödik a vér, és nehezebben jut az agyunkba oxigén. A kiszáradás egyébként is gyakori probléma idős embereknél, ugyanis nem igazán éreznek szomjúságot. Az a szabály, hogy ennek a kancsónak ma ki kell ürülnie – mondja a tréner.

A szünet után az asztalhoz ülünk, feladatlapok várnak ránk. P betűket keresünk az R-ek sorában, geometriai formákat rajzolunk, ünnepeket párosítunk a helyes dátummal. Elszalad az idő. Az óra végén újra felidézzük a palindromjainkat. Az állandó résztvevők új megjegyzendő mondatot kapnak.

– Ezek a gyakorlatok az agy azon részeit vonják be a tevékenységbe, amelyek a normál rutincselekvések során nincsenek teljesen kihasználva. A tréning során egyre nehezednek a feladványok. Például ritmust ütni, koreográfiát betartani az egyik legnagyobb kihívás az agynak. Később megtanuljuk, hogyan lehet egy tízjegyű számot megjegyezni, vagy hogy épp miként memorizáljunk harminc tételt, amelyet meg kell vennünk a boltban. A foglalkozás: a magányosság érzése ellen is segít. Van egy közösség, ahová heti rendszerességgel eljárnak a nyugdíjasok, beszélgetnek, jól érzik magukat. Ez a közösségi érzés is segít abban, hogy lassabban öregedjen az agy – összegzi Lacza Ilona.

Tudta?

Ez serkenti az agyműködést:

• rendszeres szellemi tevékenység

• érzékszervek karbantartása

• társas kapcsolatok ápolása

• következetes napirend

• egészséges táplálkozás

• napi szintű fizikai tevékenység

• krónikus betegségek kezelése

• elegendő, pihentető alvás

• folyadékbevitel

Feledékenység vagy demencia?

A dunaszerdahelyi tréningen aktív nyugdíjasok ‒ sőt még aktívan dolgozók ‒ vettek részt. Az elvégzett feladatok sok demenciával küzdő idősnek már gondot okoztak volna. A demencia egyébként a tévhittel ellentétben nem egy konkrét betegséget jelöl, hanem gyűjtőfogalom. A gondolkodás és a memória rosszabbodását, fokozatos elbutulást jelent. Számos típusa ismert, leggyakoribb formája az Alzheimer-kór.Igaz, hogy mindannyian felejtünk, ez bizonyos mértékig normális, de a készségek, a gondolkodás és az emlékezőképesség fokozatos hanyatlása a demencia előjele is lehet. Ha az alábbi jelek közül legalább kettőt tapasztalunk magunkon, vagy épp idősebb rokonainkon, keressünk fel neurológus szakorvost!

• Memóriazavar, feledékenység. Később se jut eszünkbe, amit elfelejtettünk.

• Romló problémamegoldás és tervezés. A korábban jól működő készségek romlanak, például gondot okoz a kedvenc ételünk elkészítése, eltévedünk hazafelé a szokásos útvonalon.
 
• Probléma az egyszerű feladatokkal. Nehezen mennek a korábbi rutinfeladatok: a televízió, a telefon vagy a számítógép kezelése, vagy akár egy tea elkészítése.

• Időbeli és térbeli tájékozódási zavar. Felborul az időérzékelés ‒ gondot jelent a múlt és a jövő megkülönböztetése ‒ vagy épp a térbeli tájékozódás.

• A beszéd és az írás zavarai. Romlik a kifejezőkészség, a kézírás olvashatósága, nyelvtani helyessége.

• Probléma a vizuális információk feldolgozásával. Az olvasás, a távolságok megítélése vagy a színek megkülönböztetésére való képesség is romolhat.

• A tárgyak helyének elfelejtése. Nem tudjuk, hol hagytuk a mindennapi tárgyakat, például távirányítót, dokumentumokat, pénztárcát, kulcsokat.

• Romló döntési és ítélőképesség. Nehéz megítélni, hogy mi a jó és rosszdöntés. A demens ember hajlamos elhanyagolni a személyes higiéniát, vagy képes sok pénzt adni valamiért, amire nincs is szük-sége.

• Elfordulás a szociális élettől. Visszahúzódás otthon és a munkahelyen is.

• Személyiség- és hangulatváltozások. Ingerlékenység, több veszekedés, befelé fordulás, szorongás.

Tudta?

Világszerte több mint 50 millió ember él demenciával. Ez a szám pedig húszévente megduplázódik.

vasarnap

Kiknek ajánlott a memóriafejlesztés?

A rendszeres szellemi és fizikai torna nem csak időseknek ajánlott. Harmincéves korunk után megkezdődik az agy nagyon enyhe leépülése, ez a folyamat aztán a negyvenes, ötvenes éveinkben felgyorsul. Ha ebben a korban odafigyelünk az agytornára, abból megjósolhatjuk későbbi éveink agyi működését, sőt javíthatunk annak teljesítményén. Tehát már középkorúan építsünk be olyan szokásokat az életünkbe, amelyek frissen tartják a gondolkodásunkat. Egyre tovább élünk, próbáljuk meg az elménket a lehető legfiatalosabb állapotban tartani. A memóriafejlesztő feladatok remek szabadidős tevékenységek is.

Egyre több helyen érhetőek el csoportos agytréningek, ahol új technikákat tanulhatunk, és közben még új társas kapcsolatokra is szert tehetünk.

Mindemellett számos olyan hétköznapi tevékenység van, amely segít frissen tartani az elménket, gyakoroljuk hát ezeket minél gyakrabban! Sajnos nem elég, hogy néha megfejtünk egy-két keresztrejtvényt. A szellemi frissesség megőrzéséhez elengedhetetlen, hogy rendszeresen kommunikáljunk, emellett az agyunknak nagy szüksége van arra is, hogy sportoljunk!

A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. október 8-ai számában jelent meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?