Viola Tibor pénzügyi tanácsadó válaszol
A mai aktív felnőtt generációk hazánkban az X, Y és a Z generáció. Sajnos ezen nemzedékek képviselőinek még mindig nagyon alacsony a pénzügyi intelligenciájuk, legalábbis a tőlünk nyugatra lévő országokhoz képest. Ennek az oka több minden lehet, például a történelmi örökség. A szocialista rendszerben az állam gondoskodott az alapvető szükségletekről, és a pénzügyi tervezés személyes szerepe másodlagos volt. Majd a rendszerváltás után a piacgazdaság gyors bevezetése nem párosult átfogó pénzügyi oktatással. A szlovák oktatási rendszer hagyományosan kevés figyelmet fordít a pénzügyi intelligencia fejlesztésére. Bár az utóbbi években már megjelentek pénzügyi ismereteket célzó kezdeményezések, ezek nem mindig gyakorlatiasak, és nem érik el a diákok valahány rétegét. Az iskolákban a pénzügyi oktatás inkább elméleti, így nem készíti fel a fiatalokat a való élet kihívásaira, például a költségvetés vagy pénzügyi terv készítésére, hitelkezelésre, befektetésekre.
A társadalmi normák Szlovákiában nem helyezik előtérbe a pénzügyi tudatosságot. Sok családban tabutéma a pénz, az anyagi jellegű problémákat gyakran nem kezelik nyíltan. Ezzel pontosan azt nehezítik meg, hogy a fiatalok tanulhassanak elődeik hibáiból.
A társadalmat nagyban befolyásolják a reklámok, a közösségi média és a fogyasztói kultúra. A „vásárolj most, ráérsz fizetni később!” elve és a könnyen elérhető hitelek csökkentik a hosszú távú pénzügyi tervezés iránti igényt. Az online vásárlás és az influenszerek által diktált életstílus tovább fokozza az impulzusvásárlásokat.
A legeslegfontosabb a pénzügyi céljaink meghatározása.
Vessük papírra, és próbáljuk időrendbe rakni azokat az anyagi célokat (célok, szükségletek, anyagi kihívások), amelyeket meg akarunk valósítani! Ne feledjük: egy álomból is lehet cél, ha leírjuk, hozzáadunk egy dátumot és egy összeget, amelyből meg lehet valósítani!
Készítsünk költségvetést, hogy lássuk a család pénzének áramlását!
Tapasztalatból tudom, hogy ha leírva látjuk a família kiadásait, akkor döbbenünk csak rá igazán, hogy hol lehet azokat megfogni, átszervezni.
Ezen a ponton már érdemes szakember segítségét is kikérni, gondolok itt valamilyen független tanácsadóra, akiben megbízunk.
A szakember segít abban az egyértelműen legjelentősebb lépésben, ami a bevételünk biztonságba helyezése. Fontos, hogy ha valamilyen nem várt szituáció adódik a családban (betegség, baleset, munkahely elvesztése stb.), amely miatt kiesik vagy csökken a család rendszeres bevétele, akkor is legyen valamilyen forrás, amely ezt a hiányt pótolni tudja!
A következő nagyon lényeges dolog: biztonságba helyezni a már meglévő ingó és ingatlan vagyonunkat.
Ezután kezdődhet a tartalékok, megtakarítások létrehozása, ezekkel lehet felkészülni a nagyobb vagy hosszabb távú célokra, szükségleteinkre, kiadásainkra.
Mindezek mellett nagyon fontos az adósságkezelés, mert a hitelek és tartozások visszafizetésére célszerű prioritásként tekinteni.

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.