Hogyan adjunk zsebpénzt a kisiskolásnak?

vasarnap

Elindult az új tanév, a szülőkben pedig előbb-utóbb felmerül az a kérdés is, vajon mennyi zsebpénzt adjanak a gyereknek, milyen időközönként, milyen módon? A gyermekek pénzügyi nevelése és a takarékosságra tanítás fontos alapja a későbbi pénzügyi tudatosságnak.

A zsebpénz adásának módja függ a gyermek életkorától, érettségétől és a családi értékektől. A lényeg, hogy rendszeres, következetes folyamat legyen, amelyen keresztül a gyermek megtanulhatja a pénz értékét, a tervezést és a megtakarítást. Érdemes időről időre beszélgetni a zsebpénzről és a pénzkezelés fontosságáról, hogy a gyermek pénzügyi tudatossága folyamatosan fejlődjön.

  • Heti vagy havi zsebpénz: A kisebb gyerekeknek (például 6-10 éveseknek) hetente, míg a nagyobbaknak (10-14 éveseknek) havonta adhatjuk a zsebpénzt. Ez segíthet nekik megtanulni, hogyan osszák be a pénzt hosszabb időre.
  • Jutalmazás és feladatok: Egyes szülők jutalmazzák a ház körüli munkák elvégzését, a jó jegyeket vagy a szorgalmat. Ez tanítja a gyerekeket arra, hogy a pénz munka eredménye.
  • Kamatozó zsebpénz: Bevezethetjük a kamatozást, hogy a gyermek megtapasztalja a megtakarítás növekedését. Például, ha egy hónapig nem nyúl a pénzéhez, adhatunk hozzá egy kis extra összeget, mintha kamatot kapna.
  • Pénzügyi célok kitűzése: Tanítsuk meg a gyerekeket célokat kitűzni, például egy játékra vagy elektronikai eszközre spórolni. Készítsünk egyszerű pénzügyi tervet vagy számítást vele, belefoglalva a tervbe a kamat fogalmát. Ezzel megtanulják a türelmet és a hosszú távú gondolkodást.
  • Pénz kezelése játékosan: Vannak pénzügyi társasjátékok (pl. Gazdálkodj okosan!), amelyek szórakoztató módon mutatják be a pénzkezelés alapjait. Kollégáimmal mi is rendszeresen járunk alap- és középiskolákba, ahol egy akkreditált táblajáték segítségével játékosan fejlesztjük a gyerekek pénzügyi intelligenciáját.
    Számos applikáció létezik, amelyek segítenek a gyermekeknek a pénzt kezelni, és követni a költéseiket. Ezek az applikációk gyakran játékos elemeket is tartalmaznak.
  • Beszélgetés a pénzről: Beszélgessünk rendszeresen a pénzről, magyarázzuk el, hogyan működnek a megtakarítások, a hitelek és a kamatok. Fontos megértetni a gyerekkel, hogy a pénz nem rossz dolog, a gazdagok nem feltétlenül rossz emberek vagy bűnözők. Éppen ellenkezőleg, ha valakinek sok pénze van, azzal sokakat tud segíteni, munkát adhat másoknak, támogathatja a rászorulókat. 
  • A legfontosabb viszont a példamutatás! A szülői minta kulcsfontosságú. Ha a gyermek látja, hogy mi is felelősen bánunk a pénzzel, tervezünk és takarékoskodunk, ő is követni fogja ezt a példát. Beszéljünk neki arról, hogyan tervezzük a családi költségvetést, miként spórolunk nagyobb kiadásokra.

    Összegzésképp: a takarékoskodás megtanítását fokozatosan, életkornak megfelelő eszközökkel és módszerekkel érdemes kezdeni. Fontos, hogy a gyermek megtapasztalja a megtakarítás örömét és az eredményességet, amelyet a tudatos pénzügyi tervezés hozhat. A célok kitűzése, a rendszeres beszélgetések és a gyakorlati pénzkezelés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermek felnőttkorában is tudatos pénzügyi döntéseket hozzon.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?