Eldobott cigicsikkek, füstös utcák, krákogó emberek. Ez nem egy posztapokaliptikus film eleje, hanem a valóság. Szlovákiában ugyanis majdnem minden negyedik lakos dohányzik. Az, hogy a cigaretta káros, régóta közbeszéd tárgya, azt viszont kevesen tudják, hogy már egyetlen dohányzásmentes nap is pozitív hatással van a szervezetre.
A nikotin a heroinnál és a kokainnál is erősebb függőséget okoz. Ha egy hétig napi négy szál cigarettát elszívunk, függőség alakul ki. Magyarán, hét nap alatt függő válhat belőlünk. A leszokás ennél jóval tovább tart: teljes megvonás esetén legkevesebb négy-nyolc hét alatt szűnik meg a függőség, a nikotinéhség azonban még évekig fennmaradhat. Bár leszokni nehéz, embert próbáló feladat, a testünk gyors regenerálódással hálálja meg a füstmentes napokat! Az idő előrehaladtával a test természetes módon gyógyulni kezd, és idővel visszanyeri a nem dohányzó ember vitalitását. Nézzük hát, mi történik, miután elnyomtuk a csikket.
1 óra után – az utolsó cigaretta elszívása után mindössze húsz perccel a vérnyomás csökkenni, a vérkeringés pedig javulni kezd.
12 óra után – a szervezet elkezd megszabadulni a cigarettával bevitt szén-monoxidtól. A szén-monoxid szintje csökken, az oxigéné pedig megnő.
24 óra után – már ennyi idő elteltével csökken a szívroham kockázata. Ahogy helyreáll a vérnyomás, úgy csökken a szívbetegségek kockázata. Az oxigénszint közben megemelkedik, így már egy cigimentes napot követően is könnyebb lesz a testmozgás.
2 nap után – újra erősebben érezhetőek az ízek és az illatok. Itt jön el azonban az is, hogy a nikotin teljesen kiürül a szervezetből, ami elvonási tüneteket (pl. fejfájást, ingerlékenységet) okoz.
3 nap után – a légzés könnyebbé válik, a tüdőből kezd kitisztulni a váladék, a hörgők ellazulnak, és megnő az energiaszint.
1 hónap után – a tüdő egyre tisztább, így javul a működése. A kifulladás és a köhögés is mérséklődik, így könnyebben lépcsőzhetünk, futhatunk, ugrálhatunk. Ennyi idő után már az immunrendszer is ellenállóbbá válik a szezonális légúti megbetegedésekkel (mint az influenza) szemben.
3 hónap után – jelentősen csökken az íny megbetegedéseinek, valamint a fogak idő előtti elvesztésének kockázata. Ilyenkor már a bőrön is láthatóak változások, akár még a ráncaink is kisimulhatnak.
9 hónap után – több mint tíz százalékkal javulhat a tüdő kapacitása. Ezt felmérhetjük egy lufi segítségével is: egy lélegzetvétellel lényegesen nagyobbra fújjuk majd, mint dohányosként.
1 év után – a szívinfarktus és a szívkoszorúér-betegség kockázata a felére csökken a dohányzó személyekhez képest.
5 év után – az erek elkezdenek újra kitágulni, ezzel csökken a trombózis és a stroke kockázata.
10 év után – a dohányzókhoz képest felére csökken a tüdőrák kockázata, mérséklődik a szájüreg, a torok, a nyelőcső, a méhnyak és a hasnyálmirigy rosszindulatú daganatainak, valamint a dohányzásból eredő csontritkulás kialakulásának veszélye.
15 év után – a szívkoszorúér-betegségek kialakulásának kockázata ugyanakkora lesz, mint olyan embernél, aki soha nem dohányzott.
20 év után – eljön a teljes megújulás, ennyi füstmentes év után a cigarettához köthető halálos betegségek esélye ugyanakkora, mint olyan ember esetében, aki sosem gyújtott rá.
Aki kitartó, annak a szervezete képes regenerálódni. De már néhány nap után is érezhető a pozitív változás. Az EU-ban egyébként évente 700 ezren vesztik életüket a dohányfogyasztás miatt, közülük több tízezren azért, mert passzív dohányzásnak voltak kitéve. Ezért is nyilvánította az Egészségügyi Világszervet (WHO) november harmadik csütörtökét füstmentes nappá. A cél, hogy az egy füstmentes napból egy életen át tartó füstmentes időszak váljon!
Füstmentes alternatívák?
A tudomány mai állása szerint a dohányzással kapcsolatos megbetegedések elsődleges okozója az égés során keletkező füst és kátrány. Éppen ezért mára számos füstmentes alternatívára válthatnak a nikotinfüggők. Hevítéses dohánytermékek, elektromos cigaretták sokasága szolgál nikotinforrásként a dohányosok számára. A statisztikák alapján azonban a dohányzók alig négy-öt százalékára jellemző, hogy végleg lemond a hagyományos termékekről, és csak alternatívákat használ. Azok száma pedig elenyésző, akik teljesen leszoktak az e-cigik segítségével, a legtöbben inkább csak felváltva kezdik el használni a különböző dohánytermékeket. Az pedig már egy másik kérdés, hogy a színes, illatos, édes e-cigik mennyire vonzóak a fiatalok számára, vagy hogy a füst helyett számos más kártékony anyag van bennük.
A füstmentesség pozitívan befolyásolja a nők méhnyálkahártyájának működését, és javítja a férfiak spermájának minőségét. Emellett csökken a vetélés, valamint a kis súlyú újszülöttek születésének kockázata. Az meg csak ráadás, hogy a vérkeringés javulásának köszönhetően csökkennek a férfiak erekciós problémái, növekszik a női libidó, és könnyebben elérhetővé válik az orgazmus.
A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. november 19-ei számában jelent meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.