Botokkal sétálva – Miért jó a nordic walking?

V

Itt a tavasz, egyre szebb az idő, a természetet ellepik a kikapcsolódni, sportolni vágyók. Köztük a két bottal közlekedő északi gyaloglók is. Az utóbbi években egyre népszerűbb ez a sportág, nemhiába! Bármely korosztálynak ideális, és még drága felszerelés sem kell hozzá. Ráadásul természetben és városi környezetben egyaránt végezhető. 

A nordic walking eredetileg a skandináv sífutók nyári edzésmódszereként alakult ki. Az 1930-as években Finnországban kezdték el használni a speciális botokat a sífutók, hogy fenntartsák állóképességüket a hómentes hónapokban is. A sportág igazi áttörése az 1990-es évek végén volt, amikor a finn szakemberek rögzítették az alapelveket, és elkezdték szélesebb körben népszerűsíteni a nordic walkingot. Később nemcsak az amatőr sportolók, hanem egészségügyi szakemberek is felfigyeltek a benne rejlő lehetőségekre. 

Gútai gyaloglók

Méhes Csaba már túl volt az ötvenen, amikor rátalált erre a mozgásformára. Olyannyira megszerette, hogy mára nemcsak gyakorolja, hanem oktatja is. 

Sokan azt gondolják, hogy ez csak az idősek sportja, de mi azt szoktuk mondani, hogy 5 és 100 éves kor között bárki végezheti. Nekem sok 30-40 év körüli tanítványom is volt már. Ha valaki szeretne tenni az egészségéért, javítani a kondícióján vagy esetleg fogyni, annak érdemes belevágni.

Az alapokat egy háromórás minikurzuson adja tovább az érdeklődőknek, ahol először botok nélkül tanulják meg a helyes járástechnikát.

Az oktatás során nagy hangsúlyt fektetünk a helyes testtartás megtanulására és a mozgáskoordináció fejlesztésére, mert gyakori hiba, hogy a kezdők nem megfelelően lendítik a karjukat, vagy rossz ütemben lépnek. De a nordic walking technikáját viszonylag gyorsan el lehet sajátítani. Általában néhány alkalom után már magabiztosan használja az ember a botokat” – magyarázza Csaba.

Gútán egész közösség alakult ki az északi gyaloglást gyakorlókból. Gyakran 10-20 ember mozog együtt. Egyesületté alakultak, és rendszeresen szerveznek közös kirándulásokat, eseményeket. 

Ilyenkor nem csak sportolunk, hanem beszélgetünk, nevetünk. Ez a jókedv is hozzájárul a hatékonysághoz.”

V

Újra mozgó végtagok

A helyes technika mellett nagyon fontos az is, hogy rendszeresen kijárjunk mozogni.

Ahhoz, hogy a nordic walking hatása érezhető legyen, jó lenne hetente legalább háromszor kimenni, és fél órát gyalogolni a botokkal.”

Ha az ember már gyalogol, érdemes odafigyelnie a pulzusára. Nem szabad túl gyorsan, de túl lassan sem mozogni.

Az ideális tartomány általában 110-130 ütés percenként, hiszen ebben a zónában indul be legjobban a zsírégetés. Egyszerű módszer a megfelelő tempó ellenőrzésére az, ha legalább három összefüggő mondatot el tudunk mondani megállás nélkül úgy, hogy közben nem kapkodjuk a levegőt. Ha azonban lihegünk, és alig tudunk beszélni, érdemes lassítani.”

A sebességet és az intenzitást a pulzusméréssel is ellenőrizhetjük. A legegyszerűbb módszer az, ha megállunk, és 15 másodpercig számoljuk a szívveréseket, majd ezt megszorozzuk néggyel.

A fő hozzávalók: két bot

A nordic walking és a sima gyaloglás között több fontos különbség van, de ami rögtön szembetűnik, az a botok használata. Ezekkel a speciális segédeszközökkel a felsőtest is aktívan bevonható a mozgásba. A sima gyaloglásnál nincs ilyen segítség. „A mozgás ritmusát és sebességét a botok is segítik szabályozni, miközben a felsőtest aktívan részt vesz a mozgásban. A keresztirányú mozgás során a kezek és a lábak összehangolt munkát végeznek. Ez jelentős különbség a hagyományos gyalogláshoz képest. Amikor valaki elkezdi ezt a sportot, gyakran tapasztalhat izomlázat vagy enyhe fájdalmat különböző testrészeiben – például a vállában, a karjában vagy a hátában. Ez azonban nem rossz jel, hanem annak a bizonyítéka, hogy az izmok aktívan dolgoznak, és a test alkalmazkodik az új mozgásformához” – magyarázza a nordic walking oktatója. Persze nem mindegy, hogy milyen pálcát fogunk a kezünkbe. Léteznek túrabotok, amelyek vastagabbak, masszívabbak, és inkább a stabilitást segítik, valamint a sportosabb nordic walking botok, amelyek könnyebbek és rugalmasabbak. 

A nordic walking botok speciális csuklópánttal rendelkeznek, amelyek biztos fogást adnak, miközben a mozgás természetes és dinamikus marad

– teszi hozzá Csaba.

Ezek a botok teszik lehetővé a testsúly okozta terhelés jelentős részének áttételét a lábról a kézre. Ezért ez a típusú gyaloglás ajánlható az ízületi kopásban (artrózis), krónikus ízületi gyulladásban szenvedőknek is, hiszen kevésbé terheli a lábuk, s különösen a térdük ízületeit. Sőt, műtét utáni rehabilitációra, mozgásszervi problémákra is ajánlott.

Volt egy tanítványom, aki Parkinson-kórral küzd, és az egyik karja egyáltalán nem mozgott. Hat alkalom után jelentős javulás következett be, a keze is sokkal jobban mozgott. Ez egy fantasztikus példája annak, hogy a nordic walking milyen pozitív hatással lehet az egészségre” – meséli Csaba.

A sport minden évszakban űzhető, de mint kiderül, a gútaiak télen kevésbé lelkesek.

Minden évben március végén tartunk egy évadnyitó túrát, majd november végén egy szezonzárót, ahol közösen túrázunk, eszünk, és jól érezzük magunkat.”

V
Az északi gyaloglás előnyei:

    • Teljes testet átmozgató edzés: A hagyományos gyalogláshoz képest a nordic walking során a felsőtest is aktívan dolgozik, így a mozgás egyszerre több izomcsoportot mozgat meg. A két bot használata segít abban, hogy a karok, a vállak és a törzs izmai is erőteljesen bekapcsolódjanak a mozgásba, ezáltal fejlesztve az állóképességet és az izomerőt.


   • Kíméli az ízületeket: A botok használatának köszönhetően a térd- és bokaízületekre kevesebb terhelés hárul, ami különösen előnyös lehet idősebbek vagy mozgásszervi problémákkal küzdők számára. Azok számára is ideális, akik szeretnének futni, de térdfájdalmak miatt nem tudják ezt a sportot választani.


   • Javítja a keringést és az állóképességet: A nordic walking segít növelni a pulzusszámot, ami hozzájárul a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez. Rendszeres végzése csökkentheti a magas vérnyomás kockázatát, és javíthatja a vérkeringést.


   • Támogatja a fogyást: A rendszeres edzés hatékonyan égeti a kalóriákat, így segíthet a testsúlycsökkentésben és az ideális forma elérésében. Egy intenzívebb edzés alkalmával akár 400-500 kalóriát is elégethetünk óránként, ami sokkal hatékonyabb, mint a sima gyaloglás.


   • Javítja a testtartást és a koordinációt: A helyes technika elsajátításával a résztvevők fejlesztik testtudatukat és mozgáskoordinációjukat, ami hosszú távon hozzájárul a sérülések megelőzéséhez. A nordic walking kiválóan alkalmas a hát- és nyakproblémák csökkentésére is.

A nordic walking tehát nem csupán egy divatos mozgásforma, hanem egy életmód, amely hosszú távon is egészségesebb és kiegyensúlyozottabb életet biztosíthat mindazok számára, akik belevágnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?